CNN Prima News Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

Výpis příspěvků ke štítku „Chlumec nad Cidlinou“

Hrabě Kinský: Zámek nám postavil geniální architekt Santini, který zemřel před 300 lety

Hrabě Francesco Kinský dal Borgo se může pyšnit tím, že rodinné sídlo Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou postavil jeden z nejlepších českých architektů všech dob Jan Blažej Santini-Aichel, jenž zemřel 7. prosince 1723. „Santini byl geniální vizionář. Zámek v Chlumci vyprojektoval pro mého asi nejslavnějšího předka Františka Ferdinanda, je to architektonický skvost,“ vypráví hrabě Kinský přímo na chlumeckém zámku. Kde přesně leží Santiniho ostatky, to už se dnes neví. Zámek Karlova Koruna ale nezestárl ani tři století po architektově skonu. Stejně jako další stavby výjimečného a vlastně moderního umělce. Třeba Santiniho poutní chrám na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je dokonce památkou UNESCO.

Čerpadlářka o něj zlomila koště, partnerce držel nůž pod krkem. U soudu dostal lupič 7 let

Sedmiletý trest ve věznici s ostrahou si má podle rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové odpykat muž, který mimo jiné přepadl čerpací stanici s nožem v ruce a obsluhu pořezal. Žena se ale bránila a lupiče vyhnala násadou od koštěte. Střet s agresorem u ní ovšem vyvolal posttraumatickou stresovou poruchu. Rozsudek zatím není pravomocný, agresor zůstává ve vazbě.

Řidič v Nové Pace vjel pod vlak: Srážka si vyžádala dva zraněné, doprava hodiny stála

V Nové Pace, v městské části Valdov, se ve čtvrtek na železničním přejezdu bez závor srazil vlak s osobním autem. Dva lidé z havarovaného vozu utrpěli lehká zranění, řekli novinářům zástupci policie a hasičů. Železniční doprava mezi Lázněmi Bělohrad a Novou Pakou na regionální trati Chlumec nad Cidlinou –⁠ Trutnov byla téměř tři hodiny přerušena.

Dálnice D11 je uzavřena, nejdříve hasiči vyprošťovali cisternu, nyní je zde nehoda aut

Aktualizováno

Dopravu na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou ve směru na Hradec Králové od úterního rána komplikují nehody. Ráno to byla nehoda cisterny na 67. kilometru, odpoledne asi o sedm kilometrů blíž směrem na Hradec nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut. Při odpolední nehodě se zranil jeden člověk. Provoz je aktuálně odkláněn z dálnice na 50. kilometru, zpět lze najet na 68. kilometru, řekla mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová.