Zemřel baletní mistr Vlastimil Harapes. Čestnému členovi Národního divadla bylo 77 let

Vlastimil Harapes

Nekrolog Vlastimila Harapese

Po dlouhé nemoci ve středu zemřel tanečník, herec a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. Sdělil to mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.

Harapes v roce 2012 získal Thálii za celoživotní taneční mistrovství. Muž, jehož jméno je pro mnohé synonymem českého baletu, po skončení aktivní taneční kariéry našel své místo v muzikálu a činohře, učil a působil i v politice, na podzim 2016 kandidoval do Senátu za ANO.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slováčková promluvila o Novotném. Tenhle pán se chce jen zviditelňovat. V rodině jsme na to zvyklí

Narodil se v Chomutově a v polovině 60. let absolvoval na Taneční konzervatoři v Praze. Od roku 1966 byl členem baletu ND, kde od roku 1971 působil jako sólista. V letech 1987 až 1989 byl sólistou a šéfem baletu Laterna magika, od roku 1990 pak 12 let působil ve funkci uměleckého šéfa baletu první české scény. V Národním divadle působil do roku 2009.

Balet ale jeho dětským snem nebyl. „Toužil jsem hrát na housle. Asi se mi líbil ten futrál, aby každý viděl, že chodím do houslí... rodiče ale preferovali pianino, které bylo doma,“ vzpomínal v rozhovoru před svými 70. narozeninami na své dětství v početné rodině. V hudební škole ale maminka našla rytmiku. „Řekla si: Ten náš Vlastík si pořád prozpěvuje a poskakuje, já ho tam přihlásím, aby to dostalo nějaký řád,“ dodal pozdější mistr svého oboru.

Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla. Za všechny lze jmenovat Prince v Labutím jezeře, Spící krasavici, titulní role v Macbethovi, Faustovi, Faunově odpoledni, Spartakovi, Hoffmannových povídkách a Odysseovi, Romea i Merkucia v Romeovi a Julii nebo Basila v Donu Quijotovi. Jako host působil na zahraničních scénách, například v Německu, Francii, Belgii či Nizozemsku.

Vlastimil Harapes byl také úspěšným filmovým a divadelním hercem. Ztvárnil role ve filmech Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Bolero. Vystupoval v divadelních hrách Bouře a Maškaráda a objevil se i v televizních inscenacích Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, byl například i součástí komparzu ve Starcích na chmelu.

Tagy:
úmrtí balet Vlastimil Harapes Národní divadlo v Praze baletní mistr