U zdravotnické pracovnice na Aljašce se po očkování vakcínou firmy Pfizer proti COVID-19 objevila alergická reakce. Po prvních deseti minutách od vakcinace byla zarudlá, později trpěla podle lékařů vedlejšími příznaky – dušností nebo zvýšenou srdeční frekvencí. Podle tamních lékařů nejde u nové vakcíny o nic nečekaného. Informoval o tom web CNN.
Má jít o první zaznamenaný případ alergické reakce na vakcínu v USA od pondělí, kdy se s očkováním začalo. Jako vůbec první začala s očkováním proti koronaviru Velká Británie, která den poté ohlásila alergickou reakci u dvou očkovaných zdravotníků. Hlavní lékařka pro Aljašku Anne Zinková uvedla, že právě proto odborníci s vedlejšími účinky u části očkovaných počítali.
„Všechny sítě, které jsou oprávněny provádět očkování na Aljašce, musí mít po ruce léky k léčbě alergické reakce, a to byl také případ Juneau,“ zmínila Zinková region, kde k problému došlo.
Pokud jste někdy po očkování měli alergii, není Pfizer ideální
Žena, která měla alergickou reakci, byla mezi zaměstnanci očkovanými právě v nemocnici v Juneau. Měla vyrážku na obličeji a hrudi, byla dušná a srdce jí bilo neobvykle rychle. „Měla jsem obavy z anafylaktické reakce, a proto jsem jí podala standardní léčbu dávkou intramuskulárního epinefrinu (adrenalinu, pozn. red.), na který okamžitě reagovala,“ uvedla doktorka Lindy Jonesová.
Po prvním dni covidové vakcinace ve Velké Británii už mají lidé alergické reakce
Dva britští zdravotníci, kteří dostali v úterý koronavirové očkování od firmy Pfizer, mají zřejmě v důsledku vakcinace alergickou reakci. Britské úřady už v návaznosti na to varují, že lidi, kteří v minulosti trpěli silnými alergiemi na léky, jídlo či jiné vakcíny, by lékaři zatím neměli očkovat touto koronavirovou vakcínou.
Zdravotnice dostala rovněž antihistaminika, i poté ale známky alergické reakce přetrvávaly. Jonesová jí proto podala další dávku epinefrinu a steroidů. Žena přitom nikdy předtím žádnou alergií netrpěla.
„V současné době platí doporučení CDC (americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, pozn. red.), že pokud jste někdy měli vážnou alergickou reakci na injekčně podávaný medicínský přípravek, neměli byste vakcínu dostat,“ uvedl Paul Offit, člen americké poradní komise při Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Nechme pracovat vědu
Podle Offita může mít alergickou reakci zhruba jeden člověk z milionu. „Potřebujeme zjistit, co konkrétně tuto reakci vyvolává. Jsme v raných stadiích vakcinace na COVID-19. Je běžné vidět nežádoucí účinky vakcín, jakmile začne širší distribuce, dokonce i když žádná z takových reakcí nebyla pozorována během klinických testů,“ prohlásil Mitchell Grayson, předseda lékařské rady americké Asociace astmatu a alergie.
„Připravují se další vakcíny, takže bude pravděpodobně více možností, pokud se zjistí, že ta která vakcína funguje lépe v určité části populace než jiná. Je důležité nechat pracovat vědu a ne novinové titulky. Kdokoliv má obavy z rizika alergie, měl by to konzultovat se svým lékařem,“ doplnil Grayson.