Dva britští zdravotníci, kteří dostali v úterý koronavirové očkování od firmy Pfizer, mají zřejmě v důsledku vakcinace alergickou reakci. Britské úřady už v návaznosti na to varují, že lidi, kteří v minulosti trpěli silnými alergiemi na léky, jídlo či jiné vakcíny, by lékaři zatím neměli očkovat touto koronavirovou vakcínou.
„U nových vakcín je to běžné. Vládní agentura MHRA (která ve Velké Británii dohlíží na prodej léčiv, pozn. red.) doporučuje, aby se prozatím lidé, kteří měli dříve nějakou silnou alergickou reakci, neočkovali. A to proto, že dva lidé, kteří v minulosti trpěli na alergie a dostali v úterý koronavirovou vakcínu, na očkování reagují nepříznivě. Oba se každopádně rychle uzdravují,“ popsal problematiku pro britský Daily Mail profesor Stephen Powis z britské národní zdravotní služby (NHS).
V první vlně chce britská vláda koronavirovou vakcínou naočkovat seniory, zdravotníky a další zaměstnance kritické infrastruktury. S plošným očkováním se v zemi začalo v úterý, jako první se nechala naočkovat 90letá důchodkyně Margaret Keenanová ze Severního Irska.
„Je to nejlepší předčasný narozeninový dárek, který bych si mohla přát. Znamená to totiž, že se konečně mohu těšit na to, že nový rok strávím s rodinou a přáteli poté, co jsem většinu roku byla sama,“ řekla seniorka novinářům.
První den se tak koronavirovou vakcínou, která může mít nežádoucí vedlejší účinky, v zemi naočkovaly tisíce lidí. Zdravotníci se snaží vlastním chováním motivovat občany, kteří jsou vůči vakcínám skeptičtí, aby se také nechali naočkovat. Informace o možných vedlejších účincích vakcíny může ale důvěru v očkování firmy Pfizer a BioNTech podstatně nahlodat.