
Že se nestydíte, lžete. V ostré hádce mezi Konečnou a Zdechovským došlo i na tykání
Další covidová vlna nastane, neměla by být ale dramatická. Předpověděl to epidemiolog Roman Prymula v pořadu 360°. Proto by u očkování doporučil obměněný postup, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, jak moc jsou ještě účinné respirátory.
Jít na čtvrtou dávku očkování proti covidu teď, nebo až na podzim? A je lepší počkat na upravenou verzi vakcíny? Tyto otázky si v současné době pokládá mnoho Čechů. Přinášíme přehledné informace týkající se posilující dávky očkování proti koronaviru.
Koronavirová vlna v Česku pomalu dosahuje svého vrcholu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Ten rovněž promluvil o novém typu vakcíny, která by měla mít silnější účinek na současné covidové subvarinaty. Teoreticky by do Česka mohla dorazit již v září. Rizikovým skupinám však Pavlovic doporučil, aby s posilující dávkou vakcíny příliš neotálely.
Epidemiolog Roman Prymula i přesto, že čísla nemoci COVID-19 v posledních dnech klesají, navrhuje povinné zavedení roušek alespoň v nemocnicích. Lidé by také měli dbát na pravidelná přeočkování, nejlépe nejpozději do osmi měsíců od toho posledního, říká v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Nechat se teď očkovat posilující dávkou proti covidu, nebo ne? U rizikových skupin mají epidemiologové a vakcinologové jasno. Jestli ale jít cestou maximální vakcinace, to už se neshodnou. Vliv na jejich postoj můžou mít i počty nově nakažených. Po postupném růstu pozitivně testovaných od začátku července ve čtvrtek a v pátek čísla klesla.
Do Česka by v úterý 26. července měly dorazit první vakcíny proti opičím neštovicím. CNN Prima NEWS to řekl Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví z ministerstva zdravotnictví. Jedná se o 2 800 dávek, které země dostala darem od Evropské unie. Dosud bylo v tuzemsku prokázáno 16 případů nákazy.
V Česku v pátek testy odhalily 2 886 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 600 více. Vedle toho hygienici za minulý den zaznamenali také téměř tisíc lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou je nejvíc od konce dubna. V pátek bylo v nemocnicích 820 nakažených, z toho ve vážném stavu 27.
Covid opět nabírá na síle a české nemocnice už evidují 664 hospitalizovaných s covidem. I proto by podle epidemiologa Romana Prymuly měli lidé zvážit přeočkování, a to ideálně stejnou vakcínou, kterou využili k prvnímu „boostru“. V pořadu Nový den dodal, kdo by ji měl nejvíce zvažovat a kdy budou vakcíny nové.
Covid v Česku znovu nabírá na síle. Podle odborníků za to můžou nové mutace a dá se očekávat, že počty nakažených ještě porostou – a to týden nebo dva. Podle ministerstva je o očkování čtvrtou dávkou „obrovský zájem“.
Se zhoršující se epidemickou situací kolem šíření nemoci COVID-19 se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo od pondělí 18. července umožnit lidem nechat se naočkovat čtvrtou neboli druhou posilující dávkou vakcíny. Pokud o ní uvažujete, přinášíme vám přehledný článek s potřebnými informacemi.
Kdo bude mít příští týden nárok na čtvrtou dávku vakcíny? Na páteční tiskové konferenci by to měl oznámit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Brífink můžete od 13:00 hodin sledovat živě v tomto článku.
Už od příštího týdne by mohlo začít řízené přeočkovávání proti covidu, nejprve na očkovacích místech bez objednání a u praktiků. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podmínkou je podle něj schválení přeočkování Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Jde o reakci na rychlý růst počtu případů covidu v Česku. Denní přírůstky se již pohybují kolem dvou tisíc nově infikovaných.