CNN Prima News vakcína

vakcína

Výpis příspěvků ke štítku „vakcína“

Senátorka Hamplová k Láskovi: Krásné příjmení, ale je to hrubián. Nemluvím řečí jeho kmene

Václav Láska má krásné příjmení, ale chová se jako hrubián. Nemluvím řečí jeho kmene, vzkázala ve zveřejněném videu senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) v reakci na slova kolegy z horní komory, který ji označil za „hyenu a odpornou bytost“. Důvodem byl sdílený příspěvek, jenž spojoval náhlé úmrtí senátora Romana Krause (ODS) s nedávným očkováním proti covidu. Hamplová podle svých slov jen chtěla poukázat na možnou souvislost s vakcínami. Právní kroky podle svých slov neplánuje. „Považuji to za ztrátu času,“ dodala. Láska v reakci na její vyjádření sdílel příspěvek, který upozornil na mizernou docházku nezávislé senátorky.

Trump chce rozdávat lukrativní posty: Musk má masivně škrtat, Kennedy řešit jídlo a vakcíny

Pokud americké prezidentské volby vyhraje bývalá hlava státu Donald Trump, bude to znamenat značné změny, kterých se hodlají ujmout jeho nejbližší podporovatelé. Trumpova kampaň slibuje fundamentální otřesy a v rukách by je měli mít i třeba nejbohatší muž planety Elon Musk a neúspěšný nezávislý kandidát ze slavného rodu Robert F. Kennedy Jr. Ten má podle svých slov od Trumpa příslib, že pod sebe dostane starost o potraviny, zemědělství a dokonce i zdravotnictví, ačkoliv jde o známého šiřitele konspiračních teorií a dezinformací. Musk pro změnu hlásí, že zcela přetvoří americkou vládu a slibuje masivní škrty, ke kterým chce dojít i s pomocí umělé inteligence.

RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?

Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.

Těžký boj s následky HPV viru. Prevence a očkování nesmí být ignorovány, říká Veronika

Bradavice na genitáliích nebo rakovina. Takové mohou být následky infekce některým typem HPV viru, které patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosným infekcím. Týkají se žen i mužů a to v mladším věku nebo i v tom starším. Obrana proti zhoubným nádorům, které může HPV člověku přinést, přitom tkví v očkování a také prevenci. Jenomže právě do ní se většině Čechů nechce. Veronika žila běžný život a chodila na pravidelné kontroly na gynekologii. Pak ale přišly komplikace v podobě masivního krvácení, jehož příčinou byl nádor, rakovina. Jak se dostala k závěru, že jde o HPV virus, a proč je prevence a očkování klíčové?

Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?

Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?

Očkování dětí i dospělých PŘEHLEDNĚ: Před jakými nemocemi a kdy se chránit?

S příchodem podzimu se značná část populace potýká s nemocemi, rýmou a dalšími zdravotními problémy. Na vzestupu je zejména podíl těch, kteří onemocní koronavirem. Už na začátku října byl covid prokázán u tisíců lidí, lékaři tak evidují nejvíce případů od začátku roku. S příchodem zimy se připojí také chřipka. Nejlepší prevencí je podle odborníků očkování. Některá jsou v Česku povinná, jiná doporučená a hrazená. Proti čemu a kdy je vhodné se nechat očkovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled.

Slováci řeší COVID-19: Fico zpochybňuje očkování a WHO, pandemii šetří konspirátor

Slovenský premiér Robert Fico podpořil svého zmocněnce pro šetření pandemie koronaviru, kterým je kontroverzní poslanec Peter Kotlár. Politik známý svými konspiračními teoriemi nejen o covidu-19 například tvrdí, že „na Slovensku žádná pandemie nebyla“ a „covid-19 vyvíjeli v laboratořích na Ukrajině“, stejně tak se staví proti očkování. Fico jej nyní v jeho slovech podpořil a opřel se do Světové zdravotnické organizace (WHO). Kotlár nyní navíc žádá bližší data o tom, jak COVID-19 pustošil Slovensko. Kauza nenechává klidným ani prezidenta Petra Pellegriniho, který se staví proti Kotlárovi a přirovnává ho k diktátorovi KLDR Kim Čong-unovi.

Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?

V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.

„Ficův konspirátor“ Kotlár: Covid tvořili i na Ukrajině, vakcíny jsou biologická zbraň

Slovenský poslanec za SNS a vládní zmocněnec pro vyšetřování pandemie koronaviru Peter Kotlár přišel se závěrem svého výzkumu týkajícího se covidu-19. Vystudovaný ortoped v něm tvrdí, že vakcíny mRNA jsou biologickou zbraní, například měnící DNA, a volá po jejich zákazu. Zároveň však uvedl, že pro svá tvrzení nemá data a vakcínu testoval prý jen na sobě. Kotlár už v minulosti proslul výrokem, že na Slovensku „žádná pandemie nebyla“. A šířil i další konspirační teorie.

Senioři v Česku podceňují očkování a riskují život. Průzkum odhalil, co za tím stojí

Aktuální data odhalují nízkou proočkovanost českých seniorů v porovnání s ostatními zeměmi EU či s ohledem na doporučení WHO. Výsledkem je řada zbytečných onemocnění, těžších průběhů chorob či úmrtí. Například v případě invazivních pneumokokových infekcí vzrostl meziročně počet úmrtí u seniorů o 38 procent. Na to, proč senioři prevenci v podobě vakcinace – mnohdy je navíc hrazena ze zdravotního pojištění – podceňují, se zaměřil průzkum Rady seniorů ČR.