
Česko čeká léto s rekordně levnými palivy. Kolik řidiči ušetří ve srovnání se sousedy?
Pokud se chystáte na dovolenou do tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo některých částí Asie, určitě byste neměli zapomenout na očkování proti horečce dengue. Strmě totiž přibývá cestovatelů, kteří se do Česka vracejí s tímto infekčním onemocněním. Zatímco loni si horečku z cest přivezlo podle statistik 119 lidí, letošní rok by podle epidemiologů mohl být nejhorší za posledních deset let.
Českem se rychle šíří žloutenka typu A. Aktuálně je prokázáno 514 případů po celém Česku, a přestože je teprve květen, je to jen o 122 případů méně než za celý loňský rok. Nakazit se můžete ze špinavé kliky, tyče v tramvaji nebo madla nákupního košíku. Nemoc v období před dovolenými může dramaticky změnit rodinné plány. Dohled a omezení pro nemocného totiž platí až 50 dnů.
Klíšťata právě v těchto dnech představují mimořádně vysoké riziko kvůli své aktivitě. Epidemiolog Roman Prymula se proto ve vysílání CNN Prima NEWS věnoval tomu, jak se tohoto parazita nejvhodněji zbavit. Například varoval před pálením svíčkou. Také zdůraznil, že nejvíce jsou vystaveni riziku nákazy – tedy klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy – lidé ve věku nad 50 let. Těm by podle něj pomohla vakcinace. Za příklad dal ve studiu Rakousko.
Zhruba 30 procent dívek a více než 50 procent chlapců v Česku není naočkováno proti lidskému papilomaviru (HPV) – ačkoliv mají vakcínu do 15. roku života hrazenou. Onemocnět tak mohou řadou závažných chorob, které infekce způsobuje: rakovinou děložního hrdla, nádory pochvy, vnějších rodidel, řitního otvoru nebo i genitálních bradavic. Ze zkušeností jiných států vyplývá, že s pomocí komplexní strategie je možné výskyt těchto onemocnění snížit na minimum. Česko proto dokončuje národní plán s cílem nemoci způsobené HPV vymýtit.
Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o stažení několika léků z distribuce. Problémem byly nejasnosti s ověřením jakosti nebo nesoulad textů s registrační dokumentací. Informoval o tom v dubnové zprávě.
Pacienti s rakovinou kůže ve Velké Británii by se již brzy mohli stát součástí projektu testujícího novou vakcínu. Ta má podpořit reakci imunitního systému na rakovinotvorné buňky a pomoci mu tyto buňky rozpoznávat, aby se zabránilo návratu onemocnění. O projektu informovala britská Národní zdravotní služba.
Lidová medicína ano, česnek už nikoliv. O fenoménu dezinformací nejen v onkologii, ale v celém zdravotnictví mluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. S informacemi týkajícími se „zázračných“ léků bychom podle něj měli zacházet obezřetně. Jakékoli alternativní postupy je prý třeba konzultovat s lékařem. Tématem, kterého se dezinformace dotýkají nejvíc, je podle Prymuly očkování.
S rostoucími teplotami se klíšťata opět začínají hlásit o slovo. Česká republika navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Za první dva měsíce roku 2025 bylo již evidováno sedm případů encefalitidy a 328 případů boreliózy, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a nechali se v případě encefalitidy očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Odškodnění za problémy spojené s vakcinací? Rozhodnutí soudu nesmírně vítám, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdůraznil, že soudy tak nyní mají k dispozici precedens. Odškodnění podle smlouvy místo společnosti Pfizer uhradí stát, což je podle ministra zcela v pořádku. „I přesto si je ale nutné uvědomit, že očkování je jeden z největších výdobytků společnosti,“ poznamenal také Válek.
Robert F. Kennedy Jr., plánovaný ministr zdravotnictví USA v administrativě Donalda Trumpa, si během slyšení kandidátů prochází krušnými chvílemi. Čelí kritice kongresmanů a senátorů kvůli svým antivaxerským postojům. Řeší se zejména jeho role při epidemii spalniček na Americké Samoe v roce 2019, při které zemřelo přes 80 neočkovaných lidí. Některá americká média spekulují, že Kennedy Jr. nemusí u slyšení uspět a o slibovaný post přijde.
Považuji za velice pravděpodobné, že COVID-19 unikl z laboratoře. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v reakci na zprávu CIA. Metapneumovirus neboli HMPV, který se šíří nejen v Číně, ale i například ve Velké Británii, podle něj na rozdíl od covidu nepředstavuje zásadní riziko a vakcína proti onemocnění již je ve vývoji.