Mladí policisté pomáhají: Ve Slezsku řeší následky povodní. Jejich práce je vidět, chválí lidé
vakcína
Výpis příspěvků ke štítku „vakcína“
Senioři v Česku podceňují očkování a riskují život. Průzkum odhalil, co za tím stojí
Aktuální data odhalují nízkou proočkovanost českých seniorů v porovnání s ostatními zeměmi EU či s ohledem na doporučení WHO. Výsledkem je řada zbytečných onemocnění, těžších průběhů chorob či úmrtí. Například v případě invazivních pneumokokových infekcí vzrostl meziročně počet úmrtí u seniorů o 38 procent. Na to, proč senioři prevenci v podobě vakcinace – mnohdy je navíc hrazena ze zdravotního pojištění – podceňují, se zaměřil průzkum Rady seniorů ČR.
Nová varianta koronaviru ve střední Evropě nabírá na síle. Podívejte se na její příznaky
Vědci zkoumají novou variantu koronaviru s názvem XEC, která se šíří v Evropě i ve Spojených státech. Podle některých expertů by mohla nabrat na síle a stát se dominantní. Podívejte se, jaké má příznaky.
Prymula: Černý kašel ohrožuje i zdravé novorozence. Očkovaných těhotných je žalostně málo
Nejohroženější skupinou v případě černého kašle jsou novorozenci, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula a dodal, že při nákaze jsou ohrožena i zdravá miminka. Jedinou účinnou ochranou je podle něj očkování ještě těhotných matek. Ty podle experta absolvují vakcinaci více, ovšem stále se jedná o „žalostné procento“.
Rakovině podlehl oblíbený ragbista Calvin Nap. Bylo mu pouhých 31 let, nepomohla ani sbírka
Velšský ragbista Calvin Nap zemřel v úterý po dvouletém boji s rakovinou. Bylo mu jen 31 let. Nádor mu lékaři našli poté, co zkolaboval v posilovně. Rodina a fanoušci se mu složili na zaplacení speciální vakcíny, která v přepočtu stála zhruba šest milionů korun. Ani to však nakonec nestačilo.
Hrozí epidemie? Mpox není nový covid, míní WHO. Prymula varoval před sexuálním turismem
Onemocnění mpox (opičí neštovice) není novým covidem, ať už se jedná o jeho novou nebo starší variantu, zdůraznil v úterý regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Podle něj totiž úřady vědí, jak šíření nemoci kontrolovat, informovala agentura Reuters. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS ujistil, že žádná epidemie nehrozí.
Zvýšit proočkovanost v Česku. Nový projekt cílí na uprchlíky z Ukrajiny a jejich zdraví
Nezisková organizace Loono spustila nový projekt s názvem Očkování pro cizince, který cílí zejména na Ukrajince, kteří v Česku našli úkryt před válkou. Hlavním posláním je pomoci ukrajinské uprchlické komunitě porozumět systému očkování v Česku a zvýšit tak proočkovanost proti HPV, chřipce, černému kašli a dalším onemocněním.
Nákaza vzteklinou na dovolené? Jednejte rychle a vraťte se do Česka, radí Prymula
Češi si s sebou z dovolené mohou přivézt řadu nemocí – ať už se jedná o ty „běžnější“ jako covid a průjem, nebo o život ohrožující horečku dengue, žlutou zimnici a vzteklinu. V případě vystavení riziku nákazy posledně jmenované je podle epidemiologa Romana Prymuly důležité dodržet správný postup. Tedy rychlý návrat zpátky do Česka za očkováním, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Nejhorší dny mého života, popisuje boj s encefalitidou Martin. Podcenil prevenci, teď lituje
Lékaři v Česku hlásí až 60procentní nárůst případů klíšťové encefalitidy. Může za to vyšší výskyt nakažených klíšťat, kterých je v tuzemsku nejvíce v Evropě. Podle odborníků jde o vážné onemocnění, které může postihnout jak děti, tak dospělé a vést i k doživotním následkům. Lék navíc neexistuje a jedinou účinnou prevencí je očkování.
Nový nástroj v boji s černým kašlem? Databáze odhaluje, který praktik proti nemoci očkuje
Zájemci o očkování proti černému kašli už nemusí marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka.
Cestujte bezpečně: Na které nemoci si dát pozor v jednotlivých kontinentech a jak se chránit?
Vzdálená exotika či nedaleké státy v Evropě? Ať už je cílová destinace dovolené jakákoli, měli by si lidé před cestou včas zjistit, na jaké nemoci tam mohou narazit. Do zemí jako africké Kongo nebo jihoamerická Brazílie budou potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Od loňska je nově možné podstoupit vakcinaci proti horečce dengue, kterou přenáší komáři na Maledivách nebo v Asii. Prevenci by však turisté neměli podceňovat ani při cestování po Evropě, kde se mohou setkat například s tetanem.
Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?
Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?
Nová mutace koronaviru FLiRT dělá obavy vědcům. Zmínili její zákeřnost a popsali příznaky
Nejnovější údaje britské Agentury pro zdravotní bezpečnost ukazují opětovný nárůst potvrzených případů nemoci covid-19, informuje The Mirror. Důvodem je nový kmen viru, který dostal název FLiRT. Ten je v současné době odpovědný také za zhruba čtvrtinu všech případů ve Spojených státech a již nyní panují obavy, že by se mohl stát dominantním kmenem po celém světě.