CNN Prima News vedlejší účinky

vedlejší účinky

Výpis příspěvků ke štítku „vedlejší účinky“

Prymula o opičích neštovicích: Preventivní očkování nedoporučuji. Hrozí nežádoucí reakce

Epidemii opičích neštovic v Česku je potřeba „opouzdřit“, aby se neroznesla do další části populace. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že pokud se nepodaří šíření nového typu neštovic zastavit, museli bychom uvažovat o očkování. A jelikož staré vakcíny mají časté nežádoucí účinky, považuje Prymula tento scénář za zbytečný.

PŘEHLEDNĚ: Češi po očkování proti covidu hlásí tisíce problémů, mezi nimi i kocovinu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých stránkách aktualizoval počty nahlášených podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu. Od prosince 2020, kdy očkování proti covidu v Česku začalo, jich ústav obdržel přes 10 tisíc. Nejčastěji jde o horečku, zimnici či únavu. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako možný důsledek nežádoucího účinku vakcín, je 148. SÚKL však připomíná, že jde o pouhá podezření.

Bolest kloubů, alergie či nepravidelná menstruace. Na co si stěžují lidé po očkování?

Někteří lidé po očkování vakcínou proti nemoci COVID-19 trpí dlouhodobějšími nežádoucími účinky. Mezi ně patří podle praktických lékařů oslovených reportéry CNN Prima NEWS třeba problémy s klouby, ztráta imunity nebo nepravidelný menstruační cyklus. Podle celkových statistik jsou ale takové účinky zcela výjimečné a vakcína by měla být v naprosté většině případů bezpečná.

S pilulkou od Pfizeru opatrně. V kombinaci s jinými léky na covid může být nebezpečná

Navzdory mnohým obavám procházejí veškeré vakcíny a léky na covid přísným hodnotícím řízením. Experti nyní v souvislosti s pilulkou paxlovid od Pfizeru, která je již schválená v USA i v Evropské unii, vznesli obavu, že může mít v kombinaci s jinými medikamenty vážné vedlejší účinky. Potíž je v tom, že často jde o léky, které se také užívají proti covidu.

Lidé si stěžují na komplikace po třetí dávce. Mícháním vakcín to není, vysvětluje expert

Třetí dávka vakcíny proti covidu je nejdůležitější, protože posiluje imunitní odpověď vůči viru, zejména pak proti nové variantě omikron, říkají odborníci. Na Slovensku se ale našli lidé, kteří měli po prvních dvou dávkách očkování jen mírné vedlejší příznaky, po třetí jim ale bylo špatně i několik dnů. Tamní infektolog Vladimír Krčméry vysvětlil, proč se tak děje.