děti

Výpis příspěvků ke štítku „děti“

Zákaz HHC? První ve vězení skončí uživatelé, ne prodejci. Hrozí jim i několik let, říká expert

Vše nasvědčuje tomu, že by měla být látka HHC zakázána, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL). Ti, kteří tuto látku vlastní, by tak podle národního protidrogového experta Jindřicha Vobořila mohli brzy skončit ve vězení, nemusí se přitom jednat pouze o prodejce, ale především o uživatele.

Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.

Méně polotovarů, cukru i soli, více obilovin. Školní jídelny čeká po 30 letech revoluce

Konec instantních směsí a polotovarů ve školních jídelnách. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mají projít obědy od nového školního roku velkou změnou. Obsahovat by měly například méně soli a v rámci celých menu i méně mléka a slazených nápojů. Podle odborníků byla změna na čase. Dodnes se totiž školní stravování řídí 30 let starými normami.

První miminko se letos narodilo už minutu po půlnoci. Rodiče těsně získali nový příspěvek

Prvním dítětem narozeným v Česku v roce 2024 se stala Barborka, která přišla na svět minutu po silvestrovské půlnoci v jihomoravském Vyškově. Mnoho dalších novoročních dětí dostalo od rodičů netradiční jména. Rodiče dětí, které se narodí od letošního 1. ledna, budou pobírat vyšší rodičovský příspěvek. Místo nynějších celkem 300 tisíc korun budou moci čerpat o 50 tisíc korun víc.

Stát bude vyplácet náhradní výživné dvakrát déle než dosud. Novelu podepsal prezident

Stát bude náhradní výživné za neplatiče alimentů vyplácet až čtyři roky místo dosavadních dvou let. Prodloužení lhůty přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom ve čtvrtek tiskový odbor Hradu. Zdvojnásobení doby výplaty vláda navrhla v reakci na problémy s vymáháním výživného po dlužnících u soudů nebo v exekucích. Náklady spojené s prodloužením kabinet odhadl na více než 200 milionů korun ročně. Prezident mimo to podepsal také zákony o rezervaci části hmotných rezerv, rozšíření okruhu regulovaných investičních nástrojů a zákony o Státním pozemkovém úřadu a elektrických úkonech.

Záběry hrůzy: Návštěvníky kanadského lunaparku uvěznila atrakce. Zůstali viset hlavou dolů

Místo adrenalinu a zábavy děs a trauma. Nešťastně skončila pro návštěvníky kanadského zábavního parku Canada’s Wonderland jejich sobotní jízda na kyvadlové atrakci zvané „Dřevorubcova houpající se sekera“. Obří konstrukce se zasekla v okamžiku, kdy byli otočení hlavou dolů. Momenty hrůzy zachycené na videu trvaly nekonečné desítky minut, během kterých lidé panikařili, a někdo dokonce zvracel. Píše o tom New York Post s tím, že dva návštěvníci utrpěli zranění. Zábavní park jim poskytl zdravotní péči a ujistil, že bezpečnost zákazníků je na prvním místě, píše americký zpravodajský web.

EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: Děti ani seniory nebude mít kdo léčit, chybí praktici. Už teď nestíhají

Již nyní mají plné ordinace a v následujících letech se situace nezlepší. Spíše naopak. Praktičtí lékaři budou v roce 2050 podle propočtů muset odbavit o stovky lidí více než v současnosti, kdy čelí obřímu tlaku. Vyplývá to z prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Počet obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře se totiž má zvýšit o třetinu, už nyní nicméně panuje nedostatek praktiků. Řada pediatrů stárne a odchází do důchodu, aniž by za ně přišla náhrada, mladí absolventi zase míří do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.