Disidenti ukončili hladovku. Získali usnesení, kterým vláda odvolala přihlášení k Chartě 77

Disidenti John Bok a Jiří Gruntorád v neděli dopoledne obdrželi písemné rozhodnutí vlády, kterým v sobotu odvolala své loňské usnesení, jímž se přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Sdělil to mluvčí vlády Václav Smolka. Disidenti poté ukončili hladovku, kterou drželi kvůli neřešení problému nízkých důchodů odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu.

Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Gruntorád zahájil hladovku minulý týden v pátek. Následně se k němu připojil Bok. Vedle řešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek Gruntorád požadoval odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

ČTĚTE TAKÉ: Blažek zrušil místo úředníkovi, který nahlásil korupci. Nemstil jsem se mu, tvrdí ministr

Kabinet se ve středu usnesl, že do 15. prosince ministři připraví návrhy zákonné úpravy penzí. Novela i další opatření mají zajistit důstojnou penzi a odpovídající zajištění ve stáří lidem s osvědčením účastníka protikomunistického odboje. Úřad vlády, ministerstva obrany a práce a Ústav pro studium totalitních režimů mají pak do konce února dodat analýzu možných kroků k přiznání důstojných důchodů lidem bez osvědčení odbojářů.

Gruntorád ve středu v rozhovoru s Aktuálně.cz řekl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila „k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii“. Ministři požadavku v sobotu vyhověli a hlasováním na dálku usnesení zrušili. Neznamená to ale, že by se kabinet odkazu vzdal, uvedl Úřad vlády.

„To není jenom díky tomu, že my jsme drželi hladovku. To je díky tomu, že nás spousta lidí podporovala,“ uvedl Bok na dotaz novinářů, jaký má pocit z toho, že vláda vzala protest disidentů vážně. Dodal, že zdravotně se cítí skvěle.

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit v původní profesi a vykonávalo jen pomocné práce s nízkým výdělkem, který se promítl do nízké penze. Disidenti nyní mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona. Jejich případ posuzuje sociální správa a ministerstvo.

Charta 77 byla společenstvím lidí usilujících o dodržování lidských práv, k nimž se Československo zavázalo v helsinských dohodách z roku 1975. Komunisté ji vnímali jako ohrožení své moci. První prohlášení Charta vydala 1. ledna 1977. Do ledna 1990 se k Chartě přihlásilo 1898 signatářů. Oficiálně činnost ukončila 3. listopadu 1992.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hladovka Jiřího Gruntoráda před Úřadem vlády

Tagy:
Charta 77 vláda John Bok starobní důchod Úřad vlády České republiky Jiří Gruntorád