reklama

dolar

Výpis příspěvků ke štítku „dolar“

Směnárník z Ústí nanosil do banky neuvěřitelných 90 miliard. Policie zločin neprokázala

Téměř 90 miliard korun nanosil v průběhu let do banky majitel malé ústecké směnárny. Peníze zde ukládal v eurech, ale následně si je vybíral zpět v dolarech. Původ těchto finančních prostředků je ovšem značně podezřelý. Je takřka vyloučené, že by takovou sumu nastřádal díky svému podnikání v Ústí. Kriminalisté případ prověřovali s podezřením, že se jedná o praní špinavých peněz z Ruska. Na podezřelou aktivitu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.

Pořad: Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny

Pořad Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny mapuje cestu tolaru po celém světě. Prapředek všech dolarů se zrodil před pěti sty lety v Čechách, v nové mincovně zřízené v dnešním Jáchymově. Tolar patří mezi důležitá dědictví, která naši předchůdci dali světu. Připomeňme si detaily tohoto dědictví. Tato minisérie, kterou vytvořil tým CNN Prima NEWS ve spolupráci s Českou mincovnou, se věnuje historickým faktům a zajímavostem, které mapují vývoj mincovnictví v ČR.

Česko dalo světu dolar. Jeho prapředky jsou slavné jáchymovské tolary

Naše původní mince se díky své kvalitě staly prvními, se kterými se obchodovalo ve velkém. Kdo by si byl pomyslel, že v malé zemi, jako je ta naše, vznikne název pro měnu využívanou po celé planetě. Když se řekne dolar, všichni si samozřejmě automaticky vybavíme ten nejrozšířenější: americký. Aby také ne, jeho historie ale kupodivu vede až k nám.

reklama