reklama

dolar

Výpis příspěvků ke štítku „dolar“

Směnárník z Ústí nanosil do banky neuvěřitelných 90 miliard. Policie zločin neprokázala

13. července 2021 11:12

Téměř 90 miliard korun nanosil v průběhu let do banky majitel malé ústecké směnárny. Peníze zde ukládal v eurech, ale následně si je vybíral zpět v dolarech. Původ těchto finančních prostředků je ovšem značně podezřelý. Je takřka vyloučené, že by takovou sumu nastřádal díky svému podnikání v Ústí. Kriminalisté případ prověřovali s podezřením, že se jedná o praní špinavých peněz z Ruska. Na podezřelou aktivitu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.

Pořad: Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny

1. března 2021 17:01

Pořad Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny mapuje cestu tolaru po celém světě. Prapředek všech dolarů se zrodil před pěti sty lety v Čechách, v nové mincovně zřízené v dnešním Jáchymově. Tolar patří mezi důležitá dědictví, která naši předchůdci dali světu. Připomeňme si detaily tohoto dědictví. Tato minisérie, kterou vytvořil tým CNN Prima NEWS ve spolupráci s Českou mincovnou, se věnuje historickým faktům a zajímavostem, které mapují vývoj mincovnictví v ČR.

Česko dalo světu dolar. Jeho prapředky jsou slavné jáchymovské tolary

1. března 2021 17:00

Naše původní mince se díky své kvalitě staly prvními, se kterými se obchodovalo ve velkém. Kdo by si byl pomyslel, že v malé zemi, jako je ta naše, vznikne název pro měnu využívanou po celé planetě. Když se řekne dolar, všichni si samozřejmě automaticky vybavíme ten nejrozšířenější: americký. Aby také ne, jeho historie ale kupodivu vede až k nám.

V Jáchymově se tvořily světové dějiny, přesto se na něj zapomnělo

1. března 2021 16:52

Město se poprvé zapsalo do světové historie před 501 lety. Tehdy místní mincovnu pod bedlivým dohledem zakladatele Štěpána Šlika opustil první jáchymovský tolar. O století později se už tolary razily po celé Evropě a dobývaly kolonie. Na Jáchymov se ale pomalu zapomínalo, přestože se tu světové údálosti odehrávaly dál…

Ropa, měď nebo železná ruda. Komodit je na trhu málo, a tak výrazně zdražují

19. ledna 2021 14:01

Když se koncem loňského dubna ropné futures obchodovaly za zápornou cenu, vypadalo to, že se hroutí nejen komoditní trh, ale i světová ekonomika. Momentální přetlak černého zlata na trhu způsobil pád ceny na úrovně vídané naposledy před více než 20 lety. Nyní už je však ropa téměř zpět. Podobně jako další průmyslově významné suroviny.

reklama