Americké volby 2024

Nejnovější příspěvky k tématu

Ruské lži v Kongresu USA. Vyšetřování Bidena je založeno na výmyslech Kremlu, přiznal zdroj

Svědectví o korupci amerického prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera byla smyšlená. Na vytvoření tohoto fiktivního příběhu se podílely ruské tajné služby, přiznal žalobcům bývalý informátor FBI Alexander Smirnov. Jeho lživá tvrzení o aktivitách Bidenovy rodiny však už využili republikáni, kteří v Kongresu prosadili vyšetřování, jež by mohlo vést k impeachmentu demokratického prezidenta. Smirnovovy lži byly podle některých politiků pokusem Kremlu zacloumat s americkou demokracií.

Soud vyloučil Trumpa z primárek v Illinois. Podle žaloby není způsobilý zastávat úřad

Soudkyně z Illinois rozhodla o vyloučení amerického exprezidenta Donalda Trumpa z republikánských primárek v tomto státě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP, podle které je verdikt pozastavený do pátku, aby soud umožnil odvolání. K podobnému rozhodnutí dříve přistoupily orgány ve státech Colorado a Maine, a to kvůli Trumpově zapojení do útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021. Nejvyšší soud USA už dříve oznámil, že se bude Trumpovou účastí v primárkách zabývat, podle analytiků zřejmě jeho diskvalifikaci zvrátí.

Sledujte klíčové klání amerických primárek. CNN Prima NEWS nabídne dynamické volební studio

Už v noci z 5. na 6. března může být jasno, zda budeme na podzim sledovat odvetu v souboji o prezidentský úřad mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem. Během klíčového volebního superúterý vybírají Američané v rámci primárek svého favorita, který se stane oficiálním kandidátem na prezidenta Spojených států. Potvrdí Donald Trump svou dominanci v klíčových státech? Nebo Nikki Haleyová vykřeše poslední naději na zisk republikánské nominace? Volební nocí ze studia, které CNN Prima NEWS připravovala po vzoru volebního centra americké CNN, diváky provedou moderátoři Terezie Tománková, Petr Suchoň, Petr Převrátil a Barbora Zlatohlávková. Speciální vysílání odstartuje v úterý ve 23:55.

Střet Bidena a Trumpa je na spadnutí. Oba vyhráli v Michiganu, čelili kritice muslimů za Gazu

Aktualizováno

Joe Biden a Donald Trump s přehledem vyhráli úterní primárky svých stran v Michiganu, ukazují výsledky po sečtení drtivé většiny hlasů. Současný demokratický prezident a jeho republikánský předchůdce se stejně jako před čtyřmi lety podle všeho v listopadu znovu utkají v prezidentských volbách. Biden však v Michiganu narazil na značný podíl protestních hlasů mezi demokraty, kteří neschvalují jeho přístup ke konfliktu na Blízkém východě, a Trump čelí umírněnému křídlu Republikánské strany, pro které není vhodným kandidátem.

Další Trumpovo vítězství. V Jižní Karolíně porazil Haleyovou na její domácí půdě, zvyšuje tlak

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně a přiblížil se republikánské nominaci na prezidenta. Na základě odhadů a průběžných výsledků o tom informují agentury AP a Reuters. Trump tím uštědřil další porážku své poslední zbývající významnější soupeřce Nikki Haleyové, navíc ve státě, kde byla dříve guvernérkou. Politička uvedla, že chce v klání navzdory výsledku pokračovat.

Trump představil zlaté tenisky, dříve prodával steaky i vodku. Bidenův tým se mu vysmál

Bývalý americký prezident Donald Trump představil v sobotu na tematickém veletrhu vlastní sérii tenisek spolu s jejich limitovanou edicí ve zlaté barvě, pár blyštivých bot stojí v přepočtu přes 9 400 korun. Republikánský kandidát do Bílého domu kromě oblečení nebo hrníčků prodává i vlastní kolínskou. Dříve své jméno propůjčil nejrůznějším produktům od steaků, přes matrace, deskovou hru, vodku, vodu po obleky. Michael Tyler, mluvčí kampaně současného prezidenta Joe Bidena, si z Trumpa kvůli teniskám utahoval.

Policie zatkla informátora FBI z případu korupce Bidenovy rodiny. Svědectví si měl vymýšlet

Americká policie zadržela bývalého informátora amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v případu údajné korupce, ve kterém figurují americký prezident Joe Biden a jeho syn Hunter. Podle obžaloby totiž informátor předal FBI falešné či zkreslené informace ohledně vztahů Joea a Huntera Bidenových s ukrajinskou energetickou firmou Burisma. Za lživé svědectví mu v USA hrozí až 25 let vězení, uvedla agentura AP.

Trump se obrátil na nejvyšší soud. Tribunál má rozhodnout o jeho prezidentské imunitě

Americký exprezident a uchazeč o Bílý dům Donald Trump požádal Nejvyšší soud Spojených států, aby rozhodl v otázce jeho prezidentské imunity před trestním stíháním v souvislosti s kauzou ovlivňování výsledků poslední prezidentské volby z roku 2020, píší americká média. Pondělí bylo posledním dnem, do kterého se Trump mohl odvolat proti rozhodnutí soudu nižší instance z minulého týdne. Ten rozhodl, že stíhán být může.

V boji o Bílý dům se točí miliardy. Navrch má Biden, přispívá mu i Soros či Spielberg

Do volebního klání vykročil v kontextu financování prezidentské kampaně o něco lépe Joe Biden, na účtu jeho kampaně bylo na konci minulého roku 46 milionů dolarů (miliarda korun). Hlavní výbor kampaně Donalda Trumpa měl ve stejný čas k dispozici 33 milionů dolarů (772 milionů korun). Exprezident totiž musí ukrajovat miliony na soudní výlohy.

Primárky amerických prezidentských voleb začali 15. února 2024 republikánskými caucusy (volebními shromážděními) ve státě Iowa. Primárky proběhnou nejen u republikánů, ale také u demokratů i jiných stran (libertariáni či zelení). Poměrně složitý systém primárek vysvěltujeme ve zváštním článku. stručně řečeno primárky fungují takto:

Nejprve se voliči v každém státě USA rozhodnou pro svého favorita v primárkách či caucusech své strany. Na základě výsledků jsou za každý stát určeni delegáti. Tito delegáti reprezentují svého uchazeče o prezidentskou nominaci strany a jejich počet je závislý na výsledcích primárek v daném státě. Delegáti se pak sjedou na stranický konvent, kde hlasují pro svého kandidáta. Zpravidla je to jen formalita a na konventu dojde pouze k potvrzení vítěze.

Kandidáti vzešlí ze stranických primárek a nezávislí kandidáti pak vstoupí do hlavní části voleb, která se uskuteční 5. prosince. Také v ní se sice volí prezident, ale nejprve jsou určeny počty volitelů pro jednotlivé kandidáty. Tito volitelé pak 17. prosince odevzdají svůj hlas kandidátovi, kterému jsou přiřazeni. A také tady je to obvykle pouhá formalita.

Favority nominace hlavních stran jsou současný prezident Joe Biden za demokraty a jeho předchůdce v úřadu Donald Trump za republikány. Zajímavou alternativou letos bude Robert F. Kennedy, který se rozhodl ucházet se o post prezidenta jako nezávislý.