CNN Prima News Himálaj

Himálaj

Výpis příspěvků ke štítku „Himálaj“

Česko má novou hrdinku. Čtyřletá Zara se vypravila na Mount Everest a stanovila rekord

Česká republika má novou rekordmanku. Teprve čtyřletá holčička došla až do základního tábora pro výstup na Mount Everest, který se nachází ve výšce zhruba 5 300 metrů nad mořem. Stala se světově nejmladší ženou, která to dokázala. „Vůbec jsme nevěděli, jak to zvládne. Nikdy nezažila takovou zimu,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS otec malé Zary. Túry se zúčastnil také její sedmiletý bratr Saša.

Konec 17 dnů hrůzy: Indičtí záchranáři vysvobodili dělníky ze zavaleného tunelu v Himálaji

Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 dělníků, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zasypaném silničním tunelu, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Jen před několika hodinami záchranáři dokončili šachtu ke skupině, která pod zemí strávila 17 dní. Záchranáři pak dělníky vytáhli na nosítkách ocelovým potrubím o průměru 90 centimetrů.

První video ze zříceného himálajského tunelu: Dělníci jsou naživu, záchrana je v nedohlednu

Záchranáři hlásí průlom v dramatickém boji o životy 41 dělníků uvězněných ve zříceném himálajském tunelu v indickém státě Uttarákhand. Na povrch se dostaly první záběry zoufalých mužů tísnících se v závalu. Složité snahy o jejich vyproštění pokračují již desátý den. Informuje o tom zpravodajský web BBC s tím, že ani přes nově získanou možnost komunikace přes kameru se jejich konečné vysvobození nepřiblížilo.

Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování

Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.

Kdyby byl ze Západu, zachrání ho. Horolezci kritizují své kolegy za smrt nosiče na K2

Ostuda, hanba, nulová empatie a konec solidarity. Těmito slovy kritizují známí světoví horolezci včetně Reinholda Messnera své kolegy za to, jak se zachovali při červencové smrtelné nehodě pákistánského nosiče pod vrcholem osmitisícovky K2. Ti, kteří byli na místě, se brání a tvrdí, že neměl šanci na záchranu a že byl na takovou expedici špatně připraven i vybaven, píše web deníku Bild.