Co dělat, když se zraníte na zledovatělém chodníku? Opatřit si důkazy, pozor na jednu věc

Nejen řidiče trápí ledovka.

Co dělat, když se zraníte na zledovatělém chodníku?

Ledovka často komplikuje život vedle řidičů i chodcům. Stačí zlomek vteřiny a při pádu na namrzlé cestě nebo chodníku můžeme lehce přijít k úrazu.

Když teploty klesnou na nulu, promění se mokré chodníky a silnice velice rychle v jedno velké kluziště. Ledovku často podceňují nejen řidiči, ale i chodci, a tak se čekárny chirurgických ambulancí rychle plní. „Většinou pacienti přicházejí s úrazy horních končetin: typicky zlomená zápěstí, zlomené prsty na rukou nebo dolních končetinách převažují zlomeniny kotníků,“ popsal pro CNN Prima NEWS chirurg Václav Karnos.

ČTĚTE TAKÉ: Je to ubohé. Horolezec Holeček odmítá slovenskou kritiku po smrti parťáka v Himálaji

Povinnost starat se o chodníky má jejich vlastník, což bývá zpravidla obec. „Člověk, který se zraní na namrzlém chodníku, se tedy může obrátit s nárokem na náhradu škody právě na vlastníka,“ uvedla pro CNN Prima NEWS advokátka Monika Dadok.

Aby byl úspěšný v případě soudního řízení, je třeba opatřit si důkazy. „To může být lékařská zpráva o zranění, fotodokumentace chodníku nebo třeba svědecké výpovědi. Zároveň ale takový člověk pravděpodobně neuspěje v případě, když měl na nohou tenisky s kluzkou podrážkou,“ dodala Dadok.

Při pohybu venku by měli být na pozoru hlavně starší a méně mobilní lidé, kteří by se na namrzlých chodnících měli chovat opatrně a ven jít jen tehdy, když je to nezbytně nutné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Malého Matouše pokousal v Mělníku agresivní pes. Po léčbě mu zasahující policisté splnili slib

Tagy:
Himálaj Mělník CNN Prima NEWS chodník katastrofy, nehody a mimořádné události nehody a mimořádné události