CNN Prima News Istanbul

Istanbul

Výpis příspěvků ke štítku „Istanbul“

PŘEHLEDNĚ: Ochrana žen, či vnucování ideologie genderismu? O co jde v Istanbulské úmluvě

Senát koncem ledna odmítl Istanbulskou úmluvu. Dohoda Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí vyvolává řadu kontroverzí především kvůli genderové ideologii. Podle zastánců zlepší pomoc obětem. Kritici upozorňují, že oblast řeší už národní legislativa a problém je spíše ve vymahatelnosti stávajících zákonů. Proto podle nich neplatí argumentační zkratka, že kdo nesouhlasí se smlouvou, podporuje agresivní chování mužů vůči ženám.

ANALÝZA: Nevyzpytatelný Erdogan. Rozčílil Rusy před setkáním s Putinem, co chystá na Bidena?

Zdá se, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou začal přiklánět na stranu Kyjeva. Před pár dny přijal ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského v Istanbulu, navíc mu umožnil odletět zpátky do vlasti s veliteli ukrajinského praporu Azov, přestože ti měli dle dohody s Ruskem zůstat v Turecku až do konce války. Erdogan navíc prohlásil, že Ukrajina by se měla stát členem NATO. Rusko na to okamžitě velmi ostře zareagovalo.

Vláda schválila návrh schodku na příští rok. Stanjura nesáhne na platy státních zaměstnanců

Kabinet Petra Fialy (ODS) schválil předběžný návrh pro státní rozpočet na rok 2024, který počítá se schodkem 235 miliard korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na středeční tiskové konferenci po dlouhém jednání kabinetu. Poznamenal, že teprve nyní začne politická debata k deficitu, přičemž s čísly by mohla navíc zamíchat srpnová makroekonomická predikce. Jako strop si vláda nastavila 270 miliard korun. „Nikdy nekomentuji průběh debaty na vládě,“ poznamenal šéf resortu financí na konto táhlé středeční diskuze ministrů. Potvrdil, že nesáhne na tarifní platy pro státní zaměstnance ani valorizaci plateb za státní pojištěnce.

Drsné turecké volby. Erdogan připomíná vojenský puč, jeho rival nosí neprůstřelnou vestu

Již v neděli si Turci rozhodnou, kdo povede jejich zemi v dalších letech. Konají se totiž jak parlamentní, tak i prezidentské volby. V obou chce uspět současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Mocnář však po letech dominance může skončit mezi poraženými, průzkumy totiž upřednostňují jeho rivala Kemala Kilicdaroglua, kterému se přezdívá „turecký Gándhí“.

Drsný pád na hlavu a bezvědomí. Kolem bezvládného atleta slavil soupeř, schytal kritiku

Halové mistrovství Evropy v tureckém Istanbulu mělo děsivé zakončení. Dvaadvacetiletý Španěl Enrique Llopis zakopl při nedělním finále na šedesát metrů na poslední překážce a utrpěl ošklivé poranění hlavy, po němž se octl v bezvědomí. Kolem jeho bezvládného těla slavil zlato švýcarský soupeř. Podle španělské atletické federace je mladý atlet v pořádku a byl v pondělí propuštěn z nemocnice.