Lidé

Nejnovější příspěvky k tématu

Lidé

V 90 letech je stále mladík. Fotbalový „Ninja“ protihráče školí, vstřelí tři góly na zápas

Na konci února oslavil Mike Fisher, veterán Royal Air Force, 90. narozeniny. V požehnaném věku však nesedí v křesle s knihou, jak by si někteří mohli myslet. Místo toho třikrát týdně zamíří přáteli přezdívaný „Ninja“ do jednoho z fotbalových klubů, za něž ve Velké Británii hraje. Že zdání klame, dokazuje Fisher na každém zápase. V průměru vstřelí tři góly na utkání a školí i o 40 let mladší protihráče.

Legendy českých hřbitovů: Slavní nebožtíci, tajné chodby, mumie a místo, kde se bojí i umrlec

Někomu to možná přijde morbidní, ale rozmáhá se specifický druh turistiky – hřbitovní. Lidé cestují za místy posledního odpočinku, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti. Kde to má specifické kouzlo. Kde lze na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Nebo i tam, kde už žádné hroby nejsou, protože jsme se k místu posledního odpočinku předků zachovali hanebně. Jaké české hřbitovy jsou nejzajímavější? Jaké příběhy se skrývají za tím vůbec největším na pražských Olšanech? Pro CNN Prima NEWS vypráví spisovatel Josef Pepson Snětivý, který se jako píšící cestovatel dlouhodobě věnuje i hřbitovům.

Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů

Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Lékaři sestřičce Lucii zachránili život, ochrnuly jí však nohy. Shání pomoc, aby zůstala fit

Pětinásobné mamince Lucii před šesti lety praskla aorta a prodělala náročnou operaci. Šestihodinový zákrok byl úspěšný a podařilo se ji zachránit. Jak ale sama říká, měla velké štěstí v neštěstí. Během zákroku došlo k nevratnému poškození a ochrnutí nohou. Chuť do života však neztratila. Před dvěma lety se dokonce vrátila zpět do nemocnice, nikoliv však jako pacientka, ale znovu jako zdravotní sestra. K udržení kondice Lucii pomáhají rehabilitace, jsou však finančně nákladné. Proto prosí o pomoc veřejnost.

Venda trpí Loweho syndromem, 44 let o něj pečuje matka. Teď shání finance na nutnou léčbu

Když se Václav, kterému jeho maminka Věra neřekne jinak než Venda, narodil, byl jedinečný. Bohužel v negativním slova smyslu. Jako jedinému v republice mu byl diagnostikován Loweho syndrom. Od té doby uběhlo 44 let, ačkoliv lékaři předpovídali, že se dožije jen 18 let. Celý život o syna pečuje maminka, s láskou a nadějí v lepší zítřky. Zdravotní komplikace se však kupí, nutných procedur přibývá a financí není dostatek. Venda potřebuje pravidelné rehabilitace, bez nich je ohrožen na životě. Proto vznikla sbírka, jejímž prostřednictvím mu může veřejnost pomoci.

Trpí hemofilií, přesto Daniel plánuje pokořit Mont Blanc. Před cestou chce pomoci druhým

Jako první hemofilik se pokusí 23letý Daniel Šimek v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp – téměř pětitisícový Mont Blanc. Přestože trpí poruchou srážlivosti krve, rozhodl se pokořit vrchol, na nějž si netroufá ani leckterý zdravý člověk. Vrozená nemoc hemofilie přitom ještě před 30 lety běžně pacienty směrovala k invaliditě. Díky moderní léčbě se však může Daniel připojit k dalším osmi lezcům hemofilikům. Svým výstupem podpoří mezinárodní projekt Save One Life, jehož cílem je pomáhat pacientům s hemofilií v méně rozvinutých zemích světa. Účast na expedici je ale podmíněna tím, že na ni student vybere 4 000 eur (zhruba 100 tisíc korun), které poputují k lidem s hemofilií na úhradu jejich léčby.

Vzácná nemoc brání malému Damiánkovi v chůzi. Pomoci mohou ortézy, pojišťovna je však nehradí

Šest let čekala Daniela na to, až lékaři zjistí, proč jejího syna Damiánka neustále trápí zdravotní komplikace. Odpovědi se jí dostalo v den, kdy by za jiných okolností šel Damiánek poprvé do školy: syndrom ZTTK. Kvůli extrémně vzácnému a závažnému multisystémovému onemocnění se dnes o 9letého chlapce musí maminka starat 24 hodin denně. Damiánek dosud sám plně nechodí, pomoci by však mohly speciální ortézy. Ty, které jsou dostupné v Česku, však nejsou vhodné – a ty ze zahraničí pojišťovna nehradí. Daniela se proto obrátila s prosbou o pomoc na veřejnost.

Zázraky, víra v lásku i orgie. Život svatého Valentýna halí tajemství, co ho pojí s Českem?

Den zamilovaných si lidé na celém světě připomínají 14. února. Koho ale doopravdy oslavují? Kým svatý Valentýn ve skutečnosti byl, je dosud zahaleno tajemstvím. Legendy a příběhy o jeho postavě mají nejrůznější scénáře, některé ani nesouvisí s láskou a zamilovaností. Kořeny dne svatého Valentýna jsou v Evropě a svou stopu v jeho historii zanechaly i české země.

Na fakultě přišla o dceru, chce setkání s matkou střelce. Policii nevěřím, říká truchlící žena

Policie se snaží zakrýt vlastní pochybení v případu střelby na Filozofické fakultě UK, tvrdí Lenka Šimůnková, matka jedné ze zavražděných dívek z univerzity. V rozhovoru pro MF DNES zároveň uvedla, že na muže zákona má stále mnoho otázek, policii již nevěří a podpořila by vznik parlamentní vyšetřovací komise. Chtěla by se setkat i s matkou střelce. Policie příbuzným obětí poskytuje veškeré informace, které může, sdělil CNN Prima NEWS policejní mluvčí Jan Daněk.

Neznámé příběhy známých osobností i život obyčejných lidé v neobyčejných situacích. Jak dokáže život změnit nečekaná těžká nemoc nebo finanční potíže? A kteří Češi ovlivňovali kariéry slavných hvězd? Dočtete se v rubrice Lidé.