Lidé

Nejnovější příspěvky k tématu

Radek vážil při narození 900 gramů. I přes nalomené zdraví dělá pokroky, vůz však dosluhuje

Když se Radek před 28 lety narodil, vážil pouhých 900 gramů. V důsledku předčasného porodu ho trápí zdravotní postižení, jeho maminka však boj za lepší život pro syna nevzdala. Náročné rehabilitace a operace přinášejí výsledky, pomáhá jí i elektrokolo s invalidním vozíkem a automobil. Ten však po deseti letech dosluhuje. S žádostí o pomoc se proto obrací na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Nina si příchod na svět vybojovala, čelí však řadě obtíží. Maminka se nevzdává a shání pomoc

Nina si své místo na světě vybojovala v březnu 2023. Po akutním císařském řezu skončila i na jednotce intenzivní péče (JIP), obtíží však s postupem času začalo přibývat. Malé dívence byla diagnostikována těžká atrofie mozku s mikrocefalií, těžce farmakorezistentní epilepsie s četnými klonickými záchvaty či centrální postižení zraku. Ačkoliv si rodiče vyslechli, že jejich dcera nikdy nebude jako ostatní děti, nepřestávají bojovat. Hledají možnosti, jak Nině pomoci. Proto na platformě Donio vznikla sbírka, která může dívence zajistit rehabilitace a potřebné vybavení.

Malý Vojta zažívá i sto záchvatů denně. Maminka Lucie bojuje za lepší péči, vznikla sbírka

Malý Vojta se narodil jako zdravé a spokojené miminko, vše se však změnilo, když mu bylo sedm měsíců. Onemocněl herpetickou encefalitidou. Následky si nese dodnes – má poškozený mozek, trpí četnými epileptickými záchvaty, kterých může mít i sto denně, přestal chodit a je plně odkázán na péči své maminky Lucie. Ta nebojuje jen s nemocí svého syna, ale i s úřady. Příspěvek na péči nepokryje požadovanou péči, léčbu, náklady na bydlení ani stravu. Její přátelé proto založili sbírku na platformě Donio s cílem jí pomoci.

Místo přípravy svatby boj o život. Trojnásobná matka Lucie hledá naději v nákladné léčbě

Narození dětí, zásnuby a přípravy na stěhování. Před Lucií, trojnásobnou maminkou, stála do začátku léta 2023 budoucnost plná radosti, tu však překazila náhlá diagnóza: rakovina prsu. Místo chystání svatby tak diář zaplnily lékařské návštěvy. Lucie má za sebou náročnou léčbu, operaci, při níž přišla o obě prsa a většinu axilárních uzlin, její boj však nekončí. Rozšíření metastáz do dalších orgánů v těle je vysoce pravděpodobné, naději však představuje nejšetrnější imunoterapie na světě. Pojišťovna léčbu v zahraničí nehradí, do akce tak vložila Luciina blízká přítelkyně a založila sbírku na platformě Donio.

Po nehodě skončila Zdeňka ve vigilním kómatu. Maminka o ni pečuje sama, prosí o pomoc

Vážná nehoda obrátila život Zdeňce a její stejnojmenné mamince. Dívka skončila ve vigilním kómatu, lékaři jí nedávali šanci na přežití. Po roce a půl se však Zdeňčin stav natolik stabilizoval, že ji maminka mohla vzít domů, kde o ni sama pečuje. Krušné časy pokračovaly: kvůli diagnóze nemá dívka nárok na placené rehabilitace, a tak musí matka sama shánět pomoc. Naděje svitla skrze rehabilitace na Slovensku, provádějí se však u soukromníka a jsou velmi nákladné. Z toho důvodu vznikla na platformě Znesnáze sbírka, která má oběma ženám pomoci.

Pravé hrdiny v komiksu nenajdeme, říká školák z USA. V poctě k padlým vybral dva miliony

V pouhých deseti letech se Harrison Johnson ze Severní Karolíny v USA rozhodl, že svým vrstevníkům představí odkaz Pearl Harbor. Chlapce událost, která rozhodla o zapojení USA do 2. světové války, pohltila při školním projektu. Mladý nadšenec do historie následně přesvědčil své rodiče, aby ho odvezli k památníku na Havaji. A po návratu vznikl nápad na kampaň „Harrison's Heroes“. Chlapec si dal za cíl do 83. výročí od útoku na základnu, ke kterému došlo 7. prosince 1941, vybrat v přepočtu více než dva miliony korun na projekty spojené se zachováním odkazu Pearl Harbor. A jeho mise se naplňuje. Tématu se věnuje i web Wral News.

Na výchovu čtyřčat a školáka zůstala Helena sama. Manžela jí vzala nemoc, vznikla sbírka

V životě Helenu potkalo štěstí v podobě syna Vojty a čtyřčat Anežky, Moniky, Klárky a Ondry. S láskou je společně s manželem Pepou vychovávala, otec dětí se však červnových šestých narozenin nejmladších členů rodiny nedožil. Zemřel v sobotu 16. března po dlouhém boji s onkologickým onemocněním, bylo mu 36 let. Rodina Heleny proto založila sbírku na dárcovské platformě Donio s jasným cílem: pomoci jí překlenout nejtěžší období jejího života a zajistit dostatek financí při výchově pěti dětí.

Neznámé příběhy známých osobností i život obyčejných lidé v neobyčejných situacích. Jak dokáže život změnit nečekaná těžká nemoc nebo finanční potíže? A kteří Češi ovlivňovali kariéry slavných hvězd? Dočtete se v rubrice Lidé.