reklama

Jak slavily Vánoce české celebrity? V kostele, na hradě i pod Karlovým mostem

Mezi Vánoční tradice se počítá zdobení stromečku, cukroví, štědrovečerní večeře, dárky a mnohem víc. Mnoho rodin má doma Betlém, prostírá pro jednoho navíc, chodí na půlnoční mši a v některých domácnostech nesmí chybět třeba taková vánočka, krájení jablíčka, lití olova, lodičky z ořechů, kapří šupiny nebo házení střevícem. A co třeba takové jmelí? Jaké tradice dodržuje a jaké letos oželela, prozradila i řada známých osobností.

reklama

Zpěvačka Aneta Langerová

Já jsem vždycky třeba hrozně ráda vylévala olovo. Nebo v naší rodině je hodně dětí, takže jsme třeba pouštěli takové ty skořápky po vodě, když jsme bydleli na Sázavě, tak to tak krásně plulo. A říká se, že ten, komu dopluje ten oříšek nebo skořápka nejdál, tak si může něco přát.

Herec Jan Čenský

My jsme s malým synem, teď už je to velký kluk, chodili dávat zvířátkům do lesa ovoce a zeleninu, což byl takový hezký výlet. No a pak se to trošku vyměnilo a vždycky ve 12 hodin se s přáteli jednou za rok potkáváme na hradě.

Moderátorka Gabriela Lašková

Jablíčko nesmí chybět nikdy, respektive u stolu na Štědrý večer a lití olova si dopřejme taky, ale myslím, že to máme spíš pro takovou legraci. Jak je to teď už dostupnější, tak to máme spíš pro legraci a mám pocit, že všem vyšel podobný osud, nicméně zatím nám to hrálo do karet.

Zpěvák Matěj Ruppert

Mám takový rituál, takový obžérský. Já mám úplně nejvíc rád 25. ráno. Já nesnídám cukroví, ale zapnu si telku, nějakou z pohádek a dám si ten studený řízek se studeným bramborovým salátem a nafutruju se tím úplně k zbláznění. Na to se strašně těším.

Zpěvačka Alžběta Bartošová

Chodíme vždycky na Vánoce do kostela –⁠ vždy celá rodina.

Herec Milan Peroutka

Co dělám každý rok je, že chodím pod Karlův most rozdávat zpěvníky.

Herečka Natálie Halouzková

Rozkrajujeme jablíčko. A chtěla bych říct, že držím půst, ale... ale pokouším se o to každý rok.

Herec Petr Ryšavý

My chodíme krmit zvířata. Chodíme do lesa, máme jablka, tvrdé pečivo a takové věci a chodíme celá parta. To je takový náš vánoční čundr.

Herečka Michaela Tomešová

My chodíme na Štědrý den podpořit útulky, protože my si dárky nedáváme mezi dospělými a obdarováváme ty pejsky. A samozřejmě máme malé děti, takže jablíčko, lití olova, svíčky a dřív jsem si házela bačkorou a teď si házím, jestli nepojedu třeba aspoň na dovolenou.

Tagy:
Vánoce SHOWTIME celebrity Gabriela Lašková Jan Čenský Alžbeta Bartošová Milan Peroutka Natálie Halouzková Aneta Langerová Michaela Tomešová Matěj Ruppert Petr Ryšavý Štědrý den vánoční tradice
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama