Olympijské hry v Japonsku začnou už příští týden. Letos bude ale hodně tribun prázdných, organizátoři nemají jinou možnost než hry uspořádat v omezeném rozsahu. Na olympiádu se vypravil i reportér CNN Will Ripley a na vlastní kůži si zkusil, že dostat se do Japonska je pořádný oříšek.
„První věc, na kterou se mě lidé ptají, když řeknu, že jedu na letní olympijské hry do Tokia, je: ‚To se ještě koná?‘ – a hned potom se ptají, jestli je to bezpečné,“ popisuje Ripley svou cestu do Japonska. „Já a můj tým cestujeme do Tokia, abychom to zjistili. Naše cesta začíná už čtyři dny před odletem. Dvěma testy na covid starými 96 a 72 hodin,“ uvedl.
Olympijské hry budou definitivně bez diváků. Na tribuny nesmí ani domácí Japonci
Letní olympijské hry v Tokiu budou zcela bez diváků. Rozhodl o tom ve čtvrtek organizační výbor na základě toho, že japonská vláda v metropoli vyhlásila nový nouzový stav. Ten bude platit i během sportovního svátku. Původně měli mít na tribuny odepřený vstup pouze zahraniční fanoušci a Japonci se mohli v omezeném počtu přijít podívat. Nyní ale zákaz platí pro všechny potenciální návštěvníky.
Než se člověk vůbec dostane do dějiště letní olympiády, čeká ho spousta papírování a dlouhé čekání ve frontách. „Můžeme jít pouze do testovacího centra schváleného japonskou vládou. Mám v ruce zdaleka nejvíce dokumentů, které jsem kdy potřeboval k tomu, abych se dostal do letadla,“ řekl reportér CNN.
Na letišti pak jeho papíry kontrolovali skoro hodinu. Poté za ním přivedli muže v kimonu. „Říká mi, že si musím stáhnout aplikaci a vyplnit on-line zdravotní dotazník. Nikdy jsem nebyl vděčnější za svou letenku,“ ulevil si Ripley.
Téměř prázdná letadla
Jelikož o letecké spoje do Japonska není takový zájem, řada společností linky ruší. „Na mé cestě z Tchaj-peje do Tokia je jen několik desítek cestujících. Prázdné lety letecké společnosti ruší. Některé dokonce úplně přerušují provoz. Sportovci z Fidži musí například letět nákladním letadlem, které obvykle přepravuje mražené ryby,“ vysvětlil reportér CNN.
Po příletu do Tokia čekala Ripleyho další administrativa. „Hrstka cestujících. Armáda zdravotníků. Probírají se mými dokumenty, skenují můj QR kód. Nařizují mi plivnout do kelímku. To je hnus. První z mnoha každodenních testů na covid. Dodržovat povinné rozestupy při čekání na výsledek tady není problém,“ referuje Ripley.
Na místě konání letních olympijských her pak reportéra zastihly rozporuplné pocity. „Být tady na olympiádě je neskutečný a zároveň smutný pocit. Japonsko investovalo do pořádání her miliardy. Sází na turistický boom. Tohle si ale nikdo nepředstavoval,“ uzavřel reportér.
Japonské hlavní město navíc nadále bojuje s nárůstem počtu případů covidu.