OH 2024

Nejnovější příspěvky k tématu

Sport

Jansta: Pět medailí z Paříže je jasný neúspěch. Budeme podprůměrní, pokud stát nepřispěje

Česká republika si z letošních olympijských her v Paříži odnesla pouze pět medailí – tři zlaté a dvě bronzové. Jde o zatím nejhorší výsledek v historii. Předseda České unie sportu Miroslav Jansta ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že jde o jednoznačný neúspěch a je zapotřebí zajistit lepší financování sportu. Jinak podle něj hrozí, že bude Česko jako národ podprůměrné. Dodal, že problém spočívá už u běžného tělocviku. Výuku označil za nekvalitní, zatímco mimoškolní kluby jsou drahé.

Ikonické momenty olympiády v Paříži OBRAZEM: „Božský“ surfař, tahoun Snoop i upřímná vyznání

Dva týdny mohli lidé z celého světa sledovat soutěžící ve 32 sportech a 329 disciplínách. Ačkoli česká výprava letos v Paříži neměla na cenné kovy příliš štěstí, o podívanou bylo postaráno – a to i tu netradiční. Připomeňte si snímky, které zachytily ikonické a mnohdy i kontroverzní momenty již 33. letního olympijského klání.

Olympiádu ovládly USA, mají 40 zlatých medailí. Podívejte se na celkové výsledky her

V Paříži bylo rozdáno všech 329 medailových sad a třiatřicáté letní olympijské hry skončily. Hned 40 zlatých získali sportovci ze Spojených států, a umístili se tak na prvním místě tabulky. Druhé místo obsadila Čína, která sice získala také 40 zlatých, celkově má ale nižší počet cenných kovů. Na třetím místě se umístili Japonci s 20 zlatými medailemi. Pořadatelská Francie skončila pátá. Češi obsadili sedmadvacáté místo se ziskem tří zlatých a dvou bronzových medailí. Jde tak o nejhorší výsledky v historii.

Češi hodnotí medailově nejhorší olympijské hry v historii. Vedení výboru ale výkon chválí

Česko v Paříži prožilo medailově nejhorší olympijské hry v samostatné historii, ale předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i šéf mise Martin Doktor na nedělní tiskové konferenci hodnotili bilanci spíše pozitivně. Vyzdvihli především tři zlaté medaile, které jsou hlavním kritériem pro medailové hodnocení zemí. Vedle toho čeští sportovci přidali dva bronzy a zaostali o dva cenné kovy za dosud nejméně úspěšným Pekingem 2008.

Ztráta medaile kvůli trenérce a pár vteřinám. Mám zlomené srdce, odchází do ústraní gymnastka

O pouhé čtyři sekundy nestihla trenérka amerických gymnastek Cécile Landiová lhůtu pro podání protestu proti hodnocení své svěřenkyně Jordan Chilesové v pondělním olympijském finále na prostných. Na základě sobotního rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu (CAS) přijde Chilesová o svou bronzovou medaili, jež místo ní připadne Rumunce Aně Barbosuové. V neděli to potvrdil Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Americký olympijský výbor (USOPC) se ale chce proti verdiktu arbitráže odvolat. Chilesová následně uvedla, že se kvůli svému duševnímu zdraví stahuje ze sociálních sítí.

Osvoboďte afghánské ženy, hlásala na olympiádě sportovkyně. Pořadatelé ji diskvalifikovali

Federace World Dance Sport diskvalifikovala z olympijské soutěže v breakdance afghánskou účastnici Manizhu Talašovou poté, co svým gestem vyzvala k boji za práva žen v její zemi. 21letá Talašová, v Paříži reprezentující tým uprchlíků, nastoupila k páteční soutěži v kostýmu s bleděmodrým pláštěm, na němž byl nápis „Free Afghan Women“ (Osvoboďte afghánské ženy). Federace to vyhodnotila jako zakázanou prezentaci politického hesla.

Skvělá Ogrodníková. Oštěpařka vybojovala další medaili pro Česko, slaví senzační bronz

Aktualizováno

Oštěpařka Nikola Ogrodníková v sobotu získala na olympijských hrách bronz a přidala do sbírky české výpravy v Paříži pátou medaili. Třetím pokusem poslala oštěp do vzdálenosti 63,68 metru. Od roku 2021 tak daleko nehodila. Zlato získala výkonem 65,80 metru japonská mistryně světa Haruka Kitagučiová, kterou připravuje český trenér David Sekerák.

Další medaile Čechů na olympiádě. Kajakář Josef Dostál vybojoval zlato

Kajakář Josef Dostál ovládl na olympijských hrách závod na 1 000 metrů, zkompletoval tím svoji sbírku a vybojoval pro českou výpravu v Paříži třetí zlato. Jedenatřicetiletý reprezentant přidal nejcennější medaili ke stříbru a třem bronzům, které získal na hrách v Londýně, Riu de Janeiro a Tokiu. V areálu ve Vaires-sur-Marne navázal na páteční triumf kanoisty Martina Fuksy. Další české medaile dosud v Paříži získali zlatí tenisté Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč ve smíšené čtyřhře a bronzový tým kordistů.

Letní olympijské hry se v Paříži konají přesně po 100 letech. Slavnostní zahájení je na programu v pátek 26. července. Zakončení proběhne 11. srpna. Mezinárodní olympijský výbor určil hlavní město Francie za pořadatele letních her na 131. zasedání MOV v Limě v Peru v září 2017 .