CNN Prima News Japonsko

Japonsko

Výpis příspěvků ke štítku „Japonsko“

Nerozumím můj pocit. Japonka je hitem internetu, po zlatu z oštěpu zvládla rozhovor v češtině

Japonská oštěpařka Haruka Kitagučiová, která zvítězila v hodu oštěpem na mistrovství světa v atletice v Budapešti, si závěrečný šestý pokus, který jí přinesl triumf, nepamatuje. Po dlouhém interview s japonskými médii to řekla v mix zóně českým novinářům, s nimiž zvládla rozhovor v češtině. Téměř pět let spolupracuje s českým trenérem Davidem Sekerákem. Bydlí v Domažlicích a je členkou kladenského atletického klubu, aby mohla v Česku podobně jako jiní profesionální sportovci pobývat prakticky trvale.

Vypouštění toxické vody z Fukušimy potrvá nonstop 30 let, lidé se děsí radioaktivních ryb

Japonci začali vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Tichého oceánu. Uvolněné množství by zaplnilo 500 olympijských plaveckých bazénů. Areál jaderné elektrárny v roce 2011 nejdříve poškodilo zemětřesení a zkázu dokonala vlna tsunami. S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem radioaktivní vody souhlasila v červenci Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Okolní státy se ale bouří a zakazují dovoz rybích produktů. Informaci přinesly zahraniční agentury.

Atomovými bombami peklo nekončilo. Americká nebeská pevnost skoro smazala Japonsko z mapy

Stál víc než vývoj atomové bomby a patřil k nejsložitějším vojenským výtvorům minulého století. Americký bombardér Boeing B-29 nezískal přízvisko Superfortress náhodou. Kolos dokázal unést devět tun bomb a v závěru druhé světové války smazal zápalnou municí několik japonských měst z mapy. Obzvlášť dva letouny, Enola Gay a Bockscar, se zapsaly do dějin jako nosiči jaderné zkázy. Kuriozitou je, že kokpit bombardéru inspiroval ikonickou vesmírnou loď Millenium Falcon ve Hvězdných válkách.

Přijeď, nevíš, o čem jaderné zbraně jsou. Přeživší atomové bomby poslali Putinovi drsný vzkaz

Více než 200 tisíc mrtvých. Taková byla bilance dvou amerických atomových bomb Little Boy a Fat Man, které vybuchly nad japonskými městy Hirošima a Nagasaki. Jadernou pohromu si letos již po 78. připomínají přeživší zvaní hibakuša. Ti ve světle války na Ukrajině vzkázali ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že o atomových bombách nic neví. „Přijeď sem a podívej se na spálené pozůstatky, jaká je realita,“ vyzvala ruskou hlavu státu Keiko Oguraová z Hirošimy.

Přeživší atomové bomby v Nagasaki: Plakali jsme a zvraceli. Těla vypadala jak černé panenky

Ohořelá pustina, zkroucená těla, trosky plné spáleného masa. Ve chvíli, kdy 9. srpna 1945 v poledne kroužil nad přístavním městem Nagasaki americký bombardér B-29 Bockscar nesoucí atomovou bombu, už bylo pro více než 70 tisíc lidí pozdě. Většina z nich zemřela okamžitě, další v následujících letech. „A my, kteří jsme přežili, budeme jednoho dne všichni mrtví. Musím svůj příběh předat dál. Člověk a jaderné zbraně nemohou existovat společně,“ uvedla ve své zpovědi jedna z přeživších Japonek. Ve spolupráci s organizacemi Nihon Hidankjó a Městským archivem Nagasaki přinášíme zpovědi těch, kteří přežili jadernou apokalypsu.