CNN Prima News Japonsko

Japonsko

Výpis příspěvků ke štítku „Japonsko“

Planeta Země se otáčí rychleji než kdy dřív. Vědci přišli s možným vysvětlením

6. srpna 2022 20:52

Letos 29. června vědci zaznamenali nejkratší den od počátku měření. Obvyklá rotace Země, která trvá 24 hodin, se zkrátila o 1,59 milisekundy. Zvažuje se proto možnost zavedení záporné přestupné sekundy, která by umožnila sladění hodin. Za rychlejší otáčení planety může podle vědců například globální oteplování či seismická aktivita.

Japonský expert: Nechceme další Hirošimu, hrozba války s Čínou je blíž než kdy dříve

5. srpna 2022 23:16

Už nikdy více. Tak zní přání Japonců, kteří si každý srpen připomínají svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Letošní 77. výročí ale doprovází velké obavy. Ruská invaze na Ukrajinu a především vojenské cvičení v přímořských čínských městech drží celou Asii v napětí. „Lidé se tu bojí války jako už dlouho ne. Jak konvenční, tak jaderné,“ popsal pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a analytik Daiči Tokojama.

Ostrá reakce Pelosiové: Čína nemůže bránit americkým představitelům v návštěvě Tchaj-wanu

5. srpna 2022 07:10
Aktualizováno

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že Spojené státy nedovolí Číně, aby izolovala Tchaj-wan tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Americká politička tento týden krátce navštívila Tchaj-pej, přičemž její cesta vyvolala ostrou reakci Číny. Peking zanedlouho zahájil vojenská cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.

Další čínská provokace? Pět jejích balistických raket dopadlo do japonské ekonomické zóny

4. srpna 2022 14:08
Aktualizováno

Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila. Něco takového se stalo poprvé, uvedl podle agentury Reuters japonský ministr obrany Nobuo Kiši. Ministr dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Tragická dohra případu dětí v rozpáleném autě. Po ročním chlapečkovi zemřela i jeho sestra

2. srpna 2022 15:55

Japonské město Acugi se snaží vyrovnat s dvojitou tragédií. Zdravotníci o víkendu zachraňovali dvě malé děti, které se dusily v rozpáleném autě. Obě byly převezeny v bezvědomí do nedaleké nemocnice, teprve ročního chlapečka už ale doktoři nedokázali zachránit. V úterý pak přišla další smutná zpráva – boj o život prohrála i jeho dvouletá sestra. Případ vyšetřuje prefekturní policie, která vyslýchá matku dětí.

Češi mají 8. nejsilnější pas světa. Žebříčku vévodí asijské trio, na chvostu je Afhgánistán

27. července 2022 00:49

Nejsilnější pasy v letošním roce má Japonsko, Singapur a Jižní Korea. Držitelé cestovních dokladů těchto států mohou volně cestovat do nejvíce zemí světa, a to bez nutnosti žádat o vízum. Další místa pak v žebříčku londýnské poradenské společnosti Henley & Partners obsadily evropské země, včetně České republiky na 8. místě. Naopak na chvostu seznamu se krčí Afghánistán, jehož obyvatelé mohou bezvízově navštívit pouze 27 jiných států.

V Japonsku už podruhé vybuchla sopka Sakuradžima. Zatím nebyly hlášeny žádné větší škody

25. července 2022 05:57

V jihozápadním Japonsku již druhý den v řadě vybuchla sopka Sakuradžima, která se nachází asi 50 kilometrů od jaderné elektrárny. Informovala o tom agentura Kjódó, podle které zatím nebyly hlášeny žádné škody. Nadále přesto platí nejvyšší pátý stupeň pohotovosti, který v neděli vyhlásil japonský meteorologický ústav.

U jaderné elektrárny v Japonsku vybuchla sopka. Je vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti

24. července 2022 15:38

V jihozápadním Japonsku v neděli vybuchla sopka Sakuradžima, která se nachází asi 50 kilometrů od jaderné elektrárny. Podle médií zatím nebyly hlášeny žádné škody, tamní meteorologický ústav nicméně vyhlásil nejvyšší pátý stupeň pohotovosti a doporučil evakuaci některých oblastí. Informují o tom agentury Reuters a Kjódó.

Čína bude chtít Tchaj-wan. Od Rusů se naučila nepodcenit obyvatele, varuje expert

21. července 2022 08:58

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vládce Si Ťin-pching chtějí změnit zavedený světový řád, tvrdí v rozhovoru pro německou mediální agenturu Ippen.Media Alexander Görlach. Lingvista se v newyorské Carnegieho radě pro etiku v mezinárodních záležitostech zabývá čínskou mocenskou politikou. Varuje nejen před možným útokem Číny na de facto nezávislý, ale mezinárodně neuznaný ostrov Tchaj-wan, ale také před celosvětovým konfliktem.