Nejčastější triky prodejců ojetin: Volavky, falešné slevy i agresivní pot. Jak se nenapálit?

Prodejci aut často používají různé triky. A v této době se sníženým zájmem o ojetá vozidla je oprašují mnohem častěji. Redakce CNN Prima NEWS se podívala na ty nejčastější.

Triky prodejců ojetin řada řidičů odhalí pozdě. Na co si tedy při koupi auta dávat pozor?

Například na takzvané volavky, ve slangu bazarníků dummy cars. To jsou auta, která jsou krásná, mají skvělou cenu, ideální motorizaci, ale ve skutečnosti neexistují. Jejich jediným účelem je nalákat vás do autobazaru.

„Většinou říkají, že se právě prodalo, ale máme tu jiné, zajímavé auto, které se ještě neobjevilo v inzerci,“ vysvětluje automobilový expert Milan Jirouš z magazínu Automotolife. „Hodně prodejců se například snaží dotlačit zákazníka třeba i na vzdálenější pobočku, aby měl potřebu s něčím odjet, aby nejel zase 150 kilometrů s prázdnou,“ doplňuje David Hampl z Autozine.cz.

Pak jsou zde také zákeřné smlouvy. Automobil se prodává, jak stojí a leží – právě touto formulací ve smlouvě se prodejci snaží znemožnit pozdější reklamaci. „To však nemá vliv na případnou záruku. Jestli to někdo používá, jde o neznalost prodejce. V české jurisdikci je to absolutně nepřípustné,“ zdůrazňuje Petr Přikryl z Asociace prodejců použitých automobilů.

Podobně zákeřná může být i poznámka ve smlouvě, že vůz je kategorie D – což značí defektní. I v takovém případě se při pozdější reklamaci pořádně zapotíte.

A když už je řeč o potu, pozor by si lidé měli dávat i na něj. Agresivní pot může být dalším problémem. Na tachometru například svítí 60 tisíc kilometrů, ale volant je prodřený a řadicí páka obroušená, jako by auto mělo najeto třikrát tolik. „Pán měl jen agresivní pot,“ zní typická výmluva prodávajícího.

„Stejně tak se říká, že s tím jezdila žena, která měla hodně prstýnků a jak točila volantem, je hodně opotřebovaný, stejně jako řadicí páka,“ říká Hampl.

Je třeba si také pohlídat, zda má auto vše, co je nabízeno, tedy zda nemá očesanou výbavu. V inzerátu jsou často uvedeny odvětrávané sedačky, čtyřzónová klimatizace i navigace, ve skutečnosti ale auto nic z toho nemá. Kupující to zjistí bohužel pozdě. „Nakonec to prodejce svede na nějakou tiskovou chybu, nebo že se spletli při zaklikávání,“ přibližuje Hampl argumentaci provozovatelů bazarů.

Závěrem je třeba také zmínit falešnou slevu, jako je ředitelská sleva nebo akce, která platí jen do půlnoci. Věřit takovým větám můžete zhruba stejně jako ceně, ke které vám připočítají DPH až ve smlouvě.

Sníženou cenu často získáte pouze při koupi auta na úvěr. Po sečtení úvěrových splátek se vám ale i taková koupě docela prodraží. Zkrátka i v autobazarech platí, že nemůžete chtít slevu zadarmo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí
Energetika

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.