Kde se nenudí děti ani rodiče. Pět tipů na rodinný výlet v Česku

Letošní prázdniny se rozhodlo trávit v tuzemsku více Čechů než obvykle. Kdo vyměnil protentokrát moře za českou kotlinu, nemusí být o zábavu vůbec ochuzen. V Česku za několik posledních let přibyla řada zábavně-naučných míst, která stojí za návštěvu. Nudit se v nich rozhodně nebudou děti ani jejich rodiče a navíc svou návštěvou můžete pomoci domácím podnikatelům kompenzovat výpadky tržeb způsobené koronavirovou krizí.

Už dávno neplatí, že do zábavních parků se muselo vyrazit přinejmenším do Německa. Také v České republice najdeme nespočet zajímavých míst, kde se dá spojit skotačení na nejrůznějších atrakcích s poznáním a odpočinkem. Na český Legoland nebo Disneyho svět si sice ještě nějakou dobu budeme muset počkat, ale absenci velkozábavního průmyslu lunaparkového typu bohatě vynahradí poměrně hustá síť alternativních parků, parčíků a jim podobných zařízení.

Když odešli Rusové

Středočeské Milovice v okrese Nymburk dodnes trochu zápasí se stigmatem posádkového města sovětské armády, která se zde usídlila po invazi ze srpna 1968. Možná i proto by málokoho napadlo, že zde už devátou sezónu funguje park Mirakulum, který každý rok přiláká k návštěvě stále více rodin s dětmi. Mirakulum připomíná obří hřiště, kde najdete snad všechno, co byste od takového místa očekávali: obří trampolíny, houpačky, prolézačky, lanová centra, podzemní chodby, vodní svět, přírodní labyrint, lesní hřiště s naučnou stezkou nebo kontaktní zoo. O víkendech můžete zhlédnout i speciální programy.

Výhodou milovického parku je jeho neustálé rozšiřování. Když se do Mirakula vydáte každý rok, můžete si být jisti, že v něm najdete pokaždé něco nového. Plocha parku zabírá deset hektarů. Zatím. Celý areál je protkán kvalitní infrastrukturou, občerstvení a restaurace najdete téměř na každém rohu. Najíst i napít se dá za rozumné ceny.

Mirakulum sice otvírá až v deset dopoledne, vyplatí se ale být zde pár minut předem. Už jen proto, abyste chytli dobré místo k zaparkování. Vstupenku lze pořídit on-line, ale i přímo na pokladně. Letos park zvolil jednotné vstupné, a to 200 korun na osobu. Vstupenka má platnost celý den, brány Mirakula se zavírají v 18 hodin. Více informací naleznete přímo na webových stránkách parku a další tipy na výlety po Středočeském kraji na webu Středočeské centrály cestovního ruchu.

Hurá za dinosaury

Možná o něco známější je síť DinoParků, kterých je po celé České republice pět. V Liberci, Praze, Plzni, Ostravě a Vyškově. Jeden z nich je pod střechou (v Liberci), jeden na střeše (pražské nákupní centrum Harfa), ostatní se nacházejí v otevřeném prostoru. Za vůbec největším DinoParkem je třeba vyrazit do Ostravy. Tedy spíše k Ostravě. Rozkládá se na dvou náhorních plošinách, kde můžete obdivovat desítky ozvučených scén s robotickými modely dinosaurů.

Plzeňský DinoPark se nachází v těsné blízkosti tamní zoo. V Ostravě a Vyškově se můžete svézt DinoExpressem. Každý DinoPark je trochu jiný, ale v každém najdete 3D kino, občerstvení i hřiště, kam můžete své ratolesti odložit a dopřát si v klidu třeba šálek kávy. DinoParky jsou nyní otevřeny denně od 9 do 18 nebo 19 hodin, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) vás vyjde na pětistovku. Více naleznete na stránkách DinoParků.

Jaké máte IQ?

Když zrovna počasí nepřeje výletu do míst pod otevřeným nebem, můžete se vypravit do Liberce. Tam na vás čekají dvě zábavně-naučná centra, kde si můžete vyzkoušet, jak na tom jste se znalostmi z nejrůznějších vědních oborů a s největší pravděpodobností se dozvíte i něco nového. Řeč je o IQ Parku a IQ Landii. Zatímco do prvně jmenovaného je vhodnější zavítat s menšími dětmi, v IQ Landii si na své přijdou žáci druhého stupně, ale i středoškoláci.

Výhodou je, že se můžete rozhodnout až na místě, do kterého chrámu vědění se vydáte. Oba totiž stojí téměř na stejném místě, IQ Park v Centru Babylon, IQ Landia hned naproti. V obou si pak můžete všechno osahat, vyzkoušet a uvědomit si mnoho fyzikálních zákonů, chemických jevů, nebo zavítat na různé audiovizuální programy v místním planetáriu. V IQ Landii na vás čeká robot RoboThespian, s nímž se dá prohodit pár vět. Liberecký IQ Park a IQ Landia jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin. Rodinné vstupné (2+2) vás v IQ Parku vyjde na 590, v IQ Landii na 830 korun. Více se dozvíte zde.

Do podzemního království železnic

Pod střechou ještě zůstaneme a vypravíme se dokonce pod zem. Ne každý ví, že jen pár kroků od pražského nákupního centra Nový Smíchov se nachází celá Česká republika. Ovšem v podání nádherných železničních modelů. Ve smíchovském Království železnic můžete obdivovat největší modelové kolejiště ve Střední Evropě, a to hned ve dvou podzemních podlažích.

A je opravdu na co koukat. Na 460 metrech čtverečních se rozkládá železniční model šesti krajů České republiky, vycizelovaných do nejmenších detailů, a v plánu je další rozšiřování. Svou návštěvou navíc můžete učinit dobrý skutek, protože Království železnic hrozí kvůli koronavirové epidemii zánik. Provozovatelé totiž přišli o devadesát až sto procent tržeb a na státní pomoc téměř nemají nárok. „Naší jedinou nadějí je, že odbouráme strach z nákazy. Děláme pro to vše možné i nemožné. Několikrát denně dezinfikujeme dotykové plochy, připravili jsme dezinfekční prostředky pro návštěvníky, jsme připraveni dodržovat rozestupy a veškerá bezpečnostní opatření pravidelně konzultujeme s pracovníky hygienické stanice,“ řekl CNN Prima NEWS Rudolf Pospíšil, mluvčí Království železnic.

Ve smíchovském podzemí ale nemají jen vláčky. Vedle nich najdete také několik zajímavých doplňujících výstav. Můžete se těšit na populární dřevěné vláčky Woody, velkou přehlídku produkce LEGO, celou sekci věnovanou papírovému modelářství, 50 až 80 let staré panenky a pokojíčky, kompletní produkci Igráčka, včetně ukázek procesu výroby. K dispozici je také relaxační zóna, dětské herní koutky a samozřejmě funkční simulátory skutečných dopravních prostředků. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin, rodinné vstupné (2+2) dělá 690 korun. Další informace naleznete na webu Království železnic.

Za zvířátky na farmu

Kdo má rád zvířata, ale nudí ho zoologické zahrady, nechť vyrazí do Farmaparku Soběhrdy. Farmapark by se dal přirovnat k milovickému Mirakulu, jen zde najdete o mnoho více zvířat, s nimiž můžete přijít do úzkého kontaktu. Provozovatelé ale mysleli i na další atrakce, z nichž některé jsou k dispozici v rámci vstupného (pískoviště, lanové dráhy, prolézačky a podobně), za jiné si musíte připlatit (například Tubingová dráha).

Farmapark se nachází asi šest kilometrů severovýchodně od Benešova a asi stejně daleko od dálnice D1. Zvířecí farma je otevřena denně od 10 do 19 hodin. Čtyřčlennou rodinu vyjde vstup na 790 korun. Rovněž zde platí, že si s sebou jídlo brát nemusíte, Farmapark má slušné gastronomické zázemí. Více informací najdete na webových stránkách Farmaparku.