CNN Prima News Petr Musil
Petr Musil

Petr Musil

autor je členem Národní rozpočtové rady

Petr Musil byl ekonomický redaktor CNN Prima NEWS a vysokoškolský učitel, v současné době působí jako člen Národní rozpočtové rady.

Nejnovější příspěvky autora

Daně

Daňové přiznání 2023: Neošiďte se a využijte slevy a odpočty na maximum

Už jen pár týdnů zbývá do vypršení termínu pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022. Tedy pokud jej příslušnému finančnímu úřadu doručíte v tištěné podobě a nehodláte využít služeb daňového poradce. Na co si dát pozor a jak státu zbytečně na daních nezaplatit více, než musíte? Podívejte se v našem přehledu.

Doprava

Zdraží dálniční známky? Jejich cena nerostla přes deset let, to není v pořádku, řekl Kupka

Je třeba zvýšit poplatky za využívání tuzemské dálniční sítě? Jde o jeden z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) ke konsolidaci veřejných rozpočtů. Vedle zdražení dálničních známek NERV navrhuje rovněž výkonové zpoplatnění dálnic, a to i pro osobní automobily. „Že se více než deset let nezvyšovala cena dálniční známky, není v pořádku,“ řekl ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Další příspěvky autora

Další zdražení hypoték? ČNB naznačila, za jakých okolností by musela opět zvýšit sazby

Boj s mimořádně vysokou inflací ještě nemusí být zdaleka u konce. Z aktuální Zprávy o měnové politice České národní banky vyplývá, že současná úroveň základních úrokových sazeb ještě nemusí být dostatečně vysoká. Překážkou úspěšného snižování inflace v dalších měsících totiž mohou být příliš vysoká očekávání dalšího růstu cen v Česku. V takovém případě by ČNB musela přistoupit k mnohem drastičtější přesvědčovací politice, že to se zkrocením inflace myslí vážně.

Rodičovská by mohla být tři roky, zvažuje Kupka. Vláda jen vyvolává vztek, má jasno Nacher

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla zkrácení rodičovské dovolené i rodičovského příspěvku jako jedno z opatření, pomocí nichž by stát měl konsolidovat veřejné finance. Vládní koalice hodlá o návrhu debatovat, a to zejména o zkrácení rodičovské ze čtyř na tři roky. „V České republice je bezkonkurenčně nejdelší. I tři roky jsou významnou pomocí,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda ODS Martin Kupka.

Fiala z SPD: Rakušané a Poláci tu kupují energii a mají ji levnější. Vláda bojuje, tvrdí Kupka

Energetická skupina ČEZ meziročně zvýšila svůj zisk osminásobně, přesto od nového roku zdraží statisícům domácností elektřinu. „My platíme zisky spekulantů, obchodníků s energií. To si nemůžeme dovolit,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Radim Fiala (SPD). A navrhl, aby cenotvorbu vzala do rukou vláda. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky však nelze energetický trh opustit. „Česká vláda dala najevo, že pomůže tím, že se cena nedostane nad stanovený strop,“ řekl v diskusním pořadu.

Chodorkovskij: Jednat s Putinem o míru? Nebuďte směšní. Je to mafián, co nedrží slovo

Dokud bude Vladimir Putin sedět v Kremlu, na Ukrajině žádný mír nebude. Myslí si to bývalý šéf těžařské společnosti Jukos a Putinův oponent i politický vězeň Michail Chodorkovskij. V komentáři pro časopis The Economist rovněž důrazně varuje před jakýmkoli naskakováním na Putinovy náznaky o ochotě jednat na Ukrajině o míru. Podle Chodorkovského jde jen o zastírací manévr, pomocí něhož chce vládce Kremlu získat čas a také otestovat sílu či slabost Západu.