Kdo bude dělat veřejně prospěšné práce?
Sbírají odpadky, hrabou listí, v zimě odklízejí sníh, pracovníci veřejně prospěšných prací jsou v ulicích vidět dennodenně. Jenže teď hrozí, že o ně města a obce přijdou. Není totiž vůbec jasné, kolik prostředků bude na tento program pro nezaměstnané stát mít.
Nepříjemné ráno v Bohumíně. Prší a fouká silný vítr. Do ulic ale přesto vyrážejí pracovníci veřejně prospěšných prací. Za to, že ve žlutých vestách uklízejí město, se vůbec nestydí, naopak, jsou rádi, že nejsou na sociálních dávkách. „V Bohumíně je hodně velký problém sehnat práci, my jsme rádi, že náš třeba co půl roku berou na BM servis, máme aspoň nějakou práci a nemusíme chodit na sociálku,“ říká pracovnice Věra Horňáková. „Nikde není práce a tady aspoň člověk něco vydělá,“ doplňuje pracovník Stanislav Žiga.
Neočkovaní hůře shánějí práci. Zaměstnavatelé čím dál častěji vyžadují vakcinaci
Nejsem očkovaný a kvůli tomu nemůžu najít práci, zní čím dál častěji Českem. Pro mnohé zaměstnavatele, hlavně ve velkých městech, je vakcinace podmínkou, přestože ji zákon nevyžaduje.
„Devadesát procent z nich je rádo za svoji práci, chodí do ní dobrovolně a včas,“ říká vedoucí pracovníků Jan Remek. Město Bohumín má takových pracovníků třicet, jenže zjistilo, že o většinu z nich brzy přijde. Většina z veřejně prospěšných pracovníků skončí už ke konci ledna. „Letos to vzhledem k rozpočtovému provizoriu vypadá, že úřad práce vůbec neví, co bude dál, a tak od 1. února do dubna budeme mít už jen 11 pracovníků,“ popisuje starosta Bohumína Petr Vícha.
A to je hodně nepříjemné zjištění. Co by se stalo, kdyby neměl kdo uklízet, je jasné jak vedení města, tak Stanislavu Žigovi, který odpadky likviduje už půl roku dennodenně. „To uklidíte a za 20 minut je to zpátky. Kdyby se týden neuklízelo, byla by to hrůza,“ říká pracovník.
Úřad práce tvrdí, že zatím není důvod k obavám, ministerstvo práce a sociálních věcí je ale opatrnější. „Úřad práce ČR i letos poskytuje v případě zákonem splněných podmínek příspěvky zaměstnavatelům, kteří touto formou pomáhají, zejména dlouhodobě nezaměstnaným, s pracovním uplatněním,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
„V současné době se ministerstvo a úřady práce musí řídit pravidly rozpočtového provizoria a instrukcemi ministerstva financí. Další vývoj v této oblasti nyní nelze předvídat,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Bohumínu a dalším městům už je ale víceméně jasné, že se budou muset spolehnout na sebe a některé pracovníky zaměstnat, což bude stát mnohem víc peněz.