Zeman nebývale ostře o Fialovi: Zoufalý politik a lhář, který uráží inteligenci občanů
Kateřina Beránková
Výpis příspěvků ke štítku „Kateřina Beránková“
Zoufalý otec pěti dětí už 60 dní čeká na dávky. Zůstal bez peněz a musel do azylového domu
Lidé ve finanční tísni, kteří potřebují sociální dávku, se občas dostanou do těžko řešitelné situace. Na vyřízení žádosti čekají někdy i několik měsíců, takže nemohou platit účty za bydlení a přijdou o střechu nad hlavou. Podobně jako pan Karel, otec pěti dětí, který je na jejich výchovu sám.
Na dávky bude čekat měsíce. Úřad odmítl komunikovat prostřednictvím datové schránky
Datová schránka začíná být čím dál víc nedílnou součástí komunikace s úřady. Ty by ji měly využívat rovněž, pokud něco chtějí po jejím držiteli. Vše by tedy mělo probíhat vzájemně. Špatnou zkušenost s elektronickou podobou komunikace má však paní Jana. Požádala o doplatek na bydlení spolu s příspěvkem na živobytí. Napsala i číslo své datové schránky, jenže dopis odeslaný poštou nepřišel. Úřad sice svoji chybu uznal, nicméně vyřízení žádosti se protáhlo a peníze, které potřebuje, stále nemá.
Úřady práce pod náporem klientů: Stát radí posílat žádosti on-line, to činí potíže seniorům
Další problémy s úřady práce. Kvůli dlouhým frontám a zaplněnému rezervačnímu systému termínů se může stát, že lidé nestihnou podat žádost o příspěvek na bydlení včas. Své o tom ví pan Jaroslav z Liberce – senior, který neumí s počítačem. Nepomohla mu tak ani rada ministerstva, aby si o peníze požádal on-line.
Dlouhé čekání na příspěvky od Úřadu práce? S problémy mají pomoct pracovníci ze „sociálky“
Po odvolaném Viktoru Najmonovi vede už šestý týden Úřad práce Karel Trpkoš. Problémy, které ministr Jurečka jeho předchůdci vytýkal, ale nezmizely. Před některými pobočkami se tvoří dlouhé fronty a již hodinu po otevření docházejí pořadové lístky, jinde lidé čekají i několik měsíců třeba na vyplacení příspěvku na bydlení.
Neměla na zálohy, tak jí odpojili plyn. Paní Jiřina se musela ze svého domu odstěhovat
Umíte si představit, že byste opustili svůj domov? Do takové situace se dostává čím dál víc seniorů. Kvůli vysokým zálohám za plyn musejí opustit místo, kde žili celý svůj život, a hledají útočiště, kde se dá. Do tíživé situace se dostala i Jiřina Kadlecová z Českobudějovicka.
Slovní nebo fyzické útoky, ponižování. Zaměstnanec úřadu práce popsal každodenní realitu
Urážky, výhrůžky i ponižování ze strany nespokojených klientů. To je chování, kterému podle svých slov čím dál častěji čelí pracovníci na úřadech práce. Tvrdí, že se necítí bezpečně a agresivita a nervozita u klientů roste. Obávají se, že bude ještě hůř.
Úřad práce pod náporem žadatelů. Na Olomoucku jich odbaví více než tisíc za den
Úřady práce po celé republice nadále evidují zvýšený nápor klientů. Výjimkou není ani olomoucká pobočka. Její úředníky teď nejvíc zaměstnávají lidé, kteří se kvůli všeobecné drahotě ocitli ve finanční nouzi.
Rozzuření klienti a ztracené žádosti. Úřady práce mají málo zaměstnanců a nestíhají
Na úřadech práce roste počet případů, kdy se klientům ztratí podané žádosti. Ti pak musí znovu vystát dlouhé fronty a čekat i několik měsíců na případnou výplatu dávky. „Je nás málo a jsme naprosto zahlcení,“ brání se úředníci. Podle úřadů ale není možné, aby se dokumenty ztrácely. Nedostatek zaměstnanců se prý snaží řešit.
Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i lednice
Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.
Řada Čechů přichází o peníze. Příspěvek na bydlení čerpá jen pětina těch, kteří mají nárok
Češi často netuší, že jim může být poskytnuta finanční pomoc, když při současné krizi nevycházejí s penězi. Na příspěvek na bydlení má nárok zhruba dvacet procent domácností. Čerpá ho přitom jen pětina z nich. Ukazují to data společnosti PAQ Research. U někoho by sice příspěvek byl velmi malý, ale pro minimálně deset procent domácností by šlo o zásadní „injekci“. Kolik můžete čerpat?
V Česku našlo práci 7 tisíc ukrajinských uprchlíků. Dělníky na stavbách nahrazují ženy
Už přes 7 tisíc uprchlíků z Ukrajiny už našlo v Česku práci. Nejčastěji se uplatňují jako montážní dělníci, ve výrobě či jako uklížeči. Ukrajince, kteří museli narukovat do války, mohou v tuzemsku částečně nahradit ženy, které ze své vlasti naopak musely uprchnout, uvádí Hospodářská komora ČR.
Nebude mít kdo uklízet ulice, bojí se města. Hrozí konec veřejně prospěšných prací?
Sbírají odpadky, hrabou listí, v zimě odklízejí sníh, pracovníci veřejně prospěšných prací jsou v ulicích vidět dennodenně. Jenže teď hrozí, že o ně města a obce přijdou. Není totiž vůbec jasné, kolik prostředků bude na tento program pro nezaměstnané stát mít.