reklama

Neočkovaní hůře shánějí práci. Zaměstnavatelé čím dál častěji vyžadují vakcinaci

Nejsem očkovaný a kvůli tomu nemůžu najít práci, zní čím dál častěji Českem. Pro mnohé zaměstnavatele, hlavně ve velkých městech, je vakcinace podmínkou, přestože ji zákon nevyžaduje.

reklama

Očkování se začíná stávat podmínkou, kterou vyžadují i někteří zaměstnavatelé. Některým lidem tak odmítání vakcíny komplikuje hledání práce v oboru. „Ucházela jsem se o zaměstnání ve zdravotnickém zařízení. Podmínka pro vstup do toho areálu byla to, že se musím prokázat negativním PCR testem, očkováním a nebo proděláním nemoci,“ řekla redakci slečna J.

Sama ovšem není naočkovaná, tudíž by pro ni pravidelné testování bylo nákladné. Neočkovaní si ho totiž i nadále musí platit. „Nechci se nechat očkovat, takže jsem na ten pohovor ani nešla,“ doplnila.

Její případ je ovlivněn nejistotou kolem povinného očkování zdravotníků. Jenže ani v oborech, kde se povinnost zatím vůbec nezvažuje, to bez něj není snadné. „Ucházel jsem se o pozici grafika v nadnárodním řetězci. Následně mi ale volala manažerka, ať zvážím, jestli se nechám naočkovat. Že je tam celý tým očkovaný a že je ode mě chce chránit, a tak o mě není zájem,“ napsal CNN Prima NEWS pan Ondřej.

Neočkovaní tak při hledání nové práce často spoléhají třeba i na sociální sítě – tematické skupiny mají i několik tisíc členů. „Větší skupina vojáků hledá práci v civilu. Výhledově březen–červen. Zkušenosti v IT, Elektro, automechanik, síťový administrátor, řidič. Vzdělání s maturitou, i vysokoškolské,“ pronesl jistý muž poptávající práci. „Hledám práci bez očkování, bez testů a dusítka na obličeji. V okolí města Olomouc,“ uvedla jedna z žen.

Uchazeč nemá povinnost na otázku k očkování odpovědět

Že zaměstnavatelé mnohdy očkovaní vyžadují, potvrzují i pracovní portály. Podle nich ale obvykle jen ve specifických případech. „Většinou se jedná o pozice, které vyžadují cestu do lokalit, kde je očkování vyžadováno. Zaměstnavatel se na to zeptat může, ale uchazeč nemá povinnost mu odpovědět,“ sdělil CNN Prima NEWS manažer portálu Profesia.cz Michal Novák.

Tiskový mluvčí Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský říká, že se to týká pouze pár případů. „Jde o jednotky inzerátů na zhruba 80 tisíc pracovních pozic, které se protočí na portálech během jednoho měsíce. Otázka je, co potom probíhá při pohovorech. Manažeři a náboráři můžou mít své určité preference,“ konstatoval. K očkování se podle něj možná někdy stočí řeč, ale pro to už neexistují žádná data.

Pokud zaměstnavatel kandidáta kvůli očkování odmítne, pohybuje se přitom na hraně protizákonné diskriminace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama