CNN Prima News Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Výpis příspěvků ke štítku „Ministerstvo práce a sociálních věcí“

Nezaměstnaných lidí přibylo. Varovný signál, míní experti a popisují obrat na trhu práce

8. září 2022 11:03

Podíl i počet nezaměstnaných osob v Česku se ke konci srpna oproti červenci mírně zvýšil. Podle ekonomů nastal na trhu práce obrat a nezaměstnanost už může jen stoupat. „Na firmy i zákazníky doléhají neúměrně vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek,“ uvedla pro CNN Prima NEWS analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Nová pravidla pro práci z domova? Firmy budou lidem hradit náklady, navrhuje Jurečka

27. srpna 2022 10:18

Už od příštího roku by mohla platit povinnost zaměstnavatelů hradit náklady zaměstnancům, kteří pracují z domova, tedy na takzvaný home office. Vyplývá to z pracovního návrhu novely zákoníku práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s tím, že by zaměstnavatelé svým lidem přispívali třeba na energie, otop nebo vodu.

Čerstvý diplom a plat vyšší než Zelenskyj. Ukrajinská náměstkyně rozvířila pochybnosti

16. července 2022 16:42

Ukrajinská vládní reprezentace má novou hvězdu internetu. Stala se jí teprve pětadvacetiletá absolventka Kyjevské národní univerzity Anna Sergejevová, jež nově zastává post náměstkyně na ministerstvu sociální politiky. Ukrajinská vláda potvrdila, že její plat bude skoro dvaapůlkrát vyšší než příjem prezidenta Volodymyra Zelenského.

Češi jednodušeji dosáhnou na příspěvek na bydlení. Vláda schválila změnu pravidel

1. června 2022 20:49

Příjemci příspěvku na bydlení už možná nebudou muset každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Nutný by nemusel být ani podrobný rozpis jednotlivých nákladových položek. O dávku lidé také zřejmě nebudou muset žádat každý rok znovu, měla by být na dobu neurčitou. Novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Schváleno: Rodiny s dětmi dostanou příspěvek 5000 korun. Návrh míří k poslancům

1. června 2022 15:43

Vláda schválila mimořádný jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě, kterému nebude 1. srpna ještě 18 let. Finanční pomoc platí pro rodiny s loňským příjmem do jednoho milionu korun hrubého ročně. Návrh zákona musí ještě schválit Sněmovna. Příspěvek by se mohl začít vyplácet ve druhé polovině letních prázdnin.

PŘEHLEDNĚ: Češi mohou žádat o tři tisíce za ubytovaného uprchlíka. Jak na to?

11. dubna 2022 07:34

Od pondělí 11. dubna Češi mohou žádat o příspěvky za solidární domácnost, tedy za to, že u sebe doma ubytovali lidi prchající před válkou na Ukrajině. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády dostanou za každého uprchlíka příspěvek 3000 korun bez ohledu na to, zda jde o dospělého či o dítě. Dohromady může jedna domácnost dostat maximálně 12 tisíc korun. Podívejte se na návod, jak o příspěvek zažádat.

Příspěvek za ubytování uprchlíků bude zřejmě vyšší. Mohl by přesáhnout 9000 korun

21. března 2022 14:06

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá, že vláda ve středu rozhodne o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Šéf resortu připustil, že by se navrhovaná maximální částka 9 000 korun na domácnost na měsíc mohla ještě zvýšit. Ministři o tom budou znovu jednat. Jurečka to v pondělí řekl novinářům. Na dotaz, zda by strop mohl činit třeba 12 000 korun měsíčně, ministr odpověděl, že by si to uměl představit.

Ropa už zlevňuje. Ve stejné logice by měli snižovat ceny i čeští pumpaři, nabádá Jurečka

10. března 2022 00:24

Cena ropy na světových trzích opět klesá. Česká vláda v reakci na to upozornila, že bude trestat pumpaře, kteří budou cenu nafty nebo benzínu uměle zvyšovat. „Chceme pečlivě sledovat chování jednotlivých článků distribučního řetězce. Kdo bude cenu uměle zvyšovat, tomu hrozí postih,“ potvrdil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vysílání CNN Prima NEWS.

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostat dávku 5 000 korun. Někteří opakovaně, uvedl Jurečka

9. března 2022 11:07
Aktualizováno

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostávat humanitární dávku 5 000 korun na pokrytí potřeb. Příchozí v nouzi by ji mohli pobírat opakovaně. Počítá s tím návrh zákona, který ve středu schválila vláda. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zákon s opatřeními na pomoc běžencům kvůli ruské invazi dostane Sněmovna. Projednávat by ho mohla zrychleně v legislativní nouzi. Norma by podle plánu měla platit dočasně, a to do konce března příštího roku.

Vláda slibovala vyšší podporu. Příspěvky jsou však nižší, zlobí se lidé v krizi

16. února 2022 10:34

Lidé, které zasáhla energetická krize, mohou žádat o takzvaný příspěvek na bydlení. Na sociálních sítích se ale mnozí svěřují, že jim přišla nižší podpora, než na kterou byli zvyklí a kterou potřebují. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že takových případů je minimum a příspěvek na bydlení byl poukázán většině žadatelů včas.