CNN Prima News Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Výpis příspěvků ke štítku „Ministerstvo práce a sociálních věcí“

PŘEHLEDNĚ: Které profese půjdou dříve do důchodu? A jak o tom budou rozhodovat úřady?

Kováři, lesníci, svářeči, některé zdravotní sestry či skláři. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nastínilo, které náročné profese se mohou dočkat dřívějšího odchodu do důchodu. Vše se odvíjí od rizikovosti povolání a dopadů na zdraví daného pracovníka. Výčet profesí navíc není konečný. „Bereme to jako výchozí stav, který můžeme v budoucnu doplňovat a aktualizovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vše podstatné o změnách v předčasné penzi bez jejího krácení najdete v tomto přehledu redakce CNN Prima NEWS.

Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

Návrh zákona k důchodové reformě byl dokončen, oznámil v pátek na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upravuje například růst důchodového věku, minimální penzi či dřívější penzi u náročných profesí. Vláda by novou normu mohla projednat za měsíc, do Sněmovny by pak nejspíše zamířila v červenci.

Venku smutek, uvnitř tanec? Večírek resortu pokračoval i s Jurečkou až do noci, tvrdí svědci

Na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) panuje velké horko. Resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL) před pár dny tvrdil, že vánoční večírek byl rozpuštěn poté, co ministr odešel na jednání vlády kvůli tragické střelbě na filozofické fakultě. Podle deníku MF DNES tomu ale bylo jinak. Nejenže se tancovalo až do půlnoci, na oslavu se měl vrátit i sám Jurečka po schůzi kabinetu. Výrazně skromnější sešlost uspořádalo i ministerstvo kultury, tu ale resort okamžitě po informacích o střelbě ukončil.

Večírek ministerstva v době střelby? Ukončili jsme ho předčasně, brání se Jurečkův resort

V den, kdy došlo k tragické střelbě na pražské Filozofické fakultě, mělo ministerstvo práce a sociálních věcí naplánovaný vánoční večírek. Podle resortu se lidé začali scházet ještě dříve, než na povrch vytanuly první kusé informace o útoku, informoval web iDNES.cz. Večírek měl pokračovat do večerních hodin, než ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) odjel na mimořádné jednání vlády. Tím se akce předčasně rozpustila. „Zúčastnilo se jí několik set lidí. Nemohu potvrdit ani vyvrátit, zda byl pan ministr mezi zaměstnanci po celou dobu,“ uvedla redakci CNN Prima NEWS mluvčí resortu Kateřina Procházková.

Nová pravidla pro práci z domova? Firmy budou lidem hradit náklady, navrhuje Jurečka

Už od příštího roku by mohla platit povinnost zaměstnavatelů hradit náklady zaměstnancům, kteří pracují z domova, tedy na takzvaný home office. Vyplývá to z pracovního návrhu novely zákoníku práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s tím, že by zaměstnavatelé svým lidem přispívali třeba na energie, otop nebo vodu.

Češi jednodušeji dosáhnou na příspěvek na bydlení. Vláda schválila změnu pravidel

Příjemci příspěvku na bydlení už možná nebudou muset každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Nutný by nemusel být ani podrobný rozpis jednotlivých nákladových položek. O dávku lidé také zřejmě nebudou muset žádat každý rok znovu, měla by být na dobu neurčitou. Novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

PŘEHLEDNĚ: Češi mohou žádat o tři tisíce za ubytovaného uprchlíka. Jak na to?

Od pondělí 11. dubna Češi mohou žádat o příspěvky za solidární domácnost, tedy za to, že u sebe doma ubytovali lidi prchající před válkou na Ukrajině. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády dostanou za každého uprchlíka příspěvek 3000 korun bez ohledu na to, zda jde o dospělého či o dítě. Dohromady může jedna domácnost dostat maximálně 12 tisíc korun. Podívejte se na návod, jak o příspěvek zažádat.