CNN Prima News Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Výpis příspěvků ke štítku „Ministerstvo práce a sociálních věcí“

Nová pravidla pro práci z domova? Firmy budou lidem hradit náklady, navrhuje Jurečka

Už od příštího roku by mohla platit povinnost zaměstnavatelů hradit náklady zaměstnancům, kteří pracují z domova, tedy na takzvaný home office. Vyplývá to z pracovního návrhu novely zákoníku práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s tím, že by zaměstnavatelé svým lidem přispívali třeba na energie, otop nebo vodu.

Češi jednodušeji dosáhnou na příspěvek na bydlení. Vláda schválila změnu pravidel

Příjemci příspěvku na bydlení už možná nebudou muset každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Nutný by nemusel být ani podrobný rozpis jednotlivých nákladových položek. O dávku lidé také zřejmě nebudou muset žádat každý rok znovu, měla by být na dobu neurčitou. Novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

PŘEHLEDNĚ: Češi mohou žádat o tři tisíce za ubytovaného uprchlíka. Jak na to?

Od pondělí 11. dubna Češi mohou žádat o příspěvky za solidární domácnost, tedy za to, že u sebe doma ubytovali lidi prchající před válkou na Ukrajině. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády dostanou za každého uprchlíka příspěvek 3000 korun bez ohledu na to, zda jde o dospělého či o dítě. Dohromady může jedna domácnost dostat maximálně 12 tisíc korun. Podívejte se na návod, jak o příspěvek zažádat.

Příspěvek za ubytování uprchlíků bude zřejmě vyšší. Mohl by přesáhnout 9000 korun

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá, že vláda ve středu rozhodne o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Šéf resortu připustil, že by se navrhovaná maximální částka 9 000 korun na domácnost na měsíc mohla ještě zvýšit. Ministři o tom budou znovu jednat. Jurečka to v pondělí řekl novinářům. Na dotaz, zda by strop mohl činit třeba 12 000 korun měsíčně, ministr odpověděl, že by si to uměl představit.

Ropa už zlevňuje. Ve stejné logice by měli snižovat ceny i čeští pumpaři, nabádá Jurečka

Cena ropy na světových trzích opět klesá. Česká vláda v reakci na to upozornila, že bude trestat pumpaře, kteří budou cenu nafty nebo benzínu uměle zvyšovat. „Chceme pečlivě sledovat chování jednotlivých článků distribučního řetězce. Kdo bude cenu uměle zvyšovat, tomu hrozí postih,“ potvrdil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vysílání CNN Prima NEWS.

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostat dávku 5 000 korun. Někteří opakovaně, uvedl Jurečka

Aktualizováno

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostávat humanitární dávku 5 000 korun na pokrytí potřeb. Příchozí v nouzi by ji mohli pobírat opakovaně. Počítá s tím návrh zákona, který ve středu schválila vláda. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zákon s opatřeními na pomoc běžencům kvůli ruské invazi dostane Sněmovna. Projednávat by ho mohla zrychleně v legislativní nouzi. Norma by podle plánu měla platit dočasně, a to do konce března příštího roku.

Vláda slibovala vyšší podporu. Příspěvky jsou však nižší, zlobí se lidé v krizi

Lidé, které zasáhla energetická krize, mohou žádat o takzvaný příspěvek na bydlení. Na sociálních sítích se ale mnozí svěřují, že jim přišla nižší podpora, než na kterou byli zvyklí a kterou potřebují. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že takových případů je minimum a příspěvek na bydlení byl poukázán většině žadatelů včas.