VIDEO: Čeští hoteliéři počítají ztráty ve stovkách tisíců, letní sezóna ale slibuje davy turistů

Rozhovor s Jaroslavem Pelánem

Miliony Čechů letos zřejmě nebudou mít jinou volbu, než vyrazit na dovolenou v tuzemsku. Místo moře budou muset vzít za vděk jezery a rybníky. Ve vyhlášených lokalitách, kam se jezdí za koupáním, se už na davy turistů těší hoteliéři, kteří slibují, že s cenami ani při vyšší poptávce hýbat nebudou.

Dva největší hotely u Máchova jezera počítají aktuálně ztráty v řádech stovek tisíc korun. Přišly nejen o hosty, kteří měli přijet nyní – objednaní hosté ruší rezervace i na květen a červen. Přesto hoteliéři tvrdí, že se na léto, kdy by naopak mohl zájem převyšovat kapacitu lůžek, nechystají zdražovat, aby se aspoň trochu zahojili.

„Ztráty jsou tak velké, že by nám to stejně nepomohlo. Navíc by to nebylo seriózní vůči našim stálým zákazníkům. Ty už jsme obeslali s tím, že s cenami nijak výrazně hýbat nebudeme,“ říká ředitel hotelu Port ve Starých Splavech Vladimír Bureš.

Pokud lidé o prázdninách přijedou (a pokud vůbec budou moci přijet), budou hoteliéři šťastní, ale ztrátu nedoženou. Hotely nejsou nafukovací, při zvýšeném zájmu se kapacita rychle naplní. Ředitelé hotelů teď navíc řeší spíš to, jak si udržet zaměstnance – někde už to vzdali a poslali personál na úřad práce.

Na zvýšený počet rekreantů se ale těší provozovatelé lodní dopravy na Máchově jezeře. „Jsme připraveni navýšit počet lidí na našich parnících tak, abychom mohli zvýšit i frekvenci jízd,“ říká Vladimír Rajchrt ze společnosti Regio.