Krym

Výpis příspěvků ke štítku „Krym“

Ruští pohřebáci kvůli válce nestíhají, rostou nová krematoria. Trápí je ale české pece

3. února 2023 06:41

Putinova agrese na Ukrajině a související západní sankce mimořádně zatěžují ruskou ekonomiku. Existuje ovšem oblast, která naopak zažívá až nebývalý boom. Vzhledem k obrovským ztrátám desítek tisíc vojáků není překvapivé, že jde o pohřební služby. Podle webu The Insider mají ohromné množství zakázek. Někde už není ani místo na hroby, jinde rostou nová krematoria.

Just: Protivzdušná obrana přímo v Moskvě? Rusové netuší, co mají nad hlavami, Kreml se bojí

29. ledna 2023 09:34

Ruská armáda přímo v centru Moskvy rozestavila protileteckou obranu. Prokremelská média o tom sice neinformují, ale nezávislá ano. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just potvrdil, že Rusové tuto techniku vytáhli i do města, drtivá většina obyvatel si ale napjatou atmosféru nepřipouští. Podle jeho mínění je navíc tento tah znakem, že se Kreml skutečně obává nějakého útoku.

Ukrajinci připravují novou ofenzivu. Generál předpověděl, kde mohou okupanty zatlačit

28. ledna 2023 11:18

Ukrajinci na východě země sice svádí tvrdé boje s Rusy, ale zdá se, že nikdo až na výjimky nijak závratně nepostupuje. Objevují se však zprávy, že obě strany připravují novou ofenzivu. O ruské se již informovalo, nyní se objevila myšlenka, že svůj tah by mohl provést i Kyjev. O obnoveném ukrajinském útoku je přesvědčen americký generál ve výslužbě James Marks. Ten CNN popsal, kde by Ukrajinci mohli své nepřátele zatlačit.

Ukrajinci po zkáze v Dnipru počítají oběti. Kyjev zuří a označil ruské strůjce náletů

17. ledna 2023 14:13

Desítky mrtvých a raněných si vyžádal sobotní dopad rakety na dům v ukrajinském Dnipru. Ukrajinští představitelé útok připisují ruské armádě. Kreml ale v úterním prvním veřejném vyjádření zodpovědnost odmítl, vinu podle něj nese naopak ukrajinská protivzdušná obrana. Ta už dříve uvedla, že nemá kapacitu Ruskem použitý typ rakety sestřelit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluví o válečných zločinech a Kyjev mezi tím vytipoval ruské vojáky, kteří mají za úderem stát. Záchranáři v úterý po poledni oznámili, že po zhruba 70 hodinách ukončili pátraní po obětech. Na odklízení trosek a pátrání nejprve po přeživších a posléze po obětech se podílely stovky lidí.

Další tvrdé útoky Ukrajinců, Rusové přišli o desítky vojáků. Činilo se i letectvo

5. ledna 2023 06:50

Ukrajinci slaví další přesné zásahy. Například ukrajinské letectvo udeřilo na 20 nepřátelských míst, zničilo i ruský vrtulník a stíhačku. Činilo se také ukrajinské dělostřelectvo, které provedlo útoky na čtyři oblasti s koncentrací ruských sil a vojenské techniky. Spojené státy zvažují, že Ukrajině dodají obrněná vozidla Bradley.

Ničivé útoky hluboko v Rusku? Očekávám další údery, řekl šéf ukrajinských špionů

4. ledna 2023 07:08

Ukrajina zřejmě plánuje další vojenské údery hluboko za hranicemi s Ruskem. Naznačil to šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov. Krvavé boje u města Bachmut nekončí. Ruské síly tvrdí, že u Sevastopolu, který se nachází na okupovaném Krymském poloostrově, sestřelily minimálně jeden bezpilotní letoun. Ukrajinci slaví další přesné zásahy. Při novoročním útoku v Makijivce zahynulo 89 ruských vojáků, přiznal Kreml. Za smrt si však podle prohlášení ruského ministerstva mohou sami.

Ukrajinci začnou nahlodávat ruské schopnosti. Expert popsal dvě možnosti protiútoku

3. ledna 2023 19:33

Vojenští analytici spekulují o tom, že by Ukrajinci mohli plánovat další ofenzivu. Hovoří zejména o dvou možných směrech. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS jejich možné plány přiblížil analytik Michal Smetana. Analytik Pavel Havlíček naopak uvedl, zda se v Rusku schyluje k další vlně mobilizace a jaký by to případně mělo vliv na samotného prezidenta Vladimira Putina.