Krym

Výpis příspěvků ke štítku „Krym“

Ficův obrat. Ukrajině přiznal Krym, premiérovi měl vysvětlit, proč před Slováky mluví jinak

Slovenský premiér Robert Fico je od svého návratu k moci známý rétorikou, která navenek musí dráždit Ukrajinu a její spojence. Nemá problém jednat s Ruskem a dokonce tvrdil, že v Kyjevě žádná válka není, ačkoliv je město pravidelně ostřelováno. Nyní měl po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem úplně otočit. V rezoluci uznal Krym a Donbas za ukrajinské, přislíbil Kyjevu podporu v rámci vstupu do Evropské unie a dokonce měl za zavřenými dveřmi Šmyhalovi vysvětlit, proč před Slováky využívá protiukrajinskou rétoriku.

Tajný plán Trumpa na příměří. Ukrajinu chce přimět vzdát se dvou území, odhalili novináři

Bývalý americký prezident Donald Trump chce, aby se Ukrajina vzdala části svého území. V tom spočívá jeho tajný plán na vyjednání příměří mezi Ruskem a napadenou zemí. O Trumpových záměrech informoval deník The Washington Post. Jedná se o diametrálně odlišný přístup, než který razí současný americký prezident Joe Biden. Ten naopak volá po finanční a vojenské podpoře pro Kyjev.

Most na Krym zničíme do pár měsíců. Plán máme a je to nevyhnutelné, tvrdí Ukrajinci

Útoky na ruské rafinerie jsou jen začátek. Dalším cílem Ukrajinců má být Kerčský most spojující pevninské Rusko s okupovaným Krymem. Podle britského deníku The Guardian, který se odkazuje na vysoké představitele ukrajinské rozvědky, přijde úder už brzy a zničení jednoho z největších symbolů ruského prezidenta Vladimira Putina je prý nevyhnutelné.

Pád z nebe a ohnivá koule. U Krymu se zřítila ruská stíhačka, mohli ji sestřelit sami okupanti

Do moře u Sevastopolu na anektovaném Krymu se zřítilo ruské vojenské letadlo. Pilot se katapultoval a z moře jej vyzdvihli záchranáři, uvedla ve čtvrtek ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na místního gubernátora. Do moře spadla ruská stíhačka Su-35, uvedla rozhlasová stanice Radio Svoboda na svém ruskojazyčném webu a dodala, že incident natočili očití svědci. Letoun při pádu do moře hořel.

Na síti Telegram draží nůž, kterým ruský policista uřízl ucho podezřelému z útoku v Moskvě

V on-line aukci je k mání nůž, kterým údajně bylo při zatýkání uříznuto ucho muže podezřelého z podílu na teroristickém útoku v koncertní síni Crocus City Hall nedaleko Moskvy. Skupina, která nůž nabízí, má silné vazby na ruskou neonacistickou scénu. Její součástí má být i policista, který osobně ucho odřízl, píše web Daily Mail.

Tvrdý úder Ukrajinců: Drony zasáhly rafinerii a volební místnost. Útoky hlásí i Moskva

Rusko v noci na neděli čelilo rozsáhlému útoku dronů, z nichž se 35 nad osmi různými regiony podařilo zničit, informuje agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Při úderu v Krasnodarském kraji zemřel jeden člověk a ve zdejší rafinerii ve Slavjansku vypukl požár. Podle úřadů už byl uhašen. Útoky bezpilotními letouny jsou hlášeny i z Moskvy, kde se ale podle starosty Sergeje Sobjanina obešly bez následků. Ukrajinský útok podle Moskvy zasáhl volební místnost v Záporožské oblasti.

Ukrajinský voják přežil „ruskou ruletu“ v zajetí. Popsal hrůzné podmínky i nejhorší okamžik

Všudypřítomná hrozba oběšení či postavení před popravčí četu. Ukrajinský voják Oleksandr několik týdnů po zahájení ruské invaze padl do zajetí okupantů ve slévárnách u Mariupolu. V rozhovoru pro CNN popsal čtyři měsíce v rukou nepřátel jako „ruskou ruletu“, při níž musel spolu se svými spolubojovníky snášet propagandistický tlak nebo trýznivý hlad. Po návratu do vlasti v rámci výměny zajatců se po rehabilitaci vrátil zpět na frontu, kde cvičí nové rekruty. Konec bojů je pro něj v nedohlednu, ale má jediné přání – doufá, že se do války nebude muset zapojit v budoucnu jeho malý syn.

KOMENTÁŘ: Pekarová chce pojmenovat vyhlídku po Navalném. Je to opravdu dobrý nápad?

Markéta Pekarová Adamová i Vlastimil Válek (oba TOP 09) považují za dobrý nápad pojmenovat vyhlídku v pražské Stromovce po Alexeji Navalném. Je to skutečně dobrý nápad? Nedávno zesnulý ruský opoziční politik si bezpochyby zaslouží úctu a uznání za svou nezměrnou odvahu bojovat proti režimu masového vraha Putina. Neměli bychom ale zapomínat na to, co si Navalnyj myslel o anexi Krymu či o Gruzíncích.

Jak začala válka na Ukrajině? Zlomový byl rok 2014, o osm let později Rusko rozpoutalo masakr

Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejbrutálnějším ozbrojeným konfliktem v Evropě od druhé světové války. Tuto krvavou řežbu odstartoval Vladimir Putin v únoru 2022 nevyprovokovaným útokem na svého západního souseda. Hned několik klíčových událostí se stalo už v roce 2014. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehledný popis dlouholeté války na Donbase i prvních okamžiků ruské invaze.