CNN Prima News lavina

lavina

Výpis příspěvků ke štítku „lavina“

Tři mrtví Češi a jeden Slovák v Kyrgyzstánu. Tragédii na horách zapříčinil pád laviny

Aktualizováno

Tři lyžaři z Česka v pondělí zahynuli při pádu laviny na severovýchodě Kyrgyzstánu. Původní informace agentur o čtyřech zesnulých upřesnilo tuzemské ministerstvo zahraničních věcí. AFP a TASS s odvoláním na úřady středoasijské země uvedly, že v celkem 23členné lyžařské skupině byli také Slováci. Ministerstvo zahraničí našich východních sousedů následně potvrdilo, že neštěstí nepřežil také jeden slovenský občan.

Masivní lavina v Krkonoších: Divoký živel se prohnal krajinou, experti popsali důvod jevu

Dechberoucí, leč nebezpečný přírodní jev zaznamenala webkamera umístěná na Sněžce. Podle expertů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří zařízení spravují, se uvolnila takzvaná základová lavina z blízké hory. Odborníci rovněž v příspěvku na sociální síti X objasnili, co pohyb masy sněhu způsobilo. V Krkonoších je aktuálně v platnosti stav nízkého lavinového nebezpečí.

Jak se zachovat, když vás na horách překvapí hustá mlha či lavina?

Horská turistika patří k velmi oblíbeným zimním aktivitám. Možná i proto nejčastěji vyráží členové horské záchranné služby do terénu kvůli pátrání po pohřešovaných osobách. Výjimkou nejsou ani laviny a další nehody, kvůli kterým drží 24hodinové pohotovosti horští záchranáři se svými psími svěřenci nejen v horských oblastech, ale i napříč republikou. O tom, jak se na cestu do hor připravit a jak postupovat v případě problémů, promluvil kynolog Horské služby Jan Hepnar.

Sněžku opět zasáhl orkán. Vítr dosahuje rychlosti přes 130 km/h, horní úsek lanovky nejede

V Krkonoších by mohlo lavinové nebezpečí ve středu klesnout na druhý stupeň ze současného třetího. Třetí stupeň z pětibodové škály byl vyhlášen 22. prosince, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Při nynějším třetím stupni je lavinové nebezpečí značné, druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Sněžku v úterý zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz.

Sněžku zasáhl orkán. Lanovka nejezdí, horská služba varuje před lavinami „velkých rozměrů“

Sněžku v pondělí zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli lanovkáři na webu. Na Sněžce byla ráno mlha, kolem nuly, přičemž pocitová teplota vlivem větru klesla až k minus deseti stupňům.