Itálie

Nejnovější příspěvky k tématu

Sabotér a sériový hanobitel, rozzuřil starostu Florencie Čech. Nahý vylezl na tamější sochu

Český umělec a performer Václav Pišvejc půjde ve Florencii před soud za to, že v centru města nahý vylezl na známé renesanční sousoší Héraklés a Kákos, uvedla agentura ANSA. Pišvejc čelí obvinění z obscénních aktů na veřejnosti a poškození památky. Do zahájení procesu 30. listopadu se bude muset hlásit jednou týdně na policii, oznámil jeho advokát Fabio Clauser.

Smutek v Itálii. Zemřel exprezident Napolitano, bývalý komunista zemi provedl finanční krizí

Ve věku 98 let zemřel v pátek večer v Římě někdejší italský prezident Giorgio Napolitano. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Již před několika dny média oznámila, že bývalé hlavě státu se značně přitížilo. Napolitano vedl Itálii v letech 2006 až 2015 a v komplikovaném období finanční krize v letech 2010 a 2011. Byl prvním italským prezidentem, jehož parlament zvolil dvakrát, a také prvním bývalým členem Italské komunistické strany, který se dostal do nejvyšší italské politické funkce.

Oblast Florencie zasáhlo zemětřesení. Epicentrum bylo pár desítek kilometrů od města

Zemětřesení o síle 4,8 stupně zasáhlo v pondělí ráno oblast v blízkosti italské Florencie. Podle regionálních úřadů se ale nezdá, že by způsobilo větší škody, informovala agentura Reuters. Ohnisko otřesů bylo u města Marradi asi 70 kilometrů severovýchodně od Florencie v hloubce 8,4 kilometru, uvedl italský Národní geofyzikální a vulkanologický institut (INGV).

Neskutečná smůla: Pětiletou holčičku zabily trosky letounu, svědek zachytil pád na video

Pětiletá dívka v sobotu zemřela u Turína poté, co se v blízkosti automobilu její rodiny zřítil letoun akrobatické skupiny italského letectva, informovala agentura ANSA. Bratr dívky i rodiče dětí byli zraněni. Stroj se podle prvních zpráv zřítil na přistávací dráhu letiště Turín-Caselle a následný výbuch zasáhl auto. Nehodu na video zachytil svědek, který si natáčel průlet letky.

Migranti zaplavili italský ostrov. Apokalypsa, policie musí používat obušky, běduje farář

Úřady na italské Lampeduse vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má ostrov obyvatel, tamní migrační středisko má navíc kapacitu jen pro zhruba 400 osob. Situaci označil za „tragickou, dramatickou a apokalyptickou“ i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod niž Lampedusa spadá. Počty běženců plavících se přes Středozemní moře jsou na vzestupu a zřejmě překonají rekordy z minulých let, odhadl odborník na migraci z Ústavu informatiky Robert Stojanov ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kroupy jako tenisáky, záplavy i sesuvy půdy. Evropa je v sevření řádících živlů

Itálii sužuje extrémní počasí. Chladné a deštivé dny přerušily vlnu veder, s níž se jihoevropská země potýkala až do uplynulého víkendu. Cyklon Poppea přinesl průtrže mračen, vichřice a na pobřeží Sardinie až sedmimetrové vlny. Na vrcholcích Dolomit napadlo patnáct centimetrů sněhu. V provincii Lecce na samém jihu Itálie padaly kroupy o velikosti tenisových míčků, napsala agentura ANSA. Železniční spojení s Francií na severu země bude zřejmě přerušeno na několik týdnů.

Římské Koloseum v obležení krys. Ve městě jich je sedm milionů, mohou za to turisté

Vedení Říma se rozhodlo zakročit proti přemnoženým krysám, které se vyskytují zejména v okolí hojně navštěvovaného Kolosea, oblíbeného mezi turisty. Italská metropole o víkendu začala velkým úklidem nahromaděných odpadků, teď bude klást nástrahy k odchytu a hubení hlodavců. Těch žije v Římě na sedm milionů, uvedla podle serveru BBC Sabrina Alfonsiová, která má na starosti recyklaci odpadu.

Itálie, ve které žije téměř 60 milionů obyvatel, leží v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Patří k ní ještě dva ostrovy ve Středozemním moři, a to Sardinie a Sicílie. Náleží jí také Campione d'Italia, území obklopené Švýcarskem. Omývána je čtyřmi moři – Jaderským, Jónským, Tyrhénským a Ligurským. Itálie sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Hlavním městem Itálie je Řím, v jejím čele stojí prezident Sergio Mattarella. Země je oblíbeným cílem letní dovolené.