CNN Prima News ledovec

ledovec

Výpis příspěvků ke štítku „ledovec“

Vědce děsí tání ledovce Soudného dne. Zjistili příčinu, zastavit jeho rozpad neumějí

Vědce děsí tání Thwaitesova ledovce, jemuž se přezdívá ledovec Soudného dne. Jeho zhroucení by pro lidstvo znamenalo katastrofu v podobě významného zvýšení mořské hladiny o několik metrů. Vědci zjistili, že proces tání odstartoval extrémní jev El Niño ve 40. letech minulého století. Z nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyplývá, že jakmile tání ledovce začne, je velmi obtížné ho zvrátit.

KOMENTÁŘ: Duel Matoviče s Kaliňákem jako špička ledovce. Na Slovensku je předvolební válka

Nejen Slováci, ale i Češi žijí rvačkou mezi slovenským expremiérem Igorem Matovičem a bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Někteří se baví, jiní smutní a stydí se. O potyčce je nutné říci dvě věci. Zaprvé ošklivě ilustruje předvolební náladu u našich východních sousedů. A zadruhé, a to je ještě smutnější, jde jen o špičku ledovce. Slovenská společnost je silně rozdělená, střetů přibývá a nejen mezi politiky to vypadá na drsnou předvolební válku.

Vzácný pohled do Titanicu. Badatelé zveřejnili záběry přímo ze ztroskotané lodi

Více než 100 let po nárazu Titanicu do ledovce a jeho potopení byly zveřejněny vzácné videozáznamy zachycující vrak zaoceánského parníku na dně Atlantiku. Jedinečné záběry, které natočil Oceánografický ústav ve Woods Hole (WHOI) jen několik měsíců poté, co průzkumníci v roce 1985 trosky nalezli, snímají loď včetně její slavné přídi, paluby a vybavení.