reklama

lesy

Výpis příspěvků ke štítku „lesy“

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

16. října 2021 10:06

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Ohnivé peklo. Před 150 lety řádily v USA nejhorší požáry v historii

8. října 2021 09:29

Zdálo se, že 8. října 1871 bude pro obyvatele Spojených států den jako každý jiný. Do historie se bohužel nakonec zapsalo toto datum černým písmem. Kvůli masivním požárům v Peshtigu a Chicagu zemřely tisíce lidí, další měli trvalé následky a mnozí přišli o své domovy. Na vině bylo velmi suché počasí i nešťastná náhoda.

Řecko opět v plamenech. Oheň míří k olympijskému stadionu, má nejméně dvě oběti

6. srpna 2021 14:14

Ještě ve čtvrtek ráno se zdálo, že mají hasiči požáry v Řecku pod kontrolou. Asi 20 kilometrů severně od Atén se ale odpoledne opět v lesích rozhořely. Rozfoukal je silný vítr a k jejich ničivé síle přispěly i teploty přesahující 40 stupňů Celsia. Lesní požáry už mají nejméně dvě oběti. Do bezpečí musely prchnout tisíce lidí, několik hasičů se zranilo.

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Pozor na vysokou trávu, varují odborníci

11. července 2021 14:56

Aktivita klíšťat je v neděli po celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve přisátá klíšťata odstranit.

Když psi zachraňují životy mláďat: Myslivci a jejich psi pomáhají při senosečích

23. května 2021 11:00

Během května a června většina zvířat rodí svá mláďata. Hlavně pak srny a zajíci. S tím se v tomto období pojí problém sečení polí, protože matky svá mláďata schovávají do vysoké trávy, aby je tak ochránily před predátory. Mláďata mají navíc obranný reflex, který jim napovídá přikrčit se, pokud hrozí nějaké nebezpečí, a to je pak během sekání trávy doslova fatální.

Chceme odškodnění za psychické útrapy, volají obyvatelé Vrbětic. Obce sčítají škody

11. května 2021 19:51

Odškodnění v řádech stamiliónů korun a dokončení hloubkového pyrotechnického průzkumu. To jsou požadavky čtyř obcí v okolí vrbětického muničního areálu na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady a zemřeli dva lidé. Tamní obyvatelé se ale dodnes nedočkali téměř žádného odškodnění za poškozený majetek a psychickou újmu.

Příběh fotografa je hledáním souznění s přírodou v místech s magickou scenérií

29. dubna 2021 13:14

Cesty za uměleckou fotografií krajiny se ubírají časy a místy, které jsou běžným turistům či lidem zvyklým na své ranní a večerní pohodlí domova vzdálené. Základem dobré krajinářské fotografie je silný vztah ke krajině. Pro krajináře je běžné ranní vstávání kolem třetí hodiny ráno a v případě přesunu autem ke vzdálenějšímu cíli i dříve. Výstupy se stativy a těžkými batohy plnými potřebného vybavení do těžko přístupných a krkolomných míst ještě před východem slunce jsou samozřejmostí stejně jako přespávání v terénu spojené s fotografováním krajiny zalité měkkým zapadajícím sluncem.

reklama