Rozhovor

Nejnovější příspěvky k tématu

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda
Rozhovor

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

Rakovina slinivky patří mezi nejhorší typy nádorů. Odhalit ji lze špatně a léčba je složitá
Rozhovor

Rakovina slinivky patří mezi nejhorší typy nádorů. Odhalit ji lze špatně a léčba je složitá

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Nemocný dlouho nepociťuje žádné obtíže, a když se objeví, bývá už pozdě. Vyléčí se jen malé procento pacientů. Lékaři nyní vidí naději ve screeningu vysoce rizikových pacientů, který by měl být dostupný od příštího roku. Jak přesně bude probíhat a kteří lidé patří do rizikové skupiny? CNN Prima NEWS při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února, oslovila gastroenterologa docenta Ondřeje Urbana.

Budoucí šéf vojenské kanceláře Hradu: Těším se. Díky Pavlovi jsem začal jezdit na motorce

3. února 2023 08:30

Brigádní generál a zástupce náčelníka generálního štábu Radek Hasala by se měl stát součástí úzkého týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten chce Hasalu jmenovat náčelníkem hradní vojenské kanceláře. Hasala poskytl CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor. V něm mimo jiné hodnotil svůj postoj k budoucí hlavě státu. Rovněž prozradil, že i díky Petru Pavlovi začal jezdit na motorce.

Babišův výsledek je fenomenální, míní Schillerová. Popsala své budoucí ambice v ANO

29. ledna 2023 19:43

I přes volební porážku s generálem Petrem Pavlem se Andrej Babiš těší v hnutí ANO stále velké podpoře. Například Alena Schillerová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS označila Babišův výsledek – více než 2,4 milionu hlasů – za fenomenální. Šéfka poslaneckého klubu ANO se rovněž vyjádřila ke svým budoucím politickým ambicím i k „rebelii“ moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka.

Schwarzenberg: Zeman byl zkušenej borec. Babiš nemá instinkt, ale zlem bych ho neoznačil

26. ledna 2023 12:19

Prezident Miloš Zeman byl jako soupeř velmi inteligentní, profesionální a bavil. Expremiér Andrej Babiš (ANO), kterého si současná hlava státu přeje jako svého nástupce, oproti němu nemá politický instinkt a i v byznysu něčeho dosáhl, jen když překročil meze. Tak tyto politiky, kteří v posledních letech hojně ovlivňují tuzemskou politickou scénu, hodnotí Zemanův poražený soupeř z prezidentských voleb 2013 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Babišův soupeř v nynějších volbách, generál ve výslužbě Petr Pavel, to však podle něj také nemá lehké, protože čelí protivníkovi s takřka neomezenými prostředky.

Pavel Česko do války nezatáhne. Prezident sám nemůže vyhlásit ani mobilizaci, říká Hraba

25. ledna 2023 14:44

Strach části voličů z možné mobilizace a zatažení do války je bezpředmětný, protože prezident takový krok jednoduše učinit nemůže. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl senátor a předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu Zdeněk Hraba. Podle člena senátorského klubu ODS a TOP 09 má hlava státu jen omezené pravomoci. Kromě toho se v horní komoře Parlamentu diskutuje, že by se ještě více zúžily.

Je pětiletý mandát prezidenta optimální? Masaryk se volil na 7 let, měl i výjimku v ústavě

24. ledna 2023 15:56

Ústava z roku 1920 stanovila funkční období československého prezidenta na sedm let. „Rozhodlo se o tom pod vlivem tehdejší Francie,“ vysvětluje historička Marie Ryantová z Jihočeské univerzity, spoluautorka knihy Českoslovenští prezidenti. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídá i na provokativní otázku, zda nezkrátit mandát prezidenta na dva roky. Připomíná také, že první volba Masaryka v roce 1918 byla z právního hlediska neplatná a v roce 1934 byl Masaryk po mrtvici a k prezidentskému slibu potřeboval nápovědu.

Český astronaut Svoboda: Kdybychom byli ve vesmíru sami, byla by to nuda. Už se tam těším

24. ledna 2023 14:27

Ve vesmíru není čas na strach. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí bojový pilot Aleš Svoboda, který si to zřejmě brzy ověří na vlastní kůži. Když totiž loni Evropská kosmická agentura (ESA) vybírala nové astronauty, z 22 tisíc uchazečů ukázala i na něj. Momentálně je v jedenáctičlenném záložním týmu, ale to se může rychle změnit. Zatím tedy není jasné, zda bude po Remkovi druhým Čechem ve vesmíru on, nebo kosmický turista, choreograf Yemi A. D.

Výrobu léků zvýšíme, ale závislosti na Číně a Indii se zbavit nemůžeme, říká šéfka Zentivy

20. ledna 2023 12:23

Farmaceutická firma Zentiva dováží sto procent účinných látek ze zahraničí, hlavně z Číny, Indie a několik procent z Evropy. Závislosti na asijských zemích se nikdy nemůžeme zcela zbavit. Vybudování efektivní velkovýroby tam trvalo roky a nelze ji zcela přesunout do Evropy. I to přiznala v rozhovoru Soňa Porubská, Head of Corporate Affairs společnosti Zentiva.

Je to hra se symboly. Expert řekl, jak číst Babišovo Jezulátko a Pavlův úspěch v Ústí

19. ledna 2023 09:59

Petr Pavel (61) obklopen příznivci v Ústí nad Labem versus Andrej Babiš (68) pokorně stojící ve frontě, aby mohl spatřit korunovační klenoty. To jsou dva momenty z kampaně obou kandidátů, které v úterý ovládly prostor na sociálních sítích. Jak tyto momenty číst a co oba muži chtějí sdělit voličům, vysvětlil odborník na politický marketing Karel Komínek z Institutu politického marketingu (IPM).

Babišová: Budu šťastná, i když druhé kolo nevyjde. Jen tak něco už mě nerozhodí

15. ledna 2023 10:33

Budu šťastná, i když druhé kolo prezidentské volby nevyjde. Tak mluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Monika Babišová poté, co její manžel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš postoupil do finálového boje o Hrad proti generálovi Petru Pavlovi. Výsledek úvodního kola považuje za úspěch. Mluvila ale i o drsné kampani, která je v následujících dvou týdnech čeká. Na tu je už zvyklá. „Co mám dělat? Jedině že bych se rozvedla,“ prohlásila se smíchem.

Ve stopách otce. Jde to i proti nejlepším, snad jsme sebevědomím inspirovali, doufá Špaček

14. ledna 2023 07:25

Tady není potřeba žádný test otcovství. David Špaček jako by z oka vypadl svému tátovi Jaroslavovi, jednomu z naganských hrdinů, trojnásobnému mistrovi světa a obránci s 880 starty v NHL. Už teď ale vlastní něco, co se slavnějšímu nositeli „ptačího“ jména nepovedlo – stříbro z juniorského šampionátu. „Překvapilo mě, kolik lidí na nás koukalo, kolik fanoušků to intenzivně prožívalo,“ vrací se pro CNN Prima NEWS k výjimečnému turnaji.

Rubrika Rozhovor na našem webu nabízí širokou škálu rozhovorů s osobnostmi ze všech oblastí života. Najdete zde rozhovory s herci, zpěváky sportovci, spisovateli, historiky i neznámými ale zajímavými lidmi.