Jídlo a pití

Nejnovější příspěvky k tématu

Jídlo a pití

The Cocktail Balance 2.0: Moderní příručka barmana aneb Od umění k vědě

Očekávané pokračování knihy The Cocktail Balance 2.0 od Stanislava Harciníka je připraveno k vydání v polovině listopadu. Moderní příručka pro barmany rozdělená do tří částí – teoretické, praktické a inspirativní – pokrývá na 290 stranách všechny aspekty této profese. V teoretické části Harciník servíruje poznatky, které získal vlastní zkušeností, od kreativity až po výpočet nákladů na koktejl, dělí se o metody, postupy a body, které je třeba mít na paměti. Zážitek hosta je rovněž nesmírně důležitý a řada kapitol se zabývá různými aspekty, které ho ovlivňují, včetně pohostinnosti, designu či neurogastronomie.

Nebezpečné bakterie v oblíbené české lahůdce: Obchody ji stahují, může způsobit vážnou nemoc

Na český trh se dostalo 160 kusů matjesového salátu s olomouckými tvarůžky od výrobce Heleb, které podle veterinářů obsahují listerie. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Podle ní se téměř celá šarže dostala k zákazníkům a datum spotřeby ještě nevypršelo, upozorňují proto lidi, kteří mají salát doma, aby výrobek nejedli. Firma Heleb se zaměřuje na lahůdkářské produkty, prodává například středomořské a rybí delikatesy, zelné saláty nebo pomazánky.

Děti vytloukají energydrinky klín klínem, hájí zpřísnění Zajíčková. Přitvrdí ještě pravidla?

Zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let umožní rovněž omezit konzumaci těchto produktů na školních pozemcích a akcích, sdělila pro CNN Prima NEWS jedna z předkladatelek návrhu Renáta Zajíčková (ODS). Zdůraznila, že v době svého pedagogického působení sama viděla, jak děti pitím těchto drinků „vytloukaly klín klínem“ a ničily si zdraví. Podle členky rady vlády pro koordinaci drogové politiky Jany Michailidu (Piráti) jde o první nástřel regulace, podle jehož výstupů se bude soubor omezení upravovat.

Čtvrtka másla za 140 korun. Tolik bychom zaplatili v roce 1989 v přepočtu na dnešní mzdy

Ceny másla v současnosti astronomicky stoupají, jenže čtvrtka (250 gramů) je pořád mnohem levnější než před sametovou revolucí. „Za komunismu máslo určitě nepatřilo k levným potravinám,“ vzpomíná Petr Hlubek, který byl před rokem 1989 vedoucím obchodu s potravinami. V roce 1989 stála čtvrtka 10 korun, při přepočítání na dnešní průměrnou mzdu je to ale 140 korun. Stačí totiž porovnat hrubé průměrné měsíční mzdy. V roce 1989 to bylo 3 170 korun, nyní 44 943 korun (údaj za 1. pololetí 2024), platy se tedy za 35 let navýšily čtrnáctkrát. A přestože čtvrtka másla aktuálně stojí 65 až 75 korun, stále je o polovinu levnější než za socialismu. Agentura STEM ovšem v aktuálním průzkumu zjistila, že podle 31 procent občanů se před rokem 1989 žilo lépe než dnes.

Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný

Němci mají potraviny kvalitnější než Češi a mnohdy za výhodnější cenu. To je zjištění, které si před více než rokem ověřil s nákupním košíkem premiér Petr Fiala (ODS). Odborníci tvrdí, že problém stále přetrvává. A ke konstatování o lepší kvalitě přidávají i konkrétní podrobnosti – například i nejlevnější salámy mají vyšší podíl masa a sýry více tuku. Štáb CNN Prima NEWS si to ověřil v ulicích s malou ochutnávkou.

V mletém mase z Polska našla inspekce bakterie salmonely. Určitě ho nejezte, varuje

V mletém mase z Polska, které se prodávalo v řetězci Tesco, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce bakterie salmonely, které způsobují akutní průjmové onemocnění. S prodejcem inspekce zahájila správní řízení o uložení pokuty. Vzhledem k datu spotřeby do 20. října už maso v prodeji není. Spotřebitelé, kteří by ho měli doma zmrazené, ho nemají konzumovat. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí inspekce Marek Bartík. Vyjádření řetězce Tesco ČTK zjišťuje.

Jaké jsou nové trendy v oblasti jídla a pití. Jak nám moderní technologie usnadní pěstování a výrobu čerstvých potravin? A budeme si po období covidu, války a vysoké inflace vůbec moci dovolit naše oblíbené potravinářské výrobky?