Jídlo a pití

Nejnovější příspěvky k tématu

Za cukroví letos zaplatíme až dvojnásobek. Některé pekárny přesto vyrábí víc než loni

4. prosince 2022 12:27

Cena vánočního cukroví v pekárnách a cukrárnách letos meziročně stoupne až na dvojnásobek, a to hlavně kvůli růstu cen surovin a energií. Pekaři také očekávají výrazné snížení poptávky, protože lidé v mnohem větší míře nakupují levnější sortiment. Uvedl to výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Například pražská řemeslná pekárna Zrno Zrnko musela kvůli růstu cen energií zdražit o 40 procent a půlkilogramovou krabici cukroví prodává za 550 korun. Řetězec Globus nabízí 600 gramů cukroví ze svých pekáren za 349 korun.

Luxusní hovězí: Cena kila masa na cestě od farmáře na pulty vzroste o 228 korun

3. prosince 2022 05:56

Češi výrazně omezují spotřebu hovězího masa. Podle ekonomů je na vině vysoká cena, a hovězí se tak může stát luxusním zbožím, které budou lidé kupovat pouze na svátky. Kdo může za to, že je drahé, a kdo nejvíc vydělává? O tom se přou zemědělci s obchody. Než se totiž kilo masa dostane od farmáře přes jatka až na pulty, naroste jeho cena o 228 korun.

BIO vinaři volají po konci poplatků do vinařského fondu

28. listopadu 2022 16:59

BIO vinaři každoročně odvádějí do vinařského fondu mnohonásobně více, než se jim vrací ve formě podpory. Více než dvacetinásobek peněz, které do vinařského fondu BIO vinaři přinesou, se dává na podporu projektů nedbající o ochranu přírody. BIO vinaři jsou znevýhodněni, jelikož ze své podstaty je výroba BIO vín dražší. BIO vinaři si propagaci a osvětu ochrany přírody skrz chování spotřebitelů musí zaplatit sami, a volají po ukončení odvodů do vinařského fondu.

Česká rajčata do 24h od sklizně v prodejnách Kaufland

22. listopadu 2022 16:59

Nejchutnější rajčata jsou ta čerstvě sklizená. A právě taková už přes dva roky na pulty Kauflandu posílá pěstitel Lukáš Rázl pod značkou Naše rajče. „Je skvělé, že Kaufland spolupracuje s lokálními dodavateli, kteří produkují poctivou českou zeleninu. Díky tomu mohou mít zákazníci dnes utržené rajče v obchodě do 24 hodin,“ uvedl Rázl, jehož dva skleníky v Tušimicích u Kadaně zajišťují úrodu nepřetržitě. Navíc jsou ekologické, protože využívají odpadové teplo, dešťovou vodu a přírodní opylování rostlin.

Kvůli nižším dotacím budou lokální potraviny dražší a méně dostupné

14. listopadu 2022 14:50

Vláda plánuje snížit dotační podpory pro zemědělce a potravináře, z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce. S tím zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Jejích členové produkují přes 80 procent tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin, a požadují zachování národních dotací na minimálně stejné úrovni jako dosud. Tyto největší české zemědělské organizace varují před fatálními dopady na budoucí vývoj zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu.

Nejmodernější kávovar De’Longhi u vás doma dřív než na trhu? Vydražte si ho

7. listopadu 2022 07:00

Voňavá a teplá káva provází člověka už po staletí. Máloco nás dokáže spolehlivě vytáhnout z postele jako její vůně. Ale káva není jen tradice či zvyk, bez něhož se spousta z nás neobejde. Se společností De’Longhi je to také požitek, umění skloubit historii s moderním způsobem života a schopnost empatie a ohleduplnosti. A právě italský výrobce kávovarů teď nabízí možnost zúčastnit se neobvyklého dobrodružství. Vyhlásil dražbu zbrusu nového kávovaru ELETTA EXPLORE, který bude na trhu až v roce 2023. Výtěžek dražby jde na dobrou věc!

Hlavní zprávy

Pospíšil: Pokud si stát neutáhne opasky, nemá právo chtít po občanech, aby se omezili
360°

Pospíšil: Pokud si stát neutáhne opasky, nemá právo chtít po občanech, aby se omezili

Stát musí jít občanům příkladem a začít šetřit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Patrik Nacher. Podle Pospíšila nemá stát morální právo chtít po občanech, aby se omezili, pokud si sám neutáhne opasek. Alarmující je prý také neustálé zvyšování počtu státních zaměstnanců.

ON-LINE: Ukrajinci míří na další okupované město. Zelenského poradce řekl, kdy přijde zlom
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci míří na další okupované město. Zelenského poradce řekl, kdy přijde zlom

Nejkrvavější boje pokračují už několik týdnů u doněckého Bachmutu. Ukrajinská i ruská armáda tam trpí obrovskými ztrátami. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj uvedl, že se ukrajinští vojáci přiblížili ke Kreminnu a nachází se jen několik kilometrů od okupovaného města. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že v případě jaderného útoku na Rusko smaže útočící stát z povrchu zemského. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v rozhovoru pro agenturu Unian nastínil, kdy nastane zlom.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:32

AFP: Protiválečný plakát každý den kreslí ukrajinský umělec na Slovensku

02:27

Ukrajinci míří na další okupované město

01:24

Podoljak: Zlomovým bodem války bude nadcházející jaro

23:08

OSN: Bělorusko povolí transport ukrajinského obilí přes své území

Jídlo a pití

Recepty na nejchutnější jídlo a pití. Inspirujte se a připravte si lahodné pokrmy z celého světa. V rubrice Jídlo a pití naleznete tipy na výtečné pokrmy a spoustu podrobných receptů na ty největší laskominy.