CNN Prima News Maroko

Maroko

Výpis příspěvků ke štítku „Maroko“

Hasiči ruší pohotovost, do Maroka USAR tým neodletí. Ve hře je stále humanitární pomoc

Čeští hasiči už nepočítají s vysláním speciálního USAR (Urban Search and Rescue) týmu do zemětřesením zasaženého Maroka. Zrušili jeho pohotovost. Do úterního poledne nedostali z Maroka oficiální souhlas s nasazením týmu. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer. Český USAR tým, který se specializuje na vyhledávání v sutinách, byl v pohotovosti od soboty.

Všude je cítit pach mrtvol, říkají po zemětřesení Maročané. Stěžují si na slabou pomoc vlády

Počet obětí pátečního zemětřesení v Maroku už překročil dva a půl tisíce. Další tisíce lidí mohou být stále pod troskami. Záchranáři svádějí boj s časem. Většinou už vyprošťují jen mrtvá těla. Lidé si stěžují na nedostatečnou a pomalou pomoc od státu. A marockou vládu kritizují i zahraniční záchranářské týmy, které nechápou, proč stále čekají na oficiální žádost a povolení ke vstupu do země.

Čeští hasiči do Maroka zatím neodletí. Rozhodnutí pravděpodobně padne v pondělí

Odlet českých hasičů do Maroka zasaženého zemětřesením se odkládá. Speciální USAR tým už v neděli zřejmě nikam nepoletí. O dalším postupu se pravděpodobně rozhodne až v pondělí ráno. Hasiči totiž stále čekají na oficiální nótu z Maroka, která zatím nepřišla. V neděli vpodvečer přitom uvedli, že žádost o český USAR tým už Maroko poslalo. O nasazení českých specialistů informovala během neděle i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Čeští hasiči jsou připraveni poslat do Maroka tým na vyhledávání lidí v sutinách

Čeští hasiči jsou připraveni okamžitě poslat do Maroka zasaženého zemětřesením speciální USAR tým, který je zaměřený na vyhledávání lidí v sutinách. Jsou v pohotovosti a chystají si techniku. Čekají na případnou oficiální žádost. Dva hasiči v sobotu večer odletí do Maroka, kde případné nasazení týmu dohodnou, uvedli na sociální sítí X. Zemětřesení zasáhlo v pátek v noci pohoří Vysoký Atlas. Zemřelo při něm podle nejnovějších údajů více než dva tisíce lidí.

Více než dva tisíce mrtvých. Obyvatelé Maroka popisují ničivé zemětřesení: Prožili jsme noc hrůzy

Maroko zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které si vyžádalo více než dva tisíce mrtvých. Dalších 2 059 lidí je zraněno, z toho 1 404 je v kritickém stavu. Místní obyvatelé popsali, že zažili hroznou noc plnou nočních můr. Další mluví o „nesnesitelném křiku a pláči“ a také velkém množství zřícených budov. Kvůli obavám z rostoucího počtu zraněných úřady vyzvaly k dárcovství krve.

Budeme spát venku a čekáme, co přijde, píší Češi. Silné zemětřesení v Maroku má tisíce obětí

Marocké pohoří Vysoký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení. Podle marockých úřadů si zemětřesení vyžádalo přes dva tisíce mrtvých, 2 059 lidí je zraněno a 1 404 z nich je v kritickém stavu. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. K největším škodám ale podle ministerstva došlo mimo města. Odborníci hovoří o nejsilnějších otřesech století. V zemi jsou i desítky Čechů, kteří tráví v Maroku svoji dovolenou. Redakci CNN Prima NEWS se ozvala skupina tuzemských cestovatelů, již Marokem projíždějí na motorkách.