reklama

Migrace

Nejnovější příspěvky k tématu

Migrační krize ve Francii. Pašeráci mají uprchlíkům mířícím do Británie hrozit smrtí

26. listopadu 2021 15:46

Francie s Británií se pustily do křížku kvůli bobtnající migrační krizi u břehů Dunkerku. Ve středu se při snaze překonat Lamanšský průliv utopilo 27 migrantů. Britský premiér Boris Johnson zveřejnil dopis francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ve kterém ho žádá, aby zamezil přílivu uprchlíků do Francie. Jenže to Paříž pobouřilo a z migrační krize se stala i krize mezistátní.

Lukašenko je jen pěšákem Ruska, Putin ho drží u moci. Válka ale nehrozí, míní Svoboda

24. listopadu 2021 06:58

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko je pouhým pěšákem Ruska. Jakmile přijde o podporu ze strany Vladimira Putina, bude to jeho konec, o to by se měla Evropské unie snažit, radí bývalý šéf diplomatů a někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic je demonstrací síly, k ozbrojenému konfliktu ale podle něj nedojde. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zeman nabízí Polsku pomoc. Vyslání českých vojáků by ale musela schválit vláda

23. listopadu 2021 12:30
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman nabídl Polsku pomoc v podobě vyslání českých vojáků na hranice s Běloruskem. Polsko má na hranicích problémy s migranty z Blízkého východu a severní Afriky. Ti se s podporou běloruského režimu snaží přes hranici dostat do Evropské unie. Sám Zeman ale ve svém dopisu adresovaném polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi zmiňuje, že by o vyslání ozbrojených sil mimo území ČR měla rozhodnout česká vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nutné spíš rozhodnutí obou komor Parlamentu.

Sledujte ZÁZNAM brífinku s Babišem. Jaké názory bude prezentovat na setkání lídrů V4?

23. listopadu 2021 09:49

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý dopoledne odletí do Budapešti, aby se zúčastnil jednání premiérů Visegrádské čtyřky (V4) o migrační krizi na hranicích Polska a Běloruska. O setkání požádal polský předseda vlády Mateusz Morawiecki. Jednání by mělo začít v poledne. Babiš krátce před odletem vystoupil na tiskové konferenci. Vyjádření sledujte přímo v tomto článku.

Máme tady už sedm tisíc migrantů. Třetinu si jich rozeberte, vzkazuje Lukašenko EU

18. listopadu 2021 15:13

V Bělorusku je podle prezidentské mluvčí asi sedm tisíc uprchlíků. Předchozí odhady přitom hovořily o zhruba čtyřech tisících. Minsk navrhuje, aby jich Evropská unie přijala dva tisíce, zbývají chce Bělorusko poslat zpět do zemí původu. Z hlavního města mezitím odletělo do Bagdádu první repatriační letadlo s iráckými běženci.

Přijdou stovky milionů migrantů, pokud nebudeme bránit hranice EU, varuje polský premiér

18. listopadu 2021 10:49

Polsko na pomezí s Běloruskem brání hranice celé Evropské unie, pokud by důrazně nezakročilo a pokud by EU selhala, mohly by se pokusit do Evropy přijít až stovky milionů migrantů. V rozhovoru s německým bulvárním deníkem Bild to prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki. Řekl také, že uprchlická politika dosluhující kancléřky Angely Merkelové byla chybou a že žádné rozhodnutí o situaci na hranicích s Běloruskem nemůže padnout bez vědomí Varšavy.

Vondra: Migrantům se nesmíme podvolit, byli bychom užitečnými idioty Lukašenka i Putina

17. listopadu 2021 00:08

Stovky běženců ze severní Afriky a Blízkého východu se snaží poškodit plot s ostnatým drátem na bělorusko-polské hranici a prolomit kordony polských policistů. V tom je údajně podporuje běloruská armáda. Na tom, že jde o hybridní válku vedenou běloruským režimem prezidenta Alexandra Lukašenka za účelem destabilizace Evropské unie, se shodují i čeští představitelé napříč politickým spektrem. „Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Ruskem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Chaos na hranicích Polska: Oni mají plyn, my zase kameny, křičí migranti a útočí na policii

16. listopadu 2021 15:56

Frustrovaní migranti, kteří se nemohou dostat přes polsko-běloruskou hranici, začali v úterý házet na polské policisty a vojáky kameny a větve. Bezpečnostní složky odpověděly palbou z vodních děl a slzným plynem. Běloruské úřady si stěžují, že Poláci používají neznámou žlutou tekutinu, která u migrantů údajně způsobuje popáleniny.

Hlavní zprávy

reklama

Migrace

Aktuální zpravodajství o migraci a uprchlících.

Lidská migrace je pohyb lidí z jedné oblasti do druhé s úmyslem se v nové oblasti dočasně či trvale usadit. V dnešní době čelíme migraci z důvodů ekonomických (například za prací), sociálních (stěhování se za rodinou, přáteli), politických (z důvodu náboženské, politické či rasové perzekuce nebo v důsledku válečného konfliktu) a environmentální (při přírodních katastrofách či změně klimatu).