Komunální volby

Nejnovější příspěvky k tématu

Čižinský: Ve vedení Prahy bude lhář. Mějte respekt k voličům, ti rozhodli, reagoval Pospíšil
360°

Čižinský: Ve vedení Prahy bude lhář. Mějte respekt k voličům, ti rozhodli, reagoval Pospíšil

Nedovedl jsem si představit, že Jiří Pospíšil (TOP 09) zasedne ve funkci náměstka. Člověk, který veřejně lhal a křivě přísahal. Je to škoda. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS takto komentoval vznik pražské koalice lídr Prahy sobě Jan Čižinský. Pospíšil na kritiku rázně reagoval. Připomněl, že ve volbách byl v Praze druhým politikem, který dostal nejvíce preferenčních hlasů. „Voliči rozhodli, mějte k tomu respekt,“ vzkázal.

Spolu, Piráti a STAN dokončili koaliční smlouvu v Praze. Stanovili i termín volby primátora
Praha

Spolu, Piráti a STAN dokončili koaliční smlouvu v Praze. Stanovili i termín volby primátora

Zástupci Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN v Praze v noci na pátek dokončili koaliční smlouvu, kterou budou v následujícím týdnu schvalovat jednotlivé strany. Sdělil to dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a potvrdil předseda klubu zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). Smlouvu strany plánují podepsat ještě před jednáním zastupitelů 16. února, kde chtějí zvolit nové vedení metropole v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Paní Kleslová byla poslední kapka. Marvanová vysvětlila, proč šla v Praze proti Svobodovi

S opoziční smlouvou, která by takovýmto způsobem vznikla, nesouhlasím. Těmito slovy komentuje Hana Kordová Marvanová (nestr. za ODS) své rozhodnutí nehlasovat pro zvolení Bohuslava Svobody (ODS) primátorem hlavního města. Poslední kapkou, jež o jejím kroku rozhodla, byla zastupitelka hnutí ANO Radmila Kleslová, která byla pro političku nepřijatelná svou minulostí spojenou s StB. Mluvila o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Komentátor: Arogantnímu Hřibovi pomáhá Bartoš za zády. S Nacherem se ale dá aspoň mluvit

Ani dva měsíce po komunálních volbách Praha nemá nové vedení. Jednání mezi koalicí Spolu a Piráty skončilo nezdarem, a tak vítěz voleb uvažuje o dohodě s hnutím ANO. Komentátoři Jaroslav Plesl a Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS však mínili, že by koaliční vedení metropole mohlo vzniknout okamžitě. K této možnosti ale podle nich nedochází kvůli Babišově pověsti.

Prahu by mohla dočasně vést menšinová rada Spolu s tolerancí ANO, připustil Pospíšil

Pražští zastupitelé přerušili ustavující zasedání do 24. listopadu a zdá se, že k žádným posunům ve vyjednávání budoucí vládní koalice nedošlo. Hlavní město tak stále řídí rada z minulých voleb. Podle Jiřího Pospíšila (TOP 09) zůstává prioritou Spolu spolupráce na vládním půdorysu s Piráty a STAN. V případě, že by se ale dohodu dojednat nepodařilo, nevylučuje využití nabídky hnutí ANO, které je ochotné dočasně podporovat menšinovou vládu koalice TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

Exministr Pilný: Pražská koalice s Piráty? Proboha, jen to ne. Hřib je naprostý sociopat

V Praze se nadále vede boj o to, kdo po volbách bude řídit hlavní město. Vznik vládnoucí koalice v metropoli brzdí především požadavky Pirátů, a to i přesto, že občané svými hlasy nejvíce podpořili koalici Spolu. Podle exministra financí Ivana Pilného by to nejhorší, co by se mohlo Pražanům stát, bylo, kdyby se Piráti dostali do koalice. Ve vysílání CNN Prima NEWS se opřel i do současného primátora.

Pospíšil: Aliance Pirátů a Prahy sobě? Zrada na voličích, vítězem voleb je stále Spolu

Jednání o vzniku koalice v Praze se komplikují. Členové koalice Spolu plánují sestavit vedení města na vládním půdorysu, Piráti však chtějí přizvat ještě uskupení Praha sobě. Minulý týden kvůli tomu dokonce vznikla tzv. Alianci stability (Piráti, Praha sobě). Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) toto spojenectví v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil za zradu na voličích, jelikož vzniklo až po volbách. Dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase považuje Alianci stability za nástroj, který sestavení koalice urychlí.

Piráti a Praha sobě uzavřeli alianci. Mají po krk pomalého povolebního vyjednávání

Pražští Piráti a Praha sobě uzavřeli Alianci pro stabilitu a v povolebních vyjednáváních budou postupovat výhradně spolu. Důvodem je dosavadní pomalost povolebních vyjednávání. Novinářům to ve čtvrtek řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě). Piráti a Praha sobě mají v 65členném městském zastupitelstvu 24 hlasů. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty.

V Brně povládne široká koalice, v opozici bude jen devět lidí. Rozhodnuto je i v Olomouci

V Brně vznikne koalice vítězné ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátů a ČSSD, která bude mít 46 z 55 zastupitelů. Všichni zástupci tak přijali nabídku primátorky a jedničky ODS s TOP 09 Markéty Vaňkové (ODS) na vznik široké koalice. Primátorkou by měla zůstat Vaňková, prvním náměstkem bude René Černý (ANO). V opozici bude SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. V Olomouci vítězné hnutí ANO podepsalo koaliční smlouvu se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně. Primátorem zůstane lídr ANO Miroslav Žbánek. Dohodnutá koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 28 hlasů.

ANO ve Zlíně uzavřelo koalici s ODS, lidovci a Piráty. Jasno už mají i Pardubice a Liberec

Koaliční smlouvu ve Zlíně v pátek podepsali zástupci vítězného hnutí ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. Primátorem by měl být i nadále lídr ANO Jiří Korec. Ve stejný den podepsali koaliční smlouvu také komunální politici v Liberci. Na spolupráci se domluvilo vítězné uskupení starostů (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty. Primátorem zde má zůstat Jaroslav Zámečník (SLK). Jasno už mají i v Pardubicích, které povede ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. Primátorem bude Jan Nadrchal, lídr ANO.

Zatím poslední volby do zastupitelstev obcí se konaly na konci září 2022. Volily se zastupitelé ve všech obcích, městech a městských částech České republiky, včetně hlavního města Prahy s výjimkou případů, kdy se nepodařilo sestavit žádnou kandidátní listinu. Najdete u nás kompletní volební výsledky včetně zvolených kandidátů a také návod, jak v komunálních volbách volit, jak získat voličský průkaz i jak se stát členem volební komise.