mince

Výpis příspěvků ke štítku „mince“

Vzácné české mince, které možná máte v peněžence. Jak je poznat a kolik za ně dostanete?

14. srpna 2022 07:12

V běžném supermarketu byste za desetikorunu dostali pár rohlíků, sběratelé by za ni ale možná nabídli statisíce. V České republice je v oběhu hned několik mincí, které ovšem mají díky drobným rozdílům či nedostatkům několikanásobně vyšší hodnotu než svou nominální. O které se jedná, proč jsou tak ceněné a jak se zachovat, pokud na vzácnou minci zrovna narazíte?

Vzácná desetikoruna nabírá na hodnotě, draží se za statisíce. Jak ji poznat v peněžence?

17. července 2022 06:04

Zatímco peníze na účtech ztrácejí kvůli inflaci na hodnotě, u raritní české mince je tomu spíše naopak. Nesmírně vzácná a vysoce ceněná desetikoruna z roku 1993 se nadále těší pozornosti vášnivých sběratelů, kteří se za ni nebojí zaplatil nemalé peníze. Před nedávnem se navíc vydražila za rekordní částku – nový majitel tzv. „malého kč“ zaplatil v aukci přes 615 tisíc korun. Čím se liší vzácná desetikoruna od té běžné a jaká je šance, že se schovovává ve vaší peněžence?

Dříve byly téměř v každém podniku. Jak fungovaly automatofony?

10. července 2022 12:35

Hrací skříně, pianoly, orchestriony, jednoduše nástroje, co hrají samy. Stačilo vhodit minci a začít tančit. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století to byla nezbytnost v každé lepší hospodě. Dnes už na tyhle historické jukeboxy narazíte jen v muzeích, jednu z největších a nejzajímavějších sbírek tzv. automatofonů mají v Severočeském muzeu v Liberci.

Další díl Krypty hledá konkurenty bitcoinu. Co si o jiných kryptoměnách myslí Kovanda?

12. května 2022 14:50

V edukačním pořadu Krypta, který se zabývá dynamickým světem kryptoměn, byla doposud řeč pouze o bitcoinu. Svět digitálních mincí ale skrývá řadu dalších kryptoměnových projektů – některé zajímavé, jiné naprosto bizarní. Právě jim se věnuje další díl série, do kterého přijal pozvání ekonom Lukáš Kovanda. Pořad Krypta můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

I digitální mince patří do trezoru. Pořad Krypta řeší, kam kryptoměny bezpečně schovat

5. května 2022 14:50

Zatímco minulý díl pořadu Krypta ukázal, jak se dají kryptoměny pořídit, sedmý díl série už napoví, kde investoři své digitální mince uchovávají. I virtuální peníz se totiž může jednoduše ztratit. Proto existují takzvané hardwarové a softwarové peněženky, kde se kryptoměny skladují. Pořad Krypta můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Drama v rodině známého fotbalisty: Dvouleté dceři Kadeřábka se zasekla mince v krku

3. května 2022 15:44

Chvíle, kterou nechce zažít žádný rodič. Fotbalista Pavel Kadeřábek musel během víkendu s manželkou řešit minci, kterou spolkla jeho mladší dcera. Peníz se bohužel zasekl dvouleté Elvě hluboko v krku a zasáhnout museli až lékaři. Tereza Kadeřábková, dříve Chlebovská, zveřejnila příběh na sociální síti a varuje jím ostatní rodiče. Někdejší Česká Miss upozornila, že je třeba být pořád ve střehu.

Jak fungují peníze a co je měnová politika? ČNB ukázala nové návštěvnické centrum

Téma: Očima reportéra
21. dubna 2022 07:49

Česká národní banka ve středu představila novinářům prostory nového centra pro návštěvníky z řad široké veřejnosti. Přístupné bude od 21. května a obsahuje mnoho interaktivních prvků. Má dvě podlaží, zabírá přes tisíc metrů čtverečních a součástí je i stálá expozice v prostorách původního trezoru ČNB, která je zaměřena na historii peněz.

Mincovna vzdává hold zlatým medailistům z Tokia

1. dubna 2022 12:15

Čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile – taková byla bilance české výpravy na olympiádě v Tokiu. Sportovcům na příčce nejvyšší, zlatým olympioničkám a olympionikům, jsou věnovány zlaté a stříbrné mince, tedy tenistkám Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové, střelci Jiřímu Liptákovi a vodnímu slalomáři Jiřímu Prskavcovi.