reklama

Mít v jednom sáčku tři odrůdy sadby? Jde to

Vyzkoušejte různé druhy semen
Zdroj: Prima DOMA

Nejen barevnými květinovými záhony může hýřit zahrada. I zeleninové druhy a především pak nové odrůdy totiž lákají pěkným vybarvením. Využilo se škály barev a v jednom sáčku je vždy několik odrůd lišících se barvou tak, že obsahují např. tři barvy hybridních paprik, tři barvy fazolí, tři barvy cuket atd. Celá kolekce, která obsahuje zatím deset druhů, nese výstižný název Paleta barev.

reklama

Teď se ale nevěřící pěstitel zeptá: „Jak ale jednotlivé odrůdy v sáčku odliším?“ A právě zde je nápad, který ocení jistě všichni, kdo novou řadu vyzkouší. Osivo je nejen mořené proti chorobám a škůdcům, ale především obarvené tak, aby barva odrůdy korespondovala s barvou osiva v sáčku. Například u hybridních silnostěnných paprik jsou semena žluté odrůdy Gelby F1, nabarvena žlutě, oranžové Oreny F1 jsou oranžová a odrůda Rubika F1 má semena v sáčku obarvena načerveno. Zajímavý nápad, který se podařilo pro letošní sezónu realizovat, určitě potěší pěstitele nejen možností vyzkoušet několik odrůd najednou, ale současně i přináší finanční úsporu, kdy místo několika sáčků postačí pro výsev pouze jeden. A jednotlivé odrůdy se pak v době výsevu podle barvy výborně rozdělí. Které druhy ale paleta barev obsahuje?

Cukety

K tématu

Jsou zastoupeny třemi odrůdami, a to zelenou Back Beauty, žlutou Goldline F1 a bílá odrůda je Bětka F1. Všechny uvedené odrůdy je možné zakoupit i samostatně a patří k nejvyhledávanějším odrůdám v sortimentu cuket. Většinou pro potřeby jedné domácnosti postačí pouze několik rostlin cukety vzhledem k mimořádné úrodnosti a vitalitě. Proto možnost vyzkoušet všechny tři odrůdy z jednoho sáčku uvítají jistě všichni, kteří pěstují cukety pouze jako doplněk zeleninových výsadeb. Cukety je možné pěstovat z předpěstovaných sazenic, v teplejších oblastech pak z přímých výsevů v květnu. Sazenice se vysazují na stanoviště ve druhé polovině května, kdy již nehrozí pozdní mrazíky.

Fazole

Jsou v sáčku zastoupeny třemi odrůdami, fialové Purple Queen žluté  Aidagold a zelené zastupuje odrůda Bona. Všechny odrůdy jsou keříčkové a využívají se především pro sklizeň zelených lusků. Fazole se vysazují přímo na stanoviště, ale důležité je vědět, že pro rychlé vyklíčení potřebují již vyhřátou zem. Proto se nevyplácí výsev uspěchat, ale rozhodně postačí počkat si na konec května až začátek června. Fazole rychle rostou a brzy nasazují lusky.

Fazole rychle rostou a brzy nasazují lusky
Fazole rychle rostou a brzy nasazují lusky
Zdroj: Ludmila Dušková

Chilli papričky

jsou úplnou novinkou ve stávajícím sortimentu a jejich barevná směs by neměla chybět na žádné zahrádce. Červená odrůda je Damián, oranžová Kilián a žlutá odrůda nese název Lorián. Všechny mají atraktivní tvar, jsou špičaté, tenké, kratší a pořádně pálivé. Vzhledem k ranosti je možné pěstování nejen ve sklenících a fóliovnících, ale i ve volné půdě. Podmínkou je však časný výsev, již v první polovině února, aby sazenice v době výsadby na stanoviště byly dobře vyvinuté, silné a začaly brzy nasazovat plody.

Mangold

K tématu

Plodina méně známá, doposud opomíjená, ale vzhledem k vynikajícím vlastnostem a možnosti kuchyňského zpracování si nachází stále větší oblibu. Zájem je především o zelenou odrůdu Lucullus, ale v řadě Paleta barev v sáčku najdete i rostliny červeného a žlutého mangoldu.

Mangold je nenáročná zelenina, pěstovaná pro nadzemní část, kdy listové čepele se využívají jako špenát, čepele pak nahrazují chřest. Výsev provádíme od března do dubna přímo na stanoviště. Mohutné rostliny se pěstují ve sponu 30 × 20 cm. Vyžaduje dostatek vláhy. Mangold ze srpnových výsevů přezimuje.

Mangold je nenáročná zelenina
Mangold je nenáročná zelenina
Zdroj: Ludmila Dušková

Papriky

Jsou v paletě barev zastoupeny třemi odrůdami oranžovou – Oreny F1, žlutou Gelby F1 a červenou Rubika F1. Všechny jsou silnostěnné, sladké především vhodné pro pěstování ve sklenících a fóliovnících.

Paprik je mnoho odrůd a barev
Paprik je mnoho odrůd a barev
Zdroj: Prima DOMA

Patizony

Patří mezi tykve a pro své dietetické vlastnosti patří mezi vyhledávané zeleniny. Zájem o jejich pěstování každoročně vzrůstá, proto i paleta barev zařadila do své kolekce právě patisony. Již nemusíme pěstovat pouze bílé – odrůda Patina, ale je možné vyzkoušet i žluté, které představuje odrůda Sunburst F1 a zelené odrůda Patty Green F1. Patizony pěstujeme na slunném pozemku v první trati. Je vhodné zalévat rostliny většími dávkami vody v týdenních intervalech. Vhodná velikost plodů pro sklizeň je do průměru 15 cm. Přerostlé plody jsou tvrdé a ztrácejí hodnotu.

Patizon patří mezi tykve a pro své dietetické vlastnosti patří mezi vyhledávané zeleniny
Patizon patří mezi tykve a pro své dietetické vlastnosti patří mezi vyhledávané zeleniny
Zdroj: Ludmila Dušková

Ředkvičky

Jsou v kolekci zastoupeny třemi barevnými odrůdami – bílá kulatá je Albena, žlutá kulatá je odrůda Zlata a tradiční červenou ředkvičkou je odrůda Kvarta. Všechny jsou určeny jak pro rychlení, tak polní pěstování.

Ředkvičky jsou určeny jak pro rychlení, tak polní pěstování
Ředkvičky jsou určeny jak pro rychlení, tak polní pěstování
Zdroj: Ludmila Dušková

Řepa salátová

Patří mezi nejpěstovanější zeleniny u nás, především pro jednoduchou agrotechniku a nenáročnost. Až doposud jsme měli v sortimentu pouze řepu červenou kulatou a válcovitou.

K tématu

Sortiment se rozšiřuje ještě o další atraktivní odrůdy a to žlutou – Burpes Golden a odrůdu Tondo di Chioggia, která je unikátní vytvářením soustředných kruhů na průřezu, kdy se střídá červená a bílá barva. Červenou tradiční odrůdu zastupuje Červená kulatá. Díky nápadu nasáčkovat směsi barevných odrůd tak mohou pěstitelé najednou vyzkoušet všechny tři.

Díky nápadu nasáčkovat směsi barevných odrůd tak mohou pěstitelé najednou vyzkoušet všechny tři druhy řepy
Díky nápadu nasáčkovat směsi barevných odrůd tak mohou pěstitelé najednou vyzkoušet všechny tři druhy řepy
Zdroj: Ludmila Dušková

Lilek

Také lilky mohou hýřit barvami, i když většinou známe pouze černé odrůdy. Je možné ale zkusit i lilky v barvě bílé nebo fialové. Lilky jsou poměrně náročné. Rozhodně se jim bude lépe dařit ve fóliovníku, ale v teplejších oblastech spolehlivě plodí i na venkovních záhonech.

Také lilky mohou hýřit barvami
Také lilky mohou hýřit barvami
Zdroj: Ludmila Dušková

Tykev Hokkaido se stala asi nejoblíbenější dýní v celém sortimentu. Hokkaido ale není pouze oranžové, můžeme pěstovat i odrůdy v zelených odstínech. A pěstitelé mangoldu se nemusí obávat, i jejich dužnina je nádherně oranžová.

Tagy: fazole barvy řepa lilek ředkvičky mrkev paprika patizon sadba
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

„Za daných okolností se mám dobře,“ vzkázal dánský fotbalista Christian Eriksen nejen svým příznivcům, ale všem, kteří mu od sobotního kolapsu přímo na hřišti drží palce. Vzkaz spojený s fotografii, na které Eriksen ukazuje zdvižený palec, se objevil v úterý ráno na sociálních sítích dánského fotbalového svazu. 29letý záložník teď bude svým spoluhráčům držet palce v dalších zápasech na probíhajícím Euru.

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama