reklama

Mít v jednom sáčku tři odrůdy sadby? Jde to

Nejen barevnými květinovými záhony může hýřit zahrada. I zeleninové druhy a především pak nové odrůdy totiž lákají pěkným vybarvením. Využilo se škály barev a v jednom sáčku je vždy několik odrůd lišících se barvou tak, že obsahují např. tři barvy hybridních paprik, tři barvy fazolí, tři barvy cuket atd. Celá kolekce, která obsahuje zatím deset druhů, nese výstižný název Paleta barev.

reklama

Teď se ale nevěřící pěstitel zeptá: „Jak ale jednotlivé odrůdy v sáčku odliším?“ A právě zde je nápad, který ocení jistě všichni, kdo novou řadu vyzkouší. Osivo je nejen mořené proti chorobám a škůdcům, ale především obarvené tak, aby barva odrůdy korespondovala s barvou osiva v sáčku. Například u hybridních silnostěnných paprik jsou semena žluté odrůdy Gelby F1, nabarvena žlutě, oranžové Oreny F1 jsou oranžová a odrůda Rubika F1 má semena v sáčku obarvena načerveno. Zajímavý nápad, který se podařilo pro letošní sezónu realizovat, určitě potěší pěstitele nejen možností vyzkoušet několik odrůd najednou, ale současně i přináší finanční úsporu, kdy místo několika sáčků postačí pro výsev pouze jeden. A jednotlivé odrůdy se pak v době výsevu podle barvy výborně rozdělí. Které druhy ale paleta barev obsahuje?

Cukety

Jsou zastoupeny třemi odrůdami, a to zelenou Back Beauty, žlutou Goldline F1 a bílá odrůda je Bětka F1. Všechny uvedené odrůdy je možné zakoupit i samostatně a patří k nejvyhledávanějším odrůdám v sortimentu cuket. Většinou pro potřeby jedné domácnosti postačí pouze několik rostlin cukety vzhledem k mimořádné úrodnosti a vitalitě. Proto možnost vyzkoušet všechny tři odrůdy z jednoho sáčku uvítají jistě všichni, kteří pěstují cukety pouze jako doplněk zeleninových výsadeb. Cukety je možné pěstovat z předpěstovaných sazenic, v teplejších oblastech pak z přímých výsevů v květnu. Sazenice se vysazují na stanoviště ve druhé polovině května, kdy již nehrozí pozdní mrazíky.

Fazole

Jsou v sáčku zastoupeny třemi odrůdami, fialové Purple Queen žluté  Aidagold a zelené zastupuje odrůda Bona. Všechny odrůdy jsou keříčkové a využívají se především pro sklizeň zelených lusků. Fazole se vysazují přímo na stanoviště, ale důležité je vědět, že pro rychlé vyklíčení potřebují již vyhřátou zem. Proto se nevyplácí výsev uspěchat, ale rozhodně postačí počkat si na konec května až začátek června. Fazole rychle rostou a brzy nasazují lusky.

Chilli papričky

jsou úplnou novinkou ve stávajícím sortimentu a jejich barevná směs by neměla chybět na žádné zahrádce. Červená odrůda je Damián, oranžová Kilián a žlutá odrůda nese název Lorián. Všechny mají atraktivní tvar, jsou špičaté, tenké, kratší a pořádně pálivé. Vzhledem k ranosti je možné pěstování nejen ve sklenících a fóliovnících, ale i ve volné půdě. Podmínkou je však časný výsev, již v první polovině února, aby sazenice v době výsadby na stanoviště byly dobře vyvinuté, silné a začaly brzy nasazovat plody.

Mangold

Plodina méně známá, doposud opomíjená, ale vzhledem k vynikajícím vlastnostem a možnosti kuchyňského zpracování si nachází stále větší oblibu. Zájem je především o zelenou odrůdu Lucullus, ale v řadě Paleta barev v sáčku najdete i rostliny červeného a žlutého mangoldu.

Mangold je nenáročná zelenina, pěstovaná pro nadzemní část, kdy listové čepele se využívají jako špenát, čepele pak nahrazují chřest. Výsev provádíme od března do dubna přímo na stanoviště. Mohutné rostliny se pěstují ve sponu 30 × 20 cm. Vyžaduje dostatek vláhy. Mangold ze srpnových výsevů přezimuje.

Papriky

Jsou v paletě barev zastoupeny třemi odrůdami oranžovou – Oreny F1, žlutou Gelby F1 a červenou Rubika F1. Všechny jsou silnostěnné, sladké především vhodné pro pěstování ve sklenících a fóliovnících.

Patizony

Patří mezi tykve a pro své dietetické vlastnosti patří mezi vyhledávané zeleniny. Zájem o jejich pěstování každoročně vzrůstá, proto i paleta barev zařadila do své kolekce právě patisony. Již nemusíme pěstovat pouze bílé – odrůda Patina, ale je možné vyzkoušet i žluté, které představuje odrůda Sunburst F1 a zelené odrůda Patty Green F1. Patizony pěstujeme na slunném pozemku v první trati. Je vhodné zalévat rostliny většími dávkami vody v týdenních intervalech. Vhodná velikost plodů pro sklizeň je do průměru 15 cm. Přerostlé plody jsou tvrdé a ztrácejí hodnotu.

Ředkvičky

Jsou v kolekci zastoupeny třemi barevnými odrůdami – bílá kulatá je Albena, žlutá kulatá je odrůda Zlata a tradiční červenou ředkvičkou je odrůda Kvarta. Všechny jsou určeny jak pro rychlení, tak polní pěstování.

Řepa salátová

Patří mezi nejpěstovanější zeleniny u nás, především pro jednoduchou agrotechniku a nenáročnost. Až doposud jsme měli v sortimentu pouze řepu červenou kulatou a válcovitou.

Sortiment se rozšiřuje ještě o další atraktivní odrůdy a to žlutou – Burpes Golden a odrůdu Tondo di Chioggia, která je unikátní vytvářením soustředných kruhů na průřezu, kdy se střídá červená a bílá barva. Červenou tradiční odrůdu zastupuje Červená kulatá. Díky nápadu nasáčkovat směsi barevných odrůd tak mohou pěstitelé najednou vyzkoušet všechny tři.

Lilek

Také lilky mohou hýřit barvami, i když většinou známe pouze černé odrůdy. Je možné ale zkusit i lilky v barvě bílé nebo fialové. Lilky jsou poměrně náročné. Rozhodně se jim bude lépe dařit ve fóliovníku, ale v teplejších oblastech spolehlivě plodí i na venkovních záhonech.

Tykev Hokkaido se stala asi nejoblíbenější dýní v celém sortimentu. Hokkaido ale není pouze oranžové, můžeme pěstovat i odrůdy v zelených odstínech. A pěstitelé mangoldu se nemusí obávat, i jejich dužnina je nádherně oranžová.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama