Nedotknutelný predátor: Nový dokument odhaluje příběh podnikatele Jeffreyho Epsteina

Režisérka Lisa Bryantová ve čtyřdílné dokumentární sérii od Netflixu Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina odhaluje příběh usvědčeného sexuálního predátora, jenž si v roce 2019 údajně vzal život, zatímco čekal ve vazbě na soudní proces kvůli zneužívání nezletilých dívek.

Atraktivní, charismatický a nechutně bohatý. Tak by se dal popsat Jeffrey Epstein, podnikatel, filantrop a taky registrovaný sexuální delikvent, jenž se pravidelně stýkal s tak prominentními osobami jako Bill Clinton, princ Andrew nebo Donald Trump. V čem spočívala jeho moc? Jak se mu dařilo tak dlouho zůstat nedotknutelným? Na to všechno se snaží nalézt odpovědi nová dokumentární série Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina, zatímco současně dává prostor poprvé taky obětem.

Kdo byl Jeffrey Epstein?

V první polovině dokumentu se tvůrci snaží odhalit miliardářovu minulost, tedy jak vyrůstal, odkud se vzala veškerá jeho moc nebo jakým způsobem se dostal k penězům. Líčí skoro až fascinující pohled na vzestup jednoho nijak zvlášť mimořádného muže, který ovšem uměl mimořádně dobře zacházet s lidmi. V některých pasážích by se dokonce mohlo zdát, že jej lidé, kteří ho znali nebo s ním v určitou chvíli pracovali, téměř obdivují. Jenže není všechno zlato, co se třpytí, a jak se divák neznalý Epsteinova příběhu záhy dozvídá, pod maskou charitativního sympaťáka se skrýval predátor, který jen čekal na svoji příležitost.

Ta se naskytla v momentě, kdy se poprvé dostal za záhadných okolností k velkým penězům coby newyorský finanční poradce. Následuje tak výčet nejen jeho majetku, včetně zmínek o soukromém ostrově v Karibiku, ale i kriminálních aktivit, jako bylo zneužívání nezletilých dívek nebo údajné prodávání dívek jeho vlivným přátelům.

Zaříznuté vyšetřování a pobyt v pseudovězení

Dokument se rovněž zabývá policejním a následně i krátkým a předčasně ukončeným federálním vyšetřováním z let 2005 až 2008. Případ nakonec po sérii tajných schůzek mezi Epsteinovými elitními právníky s nejvyššími státními úředníky vedl k dohodě, po které se Epstein doznal a soud mu za to udělil snížený trest v podobě 18 měsíců vězení v soukromé věznici na Palm Beach.

Zde pobýval v uzavřeném křídle s přístupem k věcem, ke kterým neměl přístup nikdo jiný, a také pracovní propustkou, díky níž mohl šestkrát týdně docházet do své kanceláře a v podstatě dál konat, co se mu zachtělo. K nepochopení většiny lidí, již se případem tehdy zabývali, si z trestu nakonec odpykal jen 13 měsíců a poté byl propuštěn na svobodu jako registrovaný sexuální delikvent.

Bez emocí

Jestli se tvůrcům něco daří, je to upozornění na fakt, že se kolem celého případu i samotného Epsteina stále tvořila hustá informační mlha, skrz kterou dodnes nelze tak zcela prohlédnout. A byť by bylo snadné propadnout na tomto místě těm nejdivočejším konspiračním teoriím, zůstává dokument, i přes líčení některých aktérů, stále nohama pevně na zemi.

Pár závěrečných minut dokumentu je věnováno Epsteinově smrti, kdy měl vlivný podnikatel údajně spáchat sebevraždu ve své cele předběžného zadržení, zatímco oba strážci spali a kamery nefungovaly. Ve finále se však série vrací k obětem.

Právě ty totiž díky znovuotevření případu v rámci událostí, které přineslo hnutí #MeToo, dostaly pocit, že se konečně dočkají spravedlnosti, jenom aby posléze znovu skončily bez odpovědí a bez rozřešení. Těžko v tomto případě určit, kdo selhal více – společnost, díky které se ocitly ve spárech bohatého predátora, nebo justice, která na něj byla dlouhé roky krátká? Na tuto a spoustu dalších otázek už bohužel dokument odpovědi nenachází, a co hůř, vlastně se o to ani nepokouší.

Dokument nepřináší v případu Epsteina absolutně nic nového, forma zvolená tvůrci je často repetitivní a emoce, které by normálně měl podobný celek přinášet, se zde nepochopitelně nedaří vykřesat.