reklama

Nejšílenější stavby od spoluautora Tančícího domu: Gehry popírá zákony gravitace

Řada projektů, včetně soukromé rezidence Franka Gehryho, zatočila se světovým vnímáním architektury. Jeho výtvory jsou uváděny jako jedny z nejvýznamnějších staveb současnosti.

Jedinečnou tvorbu Franka Gehryho odstartovala přestavba domu v Los Angeles, kde se jeho experimentální choutky naplno projevily. "Snažím se projektovat stavby jako odpověď na lidské pocity," říká architek. Je tomu tak po celou dobu jeho extravagantní tvorby a smýšlení.

Koncertní sál Walta Disneyho

Nevídaná koncertní hala nese jméno jednoho z nejslavnějších amerických producentů, scenáristů a umělců všech dob. Paní Disneyová již v roce 1987 přispěla 50 miliony dolarů na počáteční budování. Díky tomuto štědrému příspěvku mohla být vypsána soutěž, ve které zvítězil Frank Gehry. Dříve obyčejná čtvrť Bunker Hill dostává díky architektonickým skvostům nový kulturní rozměr.Koncertní hala byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2003.

Místo: 111 S Grand Avenue, Los Angeles, USA

Realizace: 23. října 2003

V originální stavbě najdete dva sály a venkovní auditorium. Hlavní síň pojme neuvěřitelných 2265 lidí. Gehry na projektu spolupracoval s japonským akustikem Yasuhisa Toyotou a na finálním projektu pracovali až do roku 2001. Původně měl být objekt postaven celý z kamene.

Tančící dům

Na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí stojí budova, kterou pro svou originalitu zná celý svět. Ginger and Fred, jak se Tančícímu domu přezdívá, byl dokončen roku 1996. Projekt je reflexí kulturního bohatství naší země a zametá letité stopy po druhé světové válce, jelikož stojí na vybombardovaných základech činžovního domu, kde zemřelo 701 lidí. Projekt je tvořen ze dvou částí – statické a „roztančené“. Má představovat slavnou tančící dvojici Freda Astaira a Ginger Rogers, kteří tancují a oslavují konec totality. Dům dnes slouží jako kancelářské prostory, galerie, hotel a na terase je restaurace.

Místo: Jiráskovo náměstí 1981/6 , Praha, Česká republika

Realizace: 1996

Frank Gehry nebyl v příběhu o Tančícím domě hned ze začátku. Hlavní myšlenka vznikla mezi Václavem Havlem a Vladem Milunićem, kteří byli několik let sousedé. Milunić byl původně projektem pověřen sám, shodou okolností se dal dohromady s Frankem O. Gehrym a tak vznikla finální podoba projektu.

Muzeum populární kultury

Budova je na první pohled přehlídkou extravagance a dekonstruktivismu. Nalezneme zde prvky blobismu, který se vyznačuje oblými tvary. Naším nejznámějším představitelem blob architektury je bezesporu Jan Kaplický.

Místo: 325 5th Avenue North, Seattle, USA

Realizace: 2000

Budova podle Gehryho znázorňuje rozteklou kytaru a byla postavena na počest seattleského rodáka Jima Hendrixe, kterému je na projektu věnována fialová barva. Zlatá pak představuje Lese Paula, který je „otec zvuku“ rock and rollové kytary, modrá patří výrobci hudebních nástrojů Fenderovi, který založil stejnojmennou firmu, a červená představuje auta, ve kterých cestují opravdové hvězdy.

Guggenheimovo muzeum

Muzeum moderního umění je skvostem, aniž by ho člověk musel vidět zevnitř. Bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města, uprostřed loděnic, doků a ocelářských továren. Budova připomíná historické stavby a reflektuje místní prostředí. Leží ve středu pomyslného kulturního trojúhelníku mezi muzeem Museo de Bellas Artes, baskickou univerzitou a radnicí.

Místo: Abandoibarra Etorb. 2, Bilbao, Španělsko

Realizace: 1997

Vize Gehryho byla jasná, její realizace představovala obrovský oříšek, který se musel vyřešit pomocí nových technologií, které napomohly k vlnitým ocelovým stěnám budovy. Nový grafický trojrozměrný program představoval revoluci v tehdejší architektuře, protože do té doby se takové programy používaly pouze v automobilovém a leteckém průmyslu.

Vitra Design Museum

Malé muzeum je soukromým objektem firmy Vitra, která se specializuje na design. Poprvé mohla veřejnost do interiéru nahlédnout roku 1989. Muzeum je věnováno historickým a současným trendům průmyslového nábytku.

Místo: Charles-Eames-Str. 1, Weil am Rhein, Německo

Realizace:1988–89

Muzeum se svými rozměry řadí k menším objektům takového druhu, ale i přesto patří k jednomu z nejdůležitějších muzeí tohoto druhu. Uvnitř nalezneme přes 3000 exponátů.

Dům Franka Gehryho

Gehry začínal svou kariéru projektováním rodinných domů. Santa Monica se pyšní jeho výstředním domovem, který od samého začátku vzbuzoval obdiv i pohoršení zároveň. Jeho drátěný plot a různé vlnité plechy nejsou ani v dnešní době standardem rodinných domů.

Místo: 1002 22nd Street, Santa Monica, USA

Realizace: 1978

Původně si Frank s manželkou koupili celkem normální bydlení v Kalifornii, které nebylo ničím výstřední a jednalo se o nevýraznou budovu. Okolo původního domu však Gehry postavil dům nový, kam vedou různé průchozí otvory. Celý objekt tak dostal nový modernistický směr. Uprostřed nového obalu, který je tvořen zejména ze skla, betonu, plechu a dřeva najdeme i vyčnívající původní střechu. V roce 1991 pak projekt prošel znovu rekonstrukcí a od té doby celý dům vypadá učesaněji.

American Center

Pro Gehryho se jednalo o zásadní a první mimoamerický projekt. Místo mělo za cíl sloučit prostor pro výstavy, představení, různé kanceláře a byty pro hostující umělce. Gehry pracoval především s vápencem, sklem a zinkem. Držel se konceptu tak, aby zapadal do Pařížské atmosféry. Reflektuje místo plné tance a radosti.

Adresa: 51 rue de Bercy, Paříž, Francie

Realizace: 1988–94