CNN Prima News nekrolog

nekrolog

Výpis příspěvků ke štítku „nekrolog“

Zemřel Milan Kundera. Celosvětově uznávanému spisovateli bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Informaci potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Anna Mrázová. Kundera za svůj život prošel zásadní transformací. V období únorového převratu byl přesvědčeným komunistou, poté se stal jednou z výrazných tváří pražského jara a po srpnové okupaci nakonec emigroval do Francie. Jeden z nejvýznamnějších světových autorů 20. století se do své vlasti vracel po revoluci zcela výjimečně.

Náhlé úmrtí 32letého reprezentanta. Fotbalista zvaný Bestie z východu hrál i s Rooneym či Kanem

Za nevyjasněných okolností zemřel ve věku 32 let litevský fotbalista Karolis Chvedukas, informuje Daily Mail. Záložník si v dresu tamní reprezentace zahrál v minulosti i proti takovým jménům, jakými jsou Harry Kane či Wayne Rooney, před zaplněným stadionem ve Wembley, zároveň se na hřišti objevil i při debaklu se Slovenskem 0:4. Během angažmá v Irsku získal přezdívku Šelma z východu.

KOMENTÁŘ: Štrougal v mauzoleu. Do poslední chvíle unikal trestu za mrtvé na hranicích

Příští rok by mu bylo 100 let. V pondělí 6. února zemřel téměř nesmrtelný komunistický papaláš Lubomír Štrougal. Nekonečný byl i pokus justice odsoudit ho za zneužití pravomocí. Za jeho působení ve funkcích ministra vnitra a předsedy vlády totiž na hranicích zahynulo 60 lidí, kteří se pokusili překonat železnou oponu. Štrougal odešel ve chvíli, kdy na Ústavním soudu leží stížnost zraněných a pozůstalých zabitých právě při pokusech o útěk na Západ.

Zemřel exministr zahraničí Šedivý. Vyháněl Sověty a zasloužil se o vstup Česka do NATO

Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání. O jeho úmrtí v pondělí informoval jeho syn Jiří Šedivý.

Zemřel Josef Somr. Zazářil v Ostře sledovaných vlacích nebo Třech veteránech

Uznávaný divadelní, filmový a televizní herec Josef Somr zemřel ve věku 88 let. Smutnou zprávu oznámila jeho partnerka. Byl dlouholetým členem Národního divadla, Činoherního klubu a zářil například ve filmech Ostře sledované vlaky, Žert, Údolí včel, Soukromá vichřice, v Básnících nebo v seriálech Byl jednou jeden dům, Létající Čestmír či Cirkus Humberto. Obdržel několik cen Thálie i medaili Za zásluhy.

Zemřel sovětský lídr Michail Gorbačov. Stál u konce studené války i u rozpadu SSSR

Ve věku 91 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury TASS a Interfax. Politik, který se podílel na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu, byl ale ve své zemi obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí. Držitel Nobelovy ceny míru byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, napsal TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Zemřela zpěvačka Hana Zagorová. Celý život bojovala s krutou nemocí

Hudební svět pláče. Ve věku 75 let zemřela zpěvačka Hana Zagorová, interpretka mnoha nesmrtelných hitů a manželka operního pěvce Štefana Margity. Informaci o jejím úmrtí potvrdil redakci CNN Prima NEWS zpěvaččin manažer Luboš Kříž. Jedna z nejznámějších českých populárních zpěvaček nazpívala téměř 900 písní a získala devětkrát Zlatého slavíka, a to v letech 1977 až 1985. Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS jako připomínku jedné z nejzářivějších hvězd české hudební scény.

Zemřel popularizátor sexuologie Radim Uzel. Prohrál boj se zákeřnou nemocí

Českou veřejnost zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel sexuolog Radim Uzel. Během života napsal řadu odborných i populárních knih o antikoncepci, plánovaném rodičovství či poruchách plodnosti. Byl také dlouholetým ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Příčinou jeho úmrtí byla rakovina, se kterou známý odborník bojoval už v loňském roce.

Pro obraz prodala i vlastní dům. Zemřela proslulá mecenáška umění Meda Mládková

Ve věku 102 let zemřela historička umění a významná mecenáška moderního umění Meda Mládková. Podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem, uvedlo Museum Kampa, které zesnulá žena založila. Mládková měla nejrůznější přídomky. Ten nejzásadnější ovšem zněl „vášnivá sběratelka“. Společně s manželem Janem dokázali mimo jiné nashromáždit nejpůsobivější kolekci obrazů významného českého umělce Františka Kupky.