CNN Prima News obrana

obrana

Výpis příspěvků ke štítku „obrana“

NATO nebude stranou konfliktu na Ukrajině, řekl Stoltenberg. Vyloučil vyslání jednotek

Nemáme v úmyslu poslat na Ukrajinu bojové jednotky NATO, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance. Ukrajinu podporujeme v její obraně proti ruské agresi, to z nás nedělá stranu konfliktu, dodal Jens Stoltenberg po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. Hlavním tématem setkání byla situace na Ukrajině, NATO si ale ve svém bruselském sídle rovněž připomnělo 75. výročí založení aliance.

Uchrání je před čínskou invazí moře? Tchajwanští spisovatelé exkluzivně pro CNN Prima NEWS

Čínská pobřežní stráž o uplynulém víkendu opět pronikla do těsné blízkosti tchajwanského souostroví Ťin-men. „Prosím, okamžitě se otočte,“ vyzvala ohrožená země osádky čtyř čínských hlídkových lodí. Co si myslí přední tchajwanští literáti o možném vojenském útoku, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS v tamní metropoli Tchaj-peji. Významný prozaik Liao Hongji (廖鴻基) je přesvědčen, že zemi před čínskou armádou zachrání 160 kilometrů široký pás Pacifiku, tedy Tchajwanská úžina mezi ostrovem a čínskou pevninou. „Invazi považuji za velmi pravděpodobnou, ale samozřejmě si ji nepřeji,“ říká spisovatel Chen Li (陳黎). Prozaik Lo Yi-chin (駱以軍), jeden z deseti nejoceňovanějších autorů na ostrově, přirovnává čínskou propagandu o „osvobození“ Číňanů na Tchaj-wanu k dezinformacím Kremlu o „záchraně“ ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině.

Zdechovský: Češi žijí v iluzi, armáda musí odstrašovat. Šedivý chce nový systém mobilizace

Řada lidí v Česku žije v iluzi, že máme skvělou profesionální armádu, ale my jsme do ní třicet let neinvestovali, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). S ohledem na současnou bezpečnostní situaci zdůraznil, že je potřeba vytvořit funkční systém, ve kterém bude armáda schopna odstrašit potenciálního nepřítele. Že je třeba se připravit na možné nebezpečí, zmínil i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, který volá po novém systému mobilizace.

Budeme dělat opak toho, co chce Putin, slíbil Řehka. Není jasné, že na nás Rusko nezaútočí

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu úterního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ruský prezident Vladimir Putin má podle něj za cíl snížení západní podpory napadené zemi, Česko však bude dělat pravý opak. Jen před několika dny dodalo další materiál z vojenských zásob. Není podle něj jasné, že Rusko na Českou republiku a její spojence nezaútočí. Za svou hlavní prioritu označil bojeschopnost armády. Zdůraznil, že členství v NATO z jednotlivých zemí nesejmulo odpovědnost budovat vlastní silnou armádu.

Trumpova slova o NATO? Tendence se izolovat v USA rostou, Evropa se musí připravit, míní Joch

USA měly vždy tendence se izolovat, v poslední době ale nabírají na síle. Evropa by se na to měla připravit, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Občanského institutu Roman Joch. Reagoval tím na slova amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že USA nebudou automaticky bránit státy NATO před Ruskem, pokud nedají dostatek peněz na obranu. Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že Ruskem nejvíce ohrožené země dávají na obranu dvakrát víc, než Trump požaduje.