Památky, moře i služby Barcelony jsou téměř stejné jako před covidem. Na co si dát pozor?

Otestovat se na koronavirus, vyplnit formulář, sbalit kufry a vyrazit směr Španělsko – to je ve zkratce scénář odjezdu na dovolenou do zahraničí v době koronavirové. Tím ale komplikace v důsledku covidu nekončí. Například v Barceloně vás totiž může překvapit mnoho dalších nepříjemností. Základem úspěchu je připravenost.

Už jen vyznat se v českých opatřeních proti koronaviru, občas připomíná španělskou vesnici. O to větší výzvou je vyznat se v těch, které jsou nařízené v cizí zemi. A to, i když máte pocit, že jste si katalánské webové stránky prolustrovali dostatečně.

Jaká platí opatření při cestě do Španělska?

Ministerstvo zahraničí České republiky radí, aby si turisté před cestou zkontrolovali aktuální opatření.  Ty jsou dostupné na jejich i katalánských webových stránkách, nebo například na webu visitbarcelona.com. Při příjezdu do Barcelony je také potřeba předložit vyplněný formulář a prokázat se negativním testem na koronavirus.

Vybavena negativním testem a vyplněným příjezdovým formulářem do Španělska, přicházím na letiště. Český letecký personál mi tyto náležitosti jen letmo zkontroluje a následuje více než dvouhodinový let. Ani v Barceloně se nekonají důsledné kontroly, a tak si vše ukládám zpět do dosud střežené kapsy na příručním zavazadle.

Po náročné cestě si přeji jediné – moře. Jenže playa, jak Španělé nazývají pláž, je údajně moc plná. A opravdu, před sebou vidím hlavu na hlavě, což pro mě při pobytu u moře ale není nic neobvyklého. Nicméně nezbývá mi než výzvu respektovat a pokračuji na méně frekventovanou část pláže. Následující dny už byla pláž naštěstí prázdnější a vstup díky tomu nebyl omezen.

Jak mi potvrzují místní, ve městě to žije. Jsou tu jak Katalánci, tak turisté. Tak jako kdykoliv před covidem, jen s pár drobnými odlišnostmi. Jako třeba tou, že se zde musí povinně nosit rouška. Ne všichni to však respektují, o rozestupech nemůže být řeč už vůbec. Zvlášť večer v podnicích nebo na náměstích, kde mladí posedávají s lahvemi vína.

Co ale Španělé docela striktně dodržují, je nařízení uzavřít podniky v 1 hodinu ráno. Zavírají se jak restaurace nebo bary, tak bistra na pláži. Nabídky na legální party odmítám a po celém dni, kdy jsem ušla asi 15 kilometrů, vítám hotelovou postel.

„must have“ míst lze vidět většinu

Kromě známého chrámu Sagrada Família, který byste podle všemožných cestovatelských příruček neměli minout, Barcelona skýtá i další krásná místa. Například Park Güell, který je taky vytvořený podle návrhu katalánského architekta Antonia Gaudího. Omezení kvůli covidu v něm nenajdete, naopak si zde můžete užít výhled na celé město v přítomnosti místních.

Bez jakýchkoli omezení funguje i Aquarium Barcelona. V proskleném podchodu lze pozorovat nejrůznější druhy ryb, jako jsou žraloci i rejnoci nebo třeba hvězdice a medúzy. Stejně tak lze navštívit i výstavu španělského umělce Pabla Picassa. Abyste spatřili jeho díla, vystojíte si i ve všední den asi půlhodinovou frontu.

V Magic Fountain of Montjuïc zatím ale nepochodíte. „Vzhledem k organizačním opatřením COVID-19 se ruší plánované akce, které vyžadují velký počet lidí, jako například show magické fontány,“ stojí na informační ceduli. A tak mám o důvod víc se do slunného města zase někdy vrátit. Míst, které lze v Barceloně navštívit, je jistě mnohem víc. Tipy a rady poskytuje web visitbarcelona.com, který narozdíl od turistických průvodců zajistí aktuálnější informace.