CNN Prima News Petr Pavel

Petr Pavel

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Pavel“

Šéf hradního protokolu Kruliš nastoupí do ČNB. Jde o jinou pozici, než se čekalo

31. března 2023 11:40

Dosavadní ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš nastoupí 3. dubna do České národní banky (ČNB) do sekce kancelář. Bude zodpovídat především za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru. Média v minulosti spekulovala, že by Kruliš měl sekci kancelář ČNB vést, nastupuje ale na jinou pozici.

Pavel je alibista. Zříká se odpovědnosti a pak si myje ruce jako Pilát, míní politolog Valeš

30. března 2023 16:51

Je dobře, že víme, kdo bude prezidentovi ústavní soudce navrhovat. Jím složená komise je ale právně jednostranná, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš. Prezident podle něj dělá spoustu věcí, která jej zbavují odpovědnosti. Neměl by se schovávat za komise. Podle Valeše zároveň není dobrý nápad jmenovat Marka Bendu (ODS) ústavním soudcem.

KOMENTÁŘ: Jeho Výsost Petr Pavel aneb Proč prezidenti napodobují výjezdy císaře pána

30. března 2023 16:36

Už císař František Josef I. rád cestoval po monarchii a lid jeho spanilé jízdy radostně oslavoval. Také první prezident Československa T. G. Masaryk brzy pochopil, že musí do terénu a tam hrát roli osvíceného monarchy, byť v republikánském rouše. A na moudrého panovníka, který provádí laskavou inventuru říše, si posléze hráli všichni čeští i českoslovenští prezidenti. Petr Pavel teď na Ostravsku dokazoval, že se tradici nebude vzpírat.

Pavlův postoj k Číně mohl být ostřejší, řekl Peksa. Asi nevnímáte, reagoval Zaorálek

30. března 2023 12:58

Prezident Petr Pavel si mohl vůči Číně dovolit ostřejší postoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Reagoval tak na tvrzení hlavy státu, že by cesta na Tchaj-wan byla zbytečným ohrožením obchodních vztahů Česka s Čínou. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je ale prezidentův postoj namístě.

Komentátoři: Pavel s Tchaj-wanem šokoval své voliče. Státnicky se vyhnul bizarní situaci

29. března 2023 13:27

Odmítavý postoj prezidenta Petra Pavla k jeho případné cestě na Tchaj-wan je pro řadu především jeho voličů šokující, ale je to pochopitelné. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to řekl šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Prezidentství je velmi formální funkce a návštěvou by se vzhledem k okolnostem dostal do bizarní situace, dodal ve vysílání komentátor MF Dnes Miroslav Korecký s tím, že se Pavel zachoval státnicky. Vedle toho oba komentátoři uvedli, že jako problematickou hodnotí Pavlovu podporu snížení věkové hranice pro volební právo na 16 let.

Pavel tíhne k progresivismu. Hlasovat ve volbách od 16 let je nesmysl, shodli se komentátoři

29. března 2023 09:03

Prezident Petr Pavel svým kladným postojem pro posunutí volebního práva už od 16 let říká, že tíhne k progresivismu. Uvedl to komentátor Info.cz Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by se věkové hranice neměly účelově posouvat. Novinář deníku Právo Thomas Kulidakis také nesdílí Pavlův názor. Podle něj není problém počkat dva roky a jít volit až po dosažení plnoletosti. S Pavlem v této věci nesouhlasí ani ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Dimun: Benda má předpoklady na ústavního soudce. Nedoporučil bych ho, oponoval Preuss

28. března 2023 16:51

Poslanec Marek Benda (ODS) splňuje objektivní předpoklady k tomu, aby se mohl stát ústavním soudcem, řekl analytik specializovaného webu Česká justice Petr Dimun. Pro tuto pozici není vhodný typ, oponoval mu ústavní právník Ondřej Preuss v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS. Oba se ale shodli, že vhodných nástupcem Pavla Rychetského, který končí ve funkci předsedy Ústavního soudu (ÚS), by byl bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Prezident Pavel odmítl cestu na Tchaj-wan. Nemá cenu dráždit hada bosou nohou, řekl

28. března 2023 16:10

Prezident Petr Pavel neplánuje návštěvu Tchaj-wanu. Znamenala by prý zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou a zájmů českých firem. Na druhou stranu ale nevyloučil setkání s tchaj-wanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen na neformální úrovni. Řekl to v úterý v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, kde se v tělocvičně setkal a besedoval s tamními studenty během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji.