CNN Prima News Petr Pavel

Petr Pavel

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Pavel“

Nerudová: Snad bude žena českou prezidentkou co nejdříve. Věřím, že jsem k tomu přispěla

Myslím, že už dnes žije budoucí první česká prezidentka. Přála bych si, aby byla zvolena co nejdříve. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Rovněž zmínila, že na svou loňskou kampaň vzpomíná jen v dobrém. Lídryně hnutí STAN do europarlamentu zároveň zhodnotila působení Petra Pavla ve funkci hlavy státu. Bude někdy znovu sama kandidovat na prezidentku? A proč by Česko podle Nerudové mělo přijmout euro?

Stovky oken na Hradě z doby Mynářova působení jsou ve špatném stavu. Reklamují se až nyní

Hrad reklamuje stomilionovou zakázku na opravu jižního křídla, značná část ze stovek oken, která měla být opravena, vykazuje závady. Práce skončily v roce 2021, Správa Pražského hradu podléhající tehdejšímu kancléři Vratislavu Mynářovi hotové dílo převzala. Píše o tom web Seznam Zprávy. Práce provádělo sdružení firem Pracom a Akant Art, které se podle jednatele Pracomu Jana Munzara nyní s reklamací seznamují.

KVÍZ: Atomkaše, mazivo, Sahara. Jak znáte armádní slang? K odvodu se zase může hodit

Dříve znal tyto výrazy každý muž, s koncem povinné vojenské služby se přesunuly do bizarních dějepisných slovníků. Protože se ale v časech ruské agrese mluví o zavedení administrativních odvodů, třeba se znovu budou hodit. Jak znáte armádní slang? Domluvili byste se ve světě maskáčů a zelených uniforem? CNN Prima NEWS pro vás připravila kvíz z termínů, které patřily k vojně za Gustáva Husáka i za Václava Havla.

Otevřenost na Hradě? Prezidentova kancelář odmítá třetinu žádostí o informace. Ta se brání

Prezidentovi Petrovi Pavlovi hojně píší novináři, nevládní organizace i zástupci široké veřejnosti. Do Kanceláře prezidenta republiky (KPR) ročně dorazí stovky žádostí o informace. Přes hradní úředníky jich ale neprojde třetina – třebaže tým kolem Pavla sliboval výrazně větší otevřenost a transparentnost, připomíná ve své analýze web iRozhlas.cz. Podle něj KPR odmítla zhruba stejný počet žádostí jako za éry velmi kritizovaného kancléře Vratislava Mynáře.

Babiš hřímal o Ukrajině: V EU by znamenala katastrofu. Vyzval k mírovému summitu v Praze

Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS) by měli podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Babiš svou výzvu v úterý navrhl k projednání na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora ale jeho požadavek nevyslyšela. Šéf opozičního hnutí mimo jiné prohlásil, že doufá, že se Ukrajina nikdy nestane členem Evropské unie, informoval web iDnes.cz.

Premiéři V4 měli jasno: Orbán a Fico vyrazili za Zemanem na jednohubky, Tusk jednal s Pavlem

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne ve své kanceláři v pražských Dejvicích setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem a s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem, kteří do českého hlavního města přijeli na setkání premiérů visegrádské čtyřky. Zeman uvedl, že setkání se neslo ve velmi přátelském duchu, premiéry pohostil jednohubkami. Zhruba ve stejné době prezident Petr Pavel přijal na nedalekém Pražském hradě polského premiéra Donalda Tuska.

KOMENTÁŘ: Politický galimatyáš vysvětlen. Administrativní odvody do armády jsou prostě odvody

U prezidenta Petra Pavla jsme si v době volební kampaně uvykli, že ještě coby kandidát se předvolebním časem promlčel. Po zvolení následovala nešťastná vyjádření a vystoupení. Na pokladnici světových autorů rezignoval při předávání vyznamenání a přišel s Batmanem, pak začal řešit euro, které většina občanů nechce. Novotou teď je notování na tzv. administrativní odvody do armády.

Zdechovský: Češi žijí v iluzi, armáda musí odstrašovat. Šedivý chce nový systém mobilizace

Řada lidí v Česku žije v iluzi, že máme skvělou profesionální armádu, ale my jsme do ní třicet let neinvestovali, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). S ohledem na současnou bezpečnostní situaci zdůraznil, že je potřeba vytvořit funkční systém, ve kterém bude armáda schopna odstrašit potenciálního nepřítele. Že je třeba se připravit na možné nebezpečí, zmínil i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, který volá po novém systému mobilizace.

PŘEHLEDNĚ: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

V české společnosti se vášnivě probírá víkendový výrok prezidenta Petra Pavla o podpoře možnosti zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu země. Co vlastně takzvané odvody znamenají v praxi? A jak v Česku funguje mobilizační plán či branný zákon? CNN Prima NEWS nabízí přehledné vysvětlení všech klíčových pojmů.

Odvody do armády? Bouře ve sklenici vody a zbytečné strašení, míní Schmarcz

Odvody do armády, které podpořil prezident Petr Pavel, jsou čistě administrativní věcí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Zároveň se ohradil proti slovům Lubomíra Zaorálka (SOCDEM), který v nedělní Partii Terezie Tománkové kritizoval nekompetenci české armády. Podle Schmarcze jde o zbytečné strašení. Nic špatného v administrativních odvodech nevidí ani bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.