Piráti z vedení strany odvolají Janu Michailidu. Tíhla ke komunismu, hlasování bylo těsné

Česká pirátská strana rozhodla v hlasování, že odvolá z vedení Janu Michailidu, která se hlásí ke komunismu. Politička to uvedla na Twitteru. Doplnila, že respektuje přímou demokracii uvnitř seskupení. Chce i po odvolání z republikového výboru Pirátů nadále zůstat členkou a odborně pro stranu pracovat. Michailidu kritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který její vyjádření označil na Twitteru za nevhodná a neodpovídající pirátskému směřování.

Michailidu sdělila, že pro její odvolání bylo 53 procent ze zhruba osmi stovek hlasujících členů pirátské strany. „Levicová témata v programu zůstávají a moje odvolání na tom nic nemění,“ uvedla. „Ze strany neodcházím a nadále se budu podílet odborně-politických aktivitách,“ doplnila.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Pirátka Michailidu na antikapitalistické akci? Komunismus je zhoubný, ohradil se Bartoš

V minulosti se Michailidu opakovaně hlásila ke komunistické ideologii. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ napsala například na on-line fóru strany. Podle serveru Novinky.cz také psala o tom, že součástí pirátství je „odstranění duševního vlastnictví“, což považuje za součást boje Pirátů proti kapitalismu.

Letos v květnu kritizoval Michailidu předseda Pirátů Bartoš za účast na akci Dny antikapitalismu s „marxistickými přednáškami a debatami“. „Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory České pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ sdělil.

Odvoláním Michailidu podle náměstkyně pražského primátora a členky Pirátů Jany Komrskové dala strana najevo, že nechce být spojována s „komunismem, antikapitalismem nebo anarchokomunismem“. Komrsková to napsala na Twitteru. „Vnímám to jako odmítnutí zbytečných debat o pravo-levém dělení, které je přežitkem,“ uvedl také další náměstek primátora Prahy za Piráty Zdeněk Hřib.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: