Pirátka Michailidu na antikapitalistické akci? Komunismus je zhoubný, ohradil se Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se distancoval od účasti své spolustranice Jany Michailidu na víkendové akci s názvem „Dny antikapitalismu“, jejíž součástí byly i marxistické přednášky. Bývalá místopředsedkyně strany by se podle Bartoše měla zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru. Vicepremiér rovněž upozornil, že komunismus i fašismus jsou stejně zhoubné ideologie. Michailidu se proti kritice ostře ohradila.

„V sobotu jsme se byli vzdělávat na Dnech antikapitalismu spolupořádaných Socialistickou Solidaritou (SocSol) s podporou Rosa Luxemburg Foundation,“ uvedla Michailidu na svém Twitteru. Ve vláknu pak zmiňovala mimo jiné i překlad analýz některých textů sovětského vůdce Vladimira Iljiče Lenina.

Za to si na sociálních sítích vysloužila ostrou kritiku. „Budou se od toho Piráti a Ivan Bartoš distancovat, nebo to budou tolerovat? Pokud se nedistancují, znamená to, že tolerují komunismus – spolu s nacismem nejodpornější totalitní ideologii, kterou tahle planeta poznala,“ uvedl například jeden ze členů Mladých občanských demokratů.

„Nic proti, svobodní lidé mohou sdílet ideje, jaké chtějí. Všichni, kterým se úsporný balíček zdá málo pravicový, by ale měli vědět, že tyhle ideje sdílejí a propagují členové vedení Pirátské strany. V takovém případě je v podstatě zázrak, že je výsledek takový, jaký je,“ přidal se exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řada výroků Zdechovského je neuctivá a lživá. Europoslanci jsou specifičtí, říká Richterová

K celé věci se později vyjádřil také Ivan Bartoš. „Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, která rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ uvedl šéf Pirátů na Twitteru.

Rovněž sdělil, že hrůzy komunistické diktatury 20. století v řadě zemí světa včetně České republiky nelze relativizovat, nebo dokonce adorovat. „Nechci Jance Michailidu nic podsouvat, ale měla by se – byť stále věřím, že významnou část v jejích úvahách hraje trochu hloupá a prvoplánová provokace – zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru. Komunismus i fašismus jsou stejně zhoubné ideologie. Jejich naplňování v historii a bohužel i dnes stálo životy milionů lidí,“ dodal.

Z reakce Michailidu je však zřejmé, že s kritikou od stranického šéfa příliš nesouhlasila. „Cože, prosím? Viděl jsi vůbec, na jakých přednáškách jsem tam byla? Týkaly se role avantgardního umění v revolučním hnutí a ukrajování lidských práv v současném Polsku a Maďarsku. Můžeš mi laskavě říct, co z toho je provokace? A proč zase jedeš nějakou antikomunistickou ódu?“ vzkázala mu.

Sama se zároveň označila za sociální demokratku a zmínila svůj údiv nad lidmi, kteří jsou „pohoršeni z levicových přednášek“. Kritici nicméně upozorňují na fakt, že sociální demokraté se obvykle nehlásí k antikapitalismu. Organizátoři kontroverzní akce navíc přímo zvali na marxistické přednášky a debaty.

Kauza „demokratický komunismus“

Nejde o první případ, kde se Michailidu, která je expertkou Pirátů na otázky týkající se legalizace či regulace psychotropních látek, svými krajně levicovými názory dostala pod ostrou kritiku.

Například v září roku 2021 v diskusi na pirátském fóru uvedla, že „její vnitřní přesvědčení je komunistické. Ve smyslu původním (demokratickém)“. Rovněž zmínila, že zrušení duševního vlastnictví je neoddiskutovatelnou součástí pirátství a jeden z hlavních bojů pirátského hnutí proti kapitalismu.

Mnoho politiků včetně členů Pirátské strany nad vyjádřeními Michailidu nevěřícně kroutilo hlavou se základním rozporem, jak by mohl být komunismus demokratický. „Jste připraveni tohle vysvětlovat, až ji zvolíme (předsedkyní)?“ ptal se na sociálních sítích exposlanec Mikuláš Ferjenčík krátce před pirátskou předsednickou volbou.

Výroky bývalé místopředsedkyně Pirátů a někdejší kandidátky na šéfku strany ostře kritizoval také šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek: „Pochopil bych, kdyby to byl vtip nebo starší výrok, ale tohle je dost čerstvé. Já jsem z toho také zděšený. Ve veřejném prostoru musíme bránit naše jméno, že nejsme strana spojená s komunismem, protože to drtivá část členů určitě nechce. Moji rodinu komunisti v noci vystěhovali, protože děda měl statek. Poslali ho do lágru.“

Michailidu později nad svými prohlášeními projevila lítost. „Mrzí mě, že moje sdílení utopického snu o demokratické, kooperativní a vzájemné společnosti způsobilo mnoha lidem velkou negativitu v jejich životech,“ uvedla. Zpětně by se prý za komunistku už neoznačila.

Tagy:
komunismus Piráti Ivan Bartoš Česká pirátská strana kapitalismus Jana Michailidu antikapitalismus