Piráti budou v referendu hlasovat o usnesení, že se distancují od postupu koalice kolem ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka. Souhlas by neznamenal rozpad vlády, píšou HN. Pokud by se nicméně rozhodli odsoudit kroky premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra vnitra, šéfa STAN Víta Rakušana, bylo by to faktické vyhlášení neloajality vůči kabinetu. Vládní koalice by však měla většinu v Poslanecké sněmovně i bez čtyř pirátských poslanců.
Referendum mezi Piráty má proběhnout za několik dní, píší Hospodářské noviny. Část Pirátů se otevřeně staví proti jmenování Petra Mlejnka do čela civilní rozvědky kvůli jeho stykům s obviněným podnikatelem z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Nejmenší vládní strana bude v referendu hlasovat o tom, zda její členové akceptují, či neakceptují postup koalice v této kauze. I kdyby Piráti přístup kabinetu odsoudili, neznamená to rozpad vlády, ale údajně jen vyjádření nesouhlasu.
Opozice poukazuje na kontakty šéfa civilní rozvědky Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražské korupční kauze Dozimetr.
Pirátské hlasování začne v pátek 2. září a skončí následující pondělí v noci. Konání celostranického referenda navrhl bývalý zaměstnanec Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) z 90. let a člen Pirátů Marek Řebíček.
„Ta iniciativa vzešla z vůle jednoho člena. Každý člen pirátů může podat členský podnět. Tento získal podporu poměrně hodně rychle, protože tato situace není vnímána standardně. Bude se o tom rozhodovat tak, jak je v pirátské straně zvykem,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
Nemůžeme nečině přihlížet, tvrdí
„Považovali bychom za správné, aby dotyčný danou funkci přestal zastávat. Spoluodpovědnost za vládní rozhodnutí poškozuje naše dobré jméno,“ citují HN z navrhovaného usnesení. Píše se v něm také, že Pirátská strana vznikla v reakci na nedobrý stav politické kultury, a proto nemůže v této věci nečinně sledovat postup koaliční vlády.
Vedle styků s Redlem považuje Řebíček za problematické například i podnikání Mlejnkovy manželky v oblasti ochrany proti odposlechům nebo Mlejnkovu minulost ve firmě Techniserv. „Zásadní tržby této firmy jsou z veřejných zakázek. Tři její manažeři byli pravomocně odsouzeni za jejich ovlivňování,“ uvedl Řebíček. Pro HN dále řekl, že Piráti nemohou nést politickou odpovědnost za jmenování člověka jako Mlejnek do čela zpravodajské služby.
Mlejnek ve čtvrtek před poslanci z bezpečnostního výboru zopakoval, že s podnikatelem Redlem se scházel v minulosti pracovně v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. V kauze Dozimetr policisté v červnu obvinili kvůli hospodaření v Dopravním podniku hlavního města Prahy více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.
Opozice v souvislosti s aférou žádá odvolání ministra vnitra Rakušana, premiér Fiala se za něj postavil. Sněmovní bezpečnostní výbor ve čtvrtek Mlejnka v čele civilní rozvědky nepřímo podpořil. Hlasy koaličních poslanců se v usnesení postavil za dřívější vyjádření členů vlády, podle nichž kabinet neshledal k Mlejnkovu odvolání důvody. Opozice ve čtvrtek nezískala dost hlasů pro výzvu k dočasnému postavení Mlejnka mimo službu ani na zasedání sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky. Opoziční hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu, poslanecký klub věc projedná dnes v podvečer.