CNN Prima News Piráti

Piráti

Výpis příspěvků ke štítku „Piráti“

Bartoš: Dostali jsme volební políček. Piráti zjišťují, proč neuspěli, na Kolajovi však trvají

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce. Předsednictvo k tomu dostalo důvěru od širšího vedení strany, řekl v sobotu novinářům po jednání stranického republikového výboru předseda Pirátů a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. Výrazné zúžení by se mělo týkat administrativních a mediálních skupin. V reakci na výsledek voleb do Evropského parlamentu podle něj ještě před jednáním rezignoval dosavadní vedoucí mediálního odboru.

KOMENTÁŘ: Co napovídají eurovolby o budoucí vládě ANO s Konečnou a Turkem

Český premiér Petr Fiala a jeho pětikoaliční vláda nejsou takoví frajeři jako francouzský prezident Macron. Nájemník Elysejského paláce vyvodil po prohraných eurovolbách patřičnou odpovědnost a voliči budou mít šanci určit, komu svěří otěže vlády do rukou i ve své zemi. Byť se u nás pětikoalice po výprasku tváří, jako by se nic nedělo, mezi stratégy politických stran to bzučí jako v úlu včel na začátku léta. Rozeberme si ale důsledky postupně.

Konec snu o postu eurokomisařky? Nerudová je v nevýhodě, Spolu si dupne kvůli výsledkům voleb

Výsledek evropských voleb zamíchal kartami na politické scéně. Hnutí STAN dokázalo vytřískat po intenzivní předvolební kampani do Evropského parlamentu dva mandáty, křesla získali Danuše Nerudová a Jan Farský. Otazník ovšem visí nad postem evropského komisaře. Nominace připadá dle domluvy hnutí STAN a Pirátům, to už ovšem nemusí brzy platit. Koalice Spolu si po zveřejnění výsledků voleb nejspíše bude chtít převzít pod svá křídla jmenování kandidáta do Evropské komise.

Pospíšil: Kalousek by měl za TOP 09 kandidovat. Sloučení s ODS by odradilo liberální voliče

Miroslav Kalousek by se měl angažovat především v rámci TOP 09 a v příštích parlamentních volbách za tuto stranu kandidovat. Sloučení s ODS by pro TOP 09 nebylo výhodné. Výroky ministra vnitra Víta Rakušana ohledně migračního paktu jsou překvapivé. Nejen o tom v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil europoslanec za TOP 09 a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Odplata za spor o prsa korejské ženy? Volte Piráty, nekroužkujte Ferjenčíka, vyzvala Šípová

Senátorka Adéla Šípová (za Piráty) doporučila uživatelům na sociálních sítích, aby ve volbách do Evropského parlamentu podpořili Pirátskou stranu. Zároveň však zdůraznila, že voliči nemají kroužkovat Mikuláše Ferjenčíka. Politička za svou výzvu schytala kritiku. „Adélo, smažte to,“ glosoval jeden z uživatelů, čímž připomněl bizarní spor Šípové a Ferjenčíka z období fotbalového mistrovství světa v roce 2022.

Více peněz a munice pro Ukrajinu. Piráti představili plán, jak se v EU postavit Rusku

Ukrajina potřebuje další a hlavně stabilní zásilky munice, aby se mohla bránit proti ruské invazi. Na tiskové konferenci to v úterý uvedli představitelé Pirátů v čele s ministrem zahraničí Janem Lipavským, přičemž představili i návrhy, jak toho docílit. Současní europoslanci chtějí posílit rozpočet programu Nástroje pro Ukrajinu, ale také se zasadit o navýšení výroby munice. Spolupracovat na tom chtějí v Evropském parlamentu i s dalšími frakcemi, a to i s těmi, se kterými se mnohdy neshodnou.

Kolaja: Piráti jsou hrází proti konzervativcům a extremistům. Fandí nám i starší generace

Piráti jsou jedinou autenticky liberální stranou v Česku. Jsme hlavní hrází proti konzervativním, extremistickým a populistickým snahám. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl lídr Pirátů do eurovoleb Marcel Kolaja. Kromě jiného se rozpovídal o sporu, který strana vede se Starosty o nominaci kandidáta na českého eurokomisaře. Co říká na sólovou kampaň Mikuláše Ferjenčíka? A proč mu vadí takzvané Debaty bez cenzury hnutí STAN?

PŘEHLEDNĚ: Čeští lídři a jejich zásadní témata EU. Co v Bruselu chtějí prosazovat?

O blížících se evropských volbách, které proběhnou 7. a 8. června, se často mluví jako o přelomových. Budoucí směřování EU se totiž bude odvíjet od nového složení Evropského parlamentu. V něm opět zasedne i 21 českých europoslanců. Co prosazují jednotliví lídři tuzemských stran, hnutí a koalic? A která témata EU jsou pro ně nejdůležitější? Právě tyto otázky českým politikům pokládala redakce CNN Prima NEWS. Odpovědi naleznete v následujícím přehledu.

KOMENTÁŘ: Ostře sledovaný duel Nerudové s Turkem vyhráli Piráti a koalice Spolu

Když se dva perou, třetí (a čtvrtý) se směje. V tomto případě opravdu platí, že když se v ostře sledovaném duelu na CNN Prima NEWS utkala Danuše Nerudová s Filipem Turkem, představitelé Pirátů a koalice Spolu se museli smát. I když Starostové na sociálních sítích debatu prezentují jako velké vítězství, je otázkou, kterému z nerozhodnutých voličů pětikoalice opravdu imponovalo handrkování bez věcného obsahu, neustálé vytahování kompra či nezadržitelný smích během řeči protivníka. Ani nepřesvědčivý a až překvapivě nervózní výkon Turka na celé věci nic nemění.

Kolaja: Za kampaň STAN bych se styděl. Piráti jsou jediná česká autenticky liberální strana

Jsme jediná česká strana, která je autenticky liberální. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl lídr Pirátů do eurovoleb Marcel Kolaja. Zároveň se rázně vymezil proti hnutí ANO, ale i třeba proti zástupcům Spolu či STAN, s nimiž Piráti tvoří vládní koalici. Kolaja se kromě jiného rozpovídal o kampani i antikampani. Která témata evropských voleb považuje za nejdůležitější? A v čem podle něj Piráti vynikají nad ostatními stranami?