Bezpečnost dětí na silnicích o prázdninách

Bezpečnost dětí na silnicích o prázdninách

Začíná léto a spolu s ním prázdniny. Právě v tomto období jsou děti na silnicích nejohroženější, svůj volný čas totiž tráví venku a v silničním provozu se vyskytují v různých rolích – jako chodci, cyklisté či spolucestující. Zábavnou formou představí dětem pravidla silničního provozu projekt Markétina dopravní výchova, který čtenáři nově najdou i v dětském časopisu Primáček.

V první řadě by na bezpečnost dětí neměli zapomínat rodiče. Každé dítě do 150 cm výšky nebo 36 kg váhy povinně musí jezdit v dětské autosedačce. Opatrnost je na místě i při jízdě na kole. Povinností mladého cyklisty do 18 let je použít ochrannou přilbu. Kromě obecně platných pravidel je třeba pamatovat na fakt, že na silnici smějí děti do 10 let jen v doprovodu osoby starší 15 let. Toto omezení ale neplatí na cyklistických stezkách, chodnících a v pěších či obytných zónách.

Ani v létě by děti neměly zapomenout základy, které souvisí s přecházením silnice, jak se chovat při pohybu na chodníku, stezce a silnici nebo jak vybrat vhodné oblečení pro pohyb v noci a za snížené viditelnosti. Současně si musí dávat pozor i řidiči, protože prázdniny znamenají zvýšený pohyb dětí v okolí pozemních komunikací v jakoukoli denní dobu. Léto je obdobím táborů a dalších zájmových aktivit, na bezpečnost dětí by proto neměli zapomínat ani vedoucí. Se skupinou dětí by se měli pohybovat na pravé straně vozovky.

Pokud chcete dětem představit základní pravidla bezpečného pohybu na silnicích a v jejich okolí, projekt Markétina dopravní výchova ve spolupráci s Policií České republiky si na letní měsíce připravil výukový a také zábavný materiál pro nejmenší, který má upozorňovat na nebezpečí hrozící při hrách v blízkosti pozemních komunikací a na důležitost ochranných pomůcek při cyklistice. Najdete ho například v dětském časopisu Primáček, který vydává FTV Prima a vydavatelství Donau Media.