Čtrnáctiletá gymnastka náhle ochrnula. Lidé se Lindě skládají na život bez bariér

Ještě letos v únoru si čtrnáctiletá talentovaná gymnastka Linda užívala bezstarostné dětství. Náhle ale v životě celé její rodiny přišel zásadní zlom. Doslova z minuty na minutu přestala Linda cítit nohy. Po transportu do nemocnice byla od pasu dolů ochrnutá a její stav se i přes veškerou lékařskou péči dosud nepodařilo změnit. Lidé se nyní na platformě znesnáze21 skládají Lindině rodině na bezbariérovou úpravu bydlení a další pomůcky. Dárci přispěli už p?

Lindino ochrnutí není následkem žádné nemoci nebo úrazu. Dle lékařů trpí Linda vzácnou formou míšní ischemie, jejíž příčinu se ani po absolvování všech dostupných neurologických vyšetření nepodařilo stanovit. V České republice ani v Evropě není znám žádný takový případ. Po dlouhých měsících strávených v nemocnici a na následných rehabilitacích je dnes Linda konečně doma s rodinou. Postupně se srovnává s životem paraplegika, ke kterému je zřejmě nenávratně odsouzena. I její rodiče a mladší sourozenci se seznamují s novou situací.

Událost rodinu zasáhla v době, kdy dokončovala rekonstrukci bydlení. Na nečekané úpravy ale už nezbyly peníze. A právě vybrání dostatečných prostředků na další bezbariérovou přestavbu, aby Linda mohla žít s rodinou s co nejmenšími komplikacemi, je účelem sbírky na platformě znesnáze21.

Sbírku Život bez bariér pro bojovnici Lindu založila rodinná kamarádka Hana Absolonová, dárci doposud přispěli přes 550 tisíc korun. Na bezbariérovou úpravu bydlení, elektrický vozík, rehabilitace a další pomůcky rodina potřebuje celkem 850 tisíc korun.

„Linda se na vozíku bez pomoci nedostane do vlastního domu, je třeba vybudovat novou přístupovou cestu. I vnitřek domu, kde měla mít Linda poprvé svůj vlastní pokoj, potřebuje zásadní úpravy. Rodina navíc bydlí v prudkém kopci, a tak i cesta na nejbližší autobusovou zastávku je pro Lindu velmi obtížná, zásadně by jí tak pomohl elektrický vozík. Aby se její zdravotní stav nezhoršoval, potřebuje pravidelné rehabilitace, množství zdravotních a hygienických pomůcek. Jenom malá část z toho všeho je ale hrazena ze zdravotního pojištění,“ popisuje Hana Absolonová důvody založení spuštění.

„Dosavadní pomoc od přátel i zcela neznámých lidí spolu s jejich vzkazy plnými podpory jsou pro nás v této nelehké době obrovským povzbuzením. Linda je malá velká bojovnice a veškeré prostředky získané ze sbírky využijeme na to, aby mohla znovu vést co nejnormálnější život, mohla znovu sportovat a setkávala se s kamarády,“ dodávají rodiče Lindy.

Sbírka poběží ještě 84 dní a přispět do ní lze jakoukoliv částkou, pomocí platební karty nebo převodem.